Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprawidłowy odczyt temperatury z termistora na Arduino

31 Sty 2018 03:28 792 7
  • Poziom 5  
    Witam,

dzisiaj wieczorem pojawił się problem z odczytem temperatury z termistora. Do tej pory było elegancko, wcześniej zarejestrowałem odpowiedź skokową, nagrzewając na maksa termistor, temperatura rosła prawidłowo, bez jakichś wielkich skoków. Siadam dzisiaj późną porą przed układem, mierzę temperaturę i zaczyna mi wariować, po pewnym momencie skacze mi temperatura np. z 60 stopni na 30, albo z 40 na 55, albo z 68 na 90 itp. i to tak nagle. Do tej pory było wszystko w porządku ale teraz jestem załamany... Sprawdziłem połączenia, wymieniłem na wszelki wypadek płytkę stykową i przewody od termistora, sprawdzałem odczyt na pinie analogowym bez przeliczania na temperaturę i wszystko w porządku. Co może być przyczyną? Termistory również wymieniałem. Proszę o pomoc.

Termistor NTC 110 5 K połączony szeregowo z rezystorem 100k, między termistor a rezystor wpięty przewód idący do pinu A0.

Wrzucam zdjęcie połączenia.
    Nieprawidłowy odczyt temperatury z termistora na Arduino
  • Poziom 32  
    Z opisu to nie wynika, ale rozumiem, ze termistor masz oprócz GND podłączony tez do 5V ? Podłączenie powinno wyglądać tak, ze 5V do jednej nogi termistora, a druga noga przez rezystor to GND i rownocześnie do pinu analogowego arduino, tak masz ?

Pozdr
  • Poziom 5  
    rs6000 napisał:
    Z opisu to nie wynika, ale rozumiem, ze termistor masz oprócz GND podłączony tez do 5V ? Podłączenie powinno wyglądać tak, ze 5V do jednej nogi termistora, a druga noga przez rezystor to GND i rownocześnie do pinu analogowego arduino, tak masz ?

Kiedy wpinam 5V do jednej nogi termistora, a do rezystora GND, natomiast na połączeniu rezystora i termistora wpinam przewód do A0 to temperatura jest ujemna -67 stopni... Natomiast kiedy wpinam do termistora GND a 5V do rezystora, oczywiście zostawiając przewód do A0, temperatura jest już na plusie, jednak ona skacze z 19 na 14, albo na odwrót i nie wiem dlaczego. A jak ją nagrzeję to ona skacze np. z 60 na 30 i na odwrót.
  • Poziom 5  
    rafcio_21 napisał:
    Spróbuj zmienić pin w arduino z A0 na A1 może coś się stało z wejściem arduino . Oczywiście w programie też musisz wtedy zmienić z A0 na A1.

Już tak robiłem. Właśnie zauważyłem coś dziwnego. Termistor wchodzi w skład układu regulacji temperatury. Mam silnik MT78 podłączony przez mostek L293D (Dodatkowo Arduino ma zasilanie z zasilacza 12V specjalnie dla silnika). Między silnikiem a termistorem jest grzałka (ma inne zasilanie). Kiedy odłączyłem silnik, nie ma skoków na termistorze, natomiast kiedy podłączam silnik, skoki te pojawiają się. Nie wiem jak to jest możliwe, skoro termistor nie jest w żaden sposób podłączony z mostkiem ani silnikiem... Miałem wcześniej problem z mostkiem (silnik nie chciał się kręcić). Dlaczego tak się dzieje?
  • Poziom 5  
    rafcio_21 napisał:
    Masz jakieś zakłócenia może silnik za blisko Terminatora może masz problem z masą GND zasilania masz 2 a masy masz razem spięte .

Wstyd przyznać ale mostek odwrotnie wpiąłem... Obróciłem o 180 stopni i teraz działa :) Dziękuję za pomoc.