Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie polaryzacją cewki za pomocą impulsu

30 Sty 2018 21:56 837 8
 • Poziom 6  
  Witam. Piszę z prośbą o pomoc. Poszukuję schematu jakiegoś układu który będzie mi zmieniał polaryzacje po podaniu na niego impulsu. Już tłumacze o co mi chodzi. Posiadam przekaźnik bistabilny z jedną cewką, podając na nią napięcie w konfiguracji + i - powiedzmy że przekaźnik będzie się zwierał, a podając napięcie - i + będzie się rozwierał. I teraz potrzebuje jakiś układ, który albo przy zwarciu albo po podaniu impulsu będzie mi wysyłał impuls raz + i - a po ponownym zwarciu (czy impulsie) na odwrót czyli - i + i tak w kółko.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  poszukaj zagadnienia "mostek H". Nie wiem, czy o to ci chodzi.
  Nie wypowiadam się o impulsowaniu w czasie, tylko biegunowości
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 6  
  Taką zmianę polaryzacji mogę osiągnąć stosując zwykły przekaźnik 2 torowy. Ja potrzebuje jakiś układ który będzie działał w formie przekaźnika. W stanie spoczynku żeby napięcia nie przypuszczał po podaniu jakiegoś tam impulsu czy zwarciu czegos, żeby wysłał mi chwilowe napięcie o polaryzacji + i - i żeby się zamknął, a po ponownym podaniu impulsu żeby ponownie wysłał krótkie napięcie Ale juz z odwrócona polaryzacja. Potrzebuje cokolwiek sterowanie impulsem lub zwarciem żeby mi wysylalo napięcie 12v w formie impulsu za każdym razem z inną polaryzacja
 • Poziom 39  
  @buba2, jak tam postęp w rozwiązaniu Twojego problemu :?: .
  Może dało by się go rozwiązać, stosując zasilacz symetryczny, tj: +/- . "masa" oraz 2 x mikro switch :idea: :?: .
  Pozdrawiam

  buba2 napisał:
  Posiadam przekaźnik bistabilny z jedną cewką
  I zapewne produkcji: "CCCP" :D .
  Jak możesz, to podrzuć zdjęcie tego przekaźnika, porównam z tymi, które nadal posiadam. Może łatwiej będzie Tobie pomóc.
 • Poziom 6  
  W żadnym wypadku nie jest to nic produkcji "CCCP" :D zasilacz symetryczny nie pomoże. mam sterowanie radiowe wysyłające tylko impuls. i potrzebuje żeby po każdym impulsie była inna polaryzacja.

  przekaźnik jest dokładnie ten
  https://sklep.avt.pl/przekaznik-pl-12-12vdc-bistabilny-jedna-cewka-az850p1-12.html

  I tak jak wyżej napisałem jeżeli podaje za każdym razem inna polaryzacje to styki się przełączają.
 • Specjalista elektronik
  To jest na mały prąd cewki - 75mW/12V = 6.25mA. Według danych TI, CD4013 powinien tu wystarczyć. To jest podwójny przerzutnik D (pewnie wystarczy jeden), można go podłączyć tak, żeby przy każdym impulsie zmieniał stan na odwrotny; ma wyjścia Q i -Q, to -Q trzeba połączyć z D, a impulsy podawać na CLK.

  Zawsze na jednym z wyjść będzie stan wysoki, na drugim niski - tylko będą się zamieniać. Cewkę przekaźnika trzeba włączyć między te wyjścia, i szeregowo z nią kondensator (a raczej 2 kondensatory szeregowo i dioda równolegle do każdego z nich, bo potrzebna jest spora pojemność, jaką mają tylko elektrolityczne, a do nich nie można podłączać napięcia w odwrotną stronę). W stanie ustalonym kondensator jest naładowany do 12V; zmiana stanu daje zmianę o 24V, które dzielą się pomiędzy oporności tranzystorów wyjściowych CD4013 i cewkę - i na cewkę przypada ponad 12V, co wystarcza do przełączenia.