Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączająca się spawarka pomysł na wiatraczek z komputera

30 Sty 2018 21:01 675 23
  • Poziom 3  
    Witam ponieważ zaczynam swoją przygodę ze spawaniem już trochę spawałem na sąsiada spawarce, obecnie dostałem od dziadka trochę "starą" i nie za mocną spawarkę Einhell EUROMASTER CEN 150 EC i teraz moje pytanie jak i pod co podpiąć wiatraczki komputerowe myślałem nad jednym taki dużym z tyłu ma on 14 cm i 1000 obr./min. ±10%
    Czy może jeszcze jeden? Jestem zielony w tym temacie może ktoś z was miał już z tym do czynienia z takim przerabianiem i jak to wygląda w praktyce gdzie najlepiej się wpiąć spawarka wygląda tak (zdjęcie z internetu) :
  • Poziom 3  
    Chcę żeby się ona nie przegrzewała tak i żebym mógł pracować na tych elektrodach 3,2 bo jak na razie to 2,5 pospawam ze 3 sztuki i już się wyłącza chyba lepiej, żeby miała lepsze chłodzenie z nadmiarem czy nie? Poszukam czegoś na allegro jakiegoś wiatraczka pod 230V skoro tak mówisz, bo jak rozumiem to ten komputerowy nie będzie sobie dobrze radził i się przepali?
  • Poziom 41  
    Może sobie poradzić i się nie spali ale trzeba dorobic do0 niego zasilanie 12V
  • Poziom 3  
    Tak jak mówię jestem zielony w tym temacie, ale załóżmy że kupię jakiś wiatrak pod 230V żeby było z tym mniej zabawy i teraz co z kabelkami gdzie to wpiąć/wlutować. ?
  • Poziom 43  
    patryk201031 napisał:
    kupię jakiś wiatrak pod 230V
    Może kup młyn wodny zamiast wiatraka :D . No chyba że o wentylator ci chodziło. Skoro ma być na 220VAC, to chyba wiadomo, gdzie i jak go podłączyć - do zacisków kabla sieciowego. A jak by ci się chcialo, to można zbudować przekaznik na bazie np. kontaktronu, by wentylator załączał się tylko w momencie spawania.
  • Poziom 3  
    Pisałem, że jestem "zielony" w tym temacie dlatego piszę tutaj aby się dowiedzieć co się z czym je i jak to w praktyce wychodzi? Czy pod uzwojenie czy gdzie nie miałem do czynienia nigdy z czymś takim.
  • Poziom 34  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Skoro ma być na 220VAC, to chyba wiadomo, gdzie i jak go podłączyć.

A z postu "pytajka" wynika jednak, że nie bardzo ;)

patryk201031 napisał:
    załóżmy że kupię jakiś wiatrak pod 230V żeby było z tym mniej zabawy i teraz co z kabelkami gdzie to wpiąć/wlutować. ?

Najpierw kup taki, potem porobisz fotki to ktoś Ci podpowie, albo zawołaj sąsiada to Ci te dwa kabelki pod kabel zasilający podłączy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    @Art.B Najgorsze chińskie gówno, bo jest transformatorek, nawet bez prostownika, a jaka szumna nazwa,, Einhell EUROMASTER CEN 150 EC". Zamiast tego 100 razy wolał bym kupić spawarke mki ,, Ping Pong" :D , ale jednak inwerterową.
  • Poziom 43  
    Patryku drogi....u mnie chińskie sklepy są zawalone Bosch'ami(made in Germany), Makitami (made in Japan) albo Stilem, albo Black & Deckerem (made in USA) :D :D :D :D, albo np. Kruger & Matz Germany... jak to ładnie wygląda...
  • Poziom 41  
    bubu1769 napisał:
    Kup wentylator na 230V

A na 220V może być?
  • Poziom 17  
    Witam.Małe i dość wydajne są wentylatory z okapów kuchennych na 230V.Najlepiej podłączyć go tak,aby chodził cały czas po włączeniu spawarki,bo wtedy chłodzi nawet podczas przerw w spawaniu.Za wiele nie pomoże,ale trochę wydłuży czas spawania.
  • Poziom 3  
    Okej panowie sprawa jest taka kupiłem wentylator pod 230v i teraz tak jak pisał ktoś wyżej będę chciał się podpiąć pod włącznik wystarczy wpiąć się w miejsce zaznaczone na zdjęciu gdzie idą główne przewody od zasilania? Nic się nie stanie? Czy kombinować tam troche wyżej?
  • Poziom 1  
    Witam jestem nowy na tym forum. Mam pytanie odnośnie spawarki Einhell isg euro 1000 czy ktoś posiada schemat płytki. Może być tez fotka , ponieważ upalił mi się rezystor, i nie wiem jaki ma być .
  • Poziom 22  
    bubu1769 napisał:
    ak podepniesz się na dole to wentylator będzie pracował cały czas od momentu wpięcia wtyczki w gniazdko, p
    Może to być też i korzystne. W biegu jałowym transformator też się nagrzewa. Więc można by ją studzić wyłączając zasilanie transformatora.
  • Poziom 22  
    No tak. Ale jak jest rozgrzana to bieg jałowy powoduje dłuższe schładzanie.
  • Poziom 35  
    Mam dokładnie taki sam sprzęt kupiony z drugiej ręki za 60 zł (bo tanio i może się przyda czasem). Spawanie czymś takim elektrodą więcej niż 2.5 to jest nieporozumienie. Moim zdaniem wiatrak wiele nie pomoże bo to coś moim zdaniem na max. ustawione nie zapewnia odpowiedniego prądu dla większych elektrod.
    Miał być sprzęt przenośny ale np. z zawiasami (takie w kształcie dwóch walców ok. 3 cm średnicy) do bramy sobie już nie radzi, nie ma odpowiedniego przetopu. Tym sobie można blaszki 2-3 mm spawać max.

PS. Niemniej jednak jeżeli spaw daje rade tobie to wstaw największy wentylator (najlepiej na 230V i wytnij dziury w obudowie) na jaki cię stać (i jest to opłacalne). Znajomy tak przerobił (tani migomat co prawda) że się praktycznie nie rozłącza przy długich ciągłych spawach.