Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczniki energii: odczyt zdalny

30 Sty 2018 20:05 4407 25
  • Poziom 3  
    Witam. Szukam informacji czy liczniki PAFAL 12EA5gw oraz 12EA52rn umożliwiają odczyt zdalny pracownikom zakładu energetycznego?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 38  
    Sam licznik w sobie nie ma modułu zdalnego odczytu ale jest możliwość przy zastosowaniu zewnętrznego modemu z portem RS485
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 35  
    Byłbym ostrożniejszy w opiniowaniu. Nie znam tego modelu, ale zapewniam, że coraz więcej smart liczników komunikuje się ze swoją bazą, albo ma bardzo rozbudowany rejestr zdarzeń w eproomie
  • Specjalista elektryk
    15kVmaciej napisał:
    coraz więcej smart liczników komunikuje się ze swoją bazą

Te akurat się nie komunikują.
  • Poziom 35  
    Generalnie ta komunikacja służy uproszczeniu rozliczaniu. W takiej wersji to działa.
    Natomiast desperackie szukanie odpowiedzi jak działa licznik, wymusza ojcowską odpowiedź- (wstawić własną).
  • Specjalista elektryk
    15kVmaciej napisał:
    Natomiast desperackie szukanie odpowiedzi jak działa licznik, wymusza ojcowską odpowiedź- (wstawić własną).

Gdyby Ojciec Maciej zechciał to ujawnić, byłbym niezmiernie zobowiązany...
    O ile nie jest to spowite nimbem tajemnicy spowiedzi...;)
  • Poziom 35  
    A jaka może być odpowiedź, jeśli zimą ktoś zakłada konto żeby się spytać w dziale dotyczącym pomiarów w jaki sposób ZE monitoruje swoje liczniki? Potem ludzie kombinują, owijają liczniki foliami aluminiowymi, śnią o jakichś „zagłuszaczach” czy innych aparatach mających w sumie jedno zadanie- przy takim samym poborze energii sprawić że rachunek będzie niższy. ZE razem z nieuczciwymi poborcami są w stanie wojny technicznej i nie ujawnia co licznik potrafi. Pracowałem przy produkcji smart liczników i czasem miałem wgląd w jakieś informacje które producent udzielał kupującemu liczniki. Nie wszystko jest jawne i ogólnodostępne. Tak samo jak skończyło się „darmowe” oglądanie kanałów kodowanych, kończy się „darmowa” energia.

Dodano po 7 [minuty]:

Np czujnik Halla kosztuje grosze, tak samo jak trwałe odnotowanie w liczniku, że odbiorca kombinował coś z magnesami i w ten sposób łatwo trafić na listę obserwowanych troskliwiej
  • Poziom 3  
    15kVmaciej napisał:

15kVmaciej napisał:
    A jaka może być odpowiedź, jeśli zimą ktoś zakłada konto żeby się spytać w dziale dotyczącym pomiarów w jaki sposób ZE monitoruje swoje liczniki? Potem ludzie kombinują.

Ojcowie są różni, desperację Pan widzi w zwykłym pytaniu, a już zapewne nie w swoich wynurzeniach i insynuacjach. Proponuję nie przypisywać innym intencji po przeczytaniu jednego zdania. A nawet i dziesięciu czy dwudziestu. To życzliwa rada – choć nie ojcowska.

Teraz już do rzeczy. Chciałbym dowiedzieć się, czy te liczniki umożliwiają odczyt zdalny, a jeśli same w sobie nie umożliwiają, to czy tak jak wskazał użytkownik Spinacz w pierwszej odpowiedzi, pojawia się taka możliwość po doinstalowaniu jakiegoś modułu dodatkowego. Ewentualnie jest jeszcze pytanie, czy możliwość zdalnego odczytu zależy tylko od możliwości licznika, czy jeszcze od jakichś innych parametrów. Dokładniejsze szczegóły techniczne nie są dla mnie istotne, bo nie mam zamiaru w niczym oszukiwać, w szczególności nie skorzystam z pomysłów Macieja, których nie będę nawet cytował.

Nie sądzę, żeby wiedza, czy z licznika następuje odczyt zdalny, to miała być jakaś sprawa tajemna, jak to Maciej sugeruje. Zły użytek można z każdej informacji zrobić. Generalnie ludzie powinni mieć podstawową wiedzę jak coś funkcjonuje wokół nich, a w tym przypadku zależy od tego również opłata abonamentowa.
    I tu dla faktycznie zainteresowanych (a nie przypisujących intencje bez uzasadnienia) napiszę dokładniej o przyczynach zainteresowania tematem. Jestem użytkownikiem lub zarządcą różnych lokali i pomieszczeń, w których oczywiście jest pobór prądu. Zgodnie z Taryfą Energa-Operator opłata abonamentowa jest uzależniona od okresu rozliczeniowego. Dla odbiorców, u których Operator zainstalował układ pomiarowo-rozliczeniowy umożliwiający zdalną transmisję danych pomiarowych, jest przewidziany odrębny typ okresu rozliczeniowego, dla którego opłata abonamentowa jest inna niż w przypadku tradycyjnego odczytu. Podkreślam, że zgodnie z taryfą wystarczy układ umożliwiający zdalną transmisję, a nie to czy w danym przypadku odczyt następuje w ten czy inny sposób, co zresztą wydaje się logiczne.
    Podane przeze mnie w pierwszym poście typy liczników są zainstalowane w różnych miejscach i w niektórych wypadkach na fakturze jest wskazana opłata abonamentowa jak przy okresie rozliczeniowym z odczytem zdalnym, a w innych wypadkach nie (przy tym samym liczniku oczywiście). Co więcej nawet w przypadku tego samego punktu poboru energii zdarza się, że na fakturze w jednym miesiącu jest tak, a w kolejnym inaczej (a licznik się nie zmienił). Paru jeszcze innych sytuacji nie będę już opisywał, wiadomo o co chodzi. Stosuję zasadę, że zanim zacznę pisać coś do kogoś (do zakładu energetycznego w tym wypadku) wolę mieć podstawową wiedzę co do faktów.

Jakby ktoś miał wiedzę co do tych konkretnych liczników i możliwości odczytu zdalnego, to by było miło i bym mógł sprawę zweryfikować w znacznym stopniu.
  • Poziom 42  
    Maciej dobrze pisze ostrzegając, bo taki licznik to nie tylko zdalny odczyt danych, ale także monitorowanie obecności w domu, monitorowanie zużycia, monitorowanie wyłączenia napięcia, sygnalizowanie przekroczenia mocy umownej czy zdjęcie pokrywy licznika a także wyłączy napięcie gdy nie zapłacisz.
    Taki licznik to zwykły kapuś.
    I to odbiorca też wiedzieć powinien.
  • Moderator Elektrotechnika
    kkas12 napisał:
    Maciej dobrze pisze ostrzegając, bo taki licznik to nie tylko zdalny odczyt danych, ale także monitorowanie obecności w domu, monitorowanie zużycia, monitorowanie wyłączenia napięcia, sygnalizowanie przekroczenia mocy umownej czy zdjęcie pokrywy licznika a także wyłączy napięcie gdy nie zapłacisz.
    Taki licznik to zwykły kapuś.
    I to odbiorca też wiedzieć powinien.

Jeśli chodzi o monitorowanie to w dzisiejszych czasach normalna rzecz biorąc pod uwagę rozwój i możliwości elektroniki ( telefony,telewizory,komputery,zawory termostatyczne itd).
    Jeśli chodzi o kwestie zdjęcia pokrywy czy też wyłączenie zasilania gdy klient nie płaci jest to prawidłowe działanie w cywilizowanym świecie.Klient nie jest upoważniony do zdejmowania pokrywy i kol.o tym bardzo dobrze wie.
  • Specjalista elektryk
    mn997 napisał:
    Topolski Mirosław napisał:
    też wyłączenie zasilania gdy klient nie płaci jest to prawidłowe działanie w cywilizowanym świecie.
    Dostawca nie ma prawa wyłączenia . Ma prawo do egzekucji !

Ale po spełnieniu kryteriów z art. 6a Prawa Energetycznego, dostawca ma prawo do zainstalowania licznika przedpłatowego, który sam wyłącza zasilanie po zużyciu wykupionej energii. Odmowa odbiorcy oznacza wstrzymanie dostawy.
    Dlatego liczniki, o które pyta Autor (i wszystkie inne nie-przedpłatowe) nie posiadają stycznika odłączającego zasilanie.
  • Poziom 38  
    inrobert napisał:
    Chciałbym dowiedzieć się, czy te liczniki umożliwiają odczyt zdalny

Obawiam się że bez zdjęcia osłony zacisków przyłączeniowych nie dowiemy się tego bo to o czym pisze spinacz to jest raczej opcja w tych licznikach.

inrobert napisał:
    odczyt zdalny pracownikom zakładu energetycznego

Czemu ZE miało by chcieć odczytywać zdalnie, to jest puki co za mały odbiór dla nich na taki rodzaj odczytu.
  • Poziom 42  
    Klient nie jest upoważniony do zdejmowania pokrywy i kol.o tym bardzo dobrze wie.
    I po co ta uwaga pod moim adresem?
    Nie chodzi o to co ja wiem, a o to czego może nie wiedzieć autor wątku o możliwościach licznika.
    A jest jednak istotne, że w przypadku zdjęcia pokrywy informacja o tym pojawi się natychmiast u właściciela licznika a sprawca może zostać nakryty na gorącym uczynku.
    Każdy odbiorca powinien być o czymś takim informowany, tak jak informuje się kierowców wjeżdżających do miasta, że miasto jest monitorowane.
    A chyba nawet prawo wymaga by ostrzegać potencjalnego złodzieja o monitoringu.

mawerix123 napisał:
    Czemu ZE miało by chcieć odczytywać zdalnie, to jest puki co za mały odbiór dla nich na taki rodzaj odczytu.
    Nie wiem co kolega rozumie przez "wielkość/rozmiar odbioru", ale np: ESV montuje takie liczniki ze zdalnym odczytem już od kilku lat. Indywidualnym odbiorcom również. W bloku z osiemdziesięcioma mieszkaniami, pięcioma klatkami schodowymi i węzłem cieplnym są tylko liczniki smart metering. I wyłączenie napięcia na polecenie właściciela te liczniki jak najbardziej realizują.
    Chodziło też tu o podsumowanie w zdaniu ...taki licznik to zwykły kapuś..
    U nas słowo kapuś kojarzy się z czymś nagannym i godnym napiętnowania podczas gdy w innych krajach ( lepiej rozwiniętych gospodarczo) stanie na straży przestrzegania prawa jest normalnym obowiązkiem obywatelskim a odnośnie regularnego płacenia oraz ingerencji jakiejkolwiek w układ pomiarowy jest wzmianka w regulaminie.
    Informacje jakie zbiera ZE to normalne działanie w dzisiejszych czasach wielu firm i godząc się na korzystanie z ich usług ( nawet biorąc pod uwagę fakt, ze licznik jest własnością ZE) także wyrażamy na to zgodę.Informacje te są nieodzowne w dalszym prosperowaniu firm.
  • Użytkownik usunął konto  
    mn997 napisał:
    Kol.mn997 usunął swój post jednak ja pozwolę sobie (oprócz tego co kol.zbiich70 napisał) zamieścić fragment regulaminu PGE
    Kol.mn997 usunął . Został usunięty . Oprócz regulaminu PGE ,proszę zwrócić uwagę na stanowisko RPO , oraz konsekwencje wynikające z takiego stanowiska . Pozdrawiam .PS . Mam nadzieję , że nie zostanę ponownie wyrzucony , a nawet zablokowany .

Proszę przeczytać post kol.zbich70
  • Specjalista elektryk
    Wróćmy do meritum.
    inrobert napisał:
    Jakby ktoś miał wiedzę co do tych konkretnych liczników i możliwości odczytu zdalnego, to by było miło i bym mógł sprawę zweryfikować w znacznym stopniu.

12ea5gw to zwykły "golas", jego funkcjonalność jest prawie taka sama jak licznika indukcyjnego - zamiast tarczy jest migająca dioda, zamiast liczydła bębenkowego jest wyświetlacz LCD.
    Ma jedynie wyjście impulsowe, które podaje zera i jedynki tak jak migająca dioda.
    Z resztą złącze to jest niedostępne dla odbiorcy, bo jest pod plombowaną osłoną.
    Odczyt zdalny jest absolutnie wykluczony.

12ea52rn jest trochę "mądrzejszy". Ma rejestry zgodne z OBIS oraz możliwość ich odczytania przez optyczny lub miedziany port RS. Teoretycznie dane odczytane z licznika można przesłać zdalnie przez osobne urządzenie. Ale praktycznie nie ma to sensu, bo nowsze modele mają znacznie większe możliwości.

Podsumowując - te liczniki to etap przejściowy pomiędzy klasycznymi "blaszakami" i licznikami stricte inteligentymi, nazwanymi też "kapusiami".
    Odczyt zdalny tytułowych liczników jest albo niemożliwy, albo zupełnie bezsensowny.
    Jedno jest pewne - żadnych informacji nie wysyłają w eter, ani nic nikomu mie donoszą.
  • Poziom 3  
    Jako że dużo jest postów o ewentualnej ingerencji w licznik: mnie chodzi wyłącznie o możliwość zdalnego odczytu wskazania zużycia prądu przez zakład energetyczny w przypadku tych 2 typów liczników. Sam nie mam zamiaru niczego zdalnie odczytywać, pokrywy zdejmować itp.

zbich70 napisał:

12ea5gw to zwykły "golas", jego funkcjonalność jest prawie taka sama jak licznika indukcyjnego - zamiast tarczy jest migająca dioda, zamiast liczydła bębenkowego jest wyświetlacz LCD.
    Ma jedynie wyjście impulsowe, które podaje zera i jedynki tak jak migająca dioda.
    Z resztą złącze to jest niedostępne dla odbiorcy, bo jest pod plombowaną osłoną.
    Odczyt zdalny jest absolutnie wykluczony.

12ea52rn jest trochę "mądrzejszy". Ma rejestry zgodne z OBIS oraz możliwość ich odczytania przez optyczny lub miedziany port RS. Teoretycznie dane odczytane z licznika można przesłać zdalnie przez osobne urządzenie. Ale praktycznie nie ma to sensu, bo nowsze modele mają znacznie większe możliwości.

Dzięki za powrót do tematu. Też w międzyczasie znalazłem karty katalogowe tych liczników, ale nie potrafiłem wydedukować z nich odpowiedzi.

Na teraz rozumiem to w ten sposób, że jeżeli na fakturze z punktu poboru z licznikiem 12EA5gw widnieje, że wykonano odczyt zdalny, to jest to na pewno błąd na fakturze. W przypadku 12EA52rn informacja o odczycie zdalnym jest też prawdopodobnie błędna, ale taki odczyt jest teoretycznie możliwy.

Jak powinienem tutaj rozumieć, że jest możliwy odczyt zdalny przez osobne urządzenie? Chodzi o to, że wystarczyłoby, żeby zakład energetyczny dołożył jakiś dodatkowy moduł do samego licznika i to już by wystarczyło, by on te dane przesyłał po jakiejś sieci do zakładu?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    inrobert napisał:
    Jak powinienem tutaj rozumieć, że jest możliwy odczyt zdalny przez osobne urządzenie? Chodzi o to, że wystarczyłoby, żeby zakład energetyczny dołożył jakiś dodatkowy moduł do samego licznika i to już by wystarczyło, by on te dane przesyłał po jakiejś sieci do zakładu?

Nie wiem jak gdzieś indziej ale Tauron odczytuje licznik za pośrednictwem sieci GSM wiec licznik musi mieć moduł GSM albo wbudowany albo zewnętrzny.

Może poczytaj sobie o tym --> http://www.par.pl/Forum-mlodych/Kolo-Naukowe-...alnego-odczytu-licznikow-energii-elektrycznej
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Wiecej można poczytać tutaj

Wracając do pytania autora:
    - pierwszy licznik 12EA5gw nie ma żadnych możliwości komunikacji. Kropka.
    - drugi, 12EA52rn, ma port komunikacyjny, ale bez "dodatkowego pudełka" sam nie wyśle w eter ani jednego bita informacji.
  • Poziom 3  
    Ok. Czyli to raczej błędne oznaczenia na fakturach. Zakładam, że to mało prawdopodobne, aby w przypadku licznika 12EA52rn, gdzie nie był stosowany odczyt zdalny, zakład energetyczny po dłuższym czasie dodawał moduł to umożliwiający. Zresztą, przypuszczam, że z takiej czynności powinna być jakaś informacja dla użytkownika lokalu, tak jak w przypadku wymiany licznika.
  • Poziom 3  
    Co do tych liczników PAFAL EA5, to znalazłem opis, z którego wynika, że literka "r" w nazwie oznacza "licznik z wewnętrznym rejestratorem mocy i energii wyposażony w zegar czasu rzeczywistego i interfejsy komunikacyjne", czyli o ile dobrze się domyślam wszystkie liczniki PAFAL oznaczane w ten sposób bez literki "r" nie będą miały opcji odczytu zdalnego, co zresztą się zgadza z ustaleniami dot. tych dwóch, o które pytałem.

Dopytam jeszcze o świeżo zamontowany licznik NORAX 1. Znalazłem jego opis, ma protokół komunikacyjny DLMS/COSEM i port optyczny. Czy dobrze rozumiem, że w jego przypadku odczyt zdalny mógłby się potencjalnie odbywać po osobnej sieci światłowodowej, natomiast nie jest to licznik "smart" z możliwością przesyłania danych z wykorzystaniem linii zasilających w energię elektryczną?
  • Poziom 6  
    Witam
    Zrobiłem sobie urządzenie które potrafi przez port podczerwieni odczytywać stan licznika.
    Dane podglądam przez www oraz wysyła mi na serwer za pomocą mqtt.
    Mam nadzieję że nie łamię przepisów.

Pozdrawiam
    Tomasz
  • Poziom 3  
    Prowadziłem jeszcze korespondencję z zakładem energetycznym – twierdzą, że licznik NORAX 1 (opis) "nie jest urządzeniem ze zdalnym odczytem".
    Widzę, że obsługuje protokoły komunikacyjne, ale podejrzewam, że sam licznik nie może wysyłać danych, tylko pewnie musi być dodatkowy moduł na porcie optycznym (lub RS485) i dopiero wtedy będziemy mieli do czynienia z układem pomiarowo-rozliczeniowym (tj. liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub pomiarowo-rozliczeniowe, służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiarów energii elektrycznej i rozliczeń za tą energię) umożliwiającym "zdalną transmisję danych pomiarowych" (jak to określono w taryfie operatora).
    Może ktoś ewentualnie potwierdzić moje przypuszczenia dot. zdalnej transmisji z tego licznika?