Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] wyłącznik nadprądowy - zabezpieczenie przedlicznikowe - wymiana B20 na C20

31 Sty 2018 08:48 1623 8
  • Poziom 9  
    cześć,
    moim aktualnym wyłącznikiem nadpradowym, założonym w skrzynce w drodze (przed licznikiem) jest bezpiecznik B20. Chcę go zamienić na zabezpieczenie C20 (inna charakterystyka, gdyż przy dotychczasowej wyrzuca mi zabezpieczenie w drodze a nie w tablicy rozdzielczej w domu).

Czy wyłącznik nadpradowy LEGRAND RX3 C20A 3P będzie dobry do tego zastosowania?

wyłącznik nadprądowy - zabezpieczenie przedlicznikowe - wymiana B20 na C20
  • Poziom 22  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe jest zapewne plombowane, więc nie można go wymieniać bez zgody ZE.
    Jeśli ma to pomóc w przypadku zwarć, to nie pomoże. Selektywności i tak nie będzie.
    A ponadto przy jakiejkolwiek zmianie zabezpieczeń na większe, skuteczność ochrony należy potwierdzić pomiarami.
  • Poziom 40  
    Jak wyżej selektywność :cry:
    Samodzielność przy wymianie nie zalecana :cry:
    Masz w domu urządzenie 3 fazowe?
    Sprawdzić obciążenie poszczególnych faz.
  • Poziom 9  
    mar_uda napisał:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe jest zapewne plombowane, więc nie można go wymieniać bez zgody ZE.

Zgodę już otrzymałem. Mam wymienić we własnym zakresie (elektryk na własny koszt) i poinformować po wymianie żeby założyć plomby.

mar_uda napisał:
    Jeśli ma to pomóc w przypadku zwarć, to nie pomoże. Selektywności i tak nie będzie.

W budynku mam B16. Mimo wszystko wyrzuca mi bezpiecznik w drodze przy rozruchu narzędzi budowlanych w trakcie ich rozruchu. Co więcej bezpiecznik w drodze wyrzucało mi już na etapie elektrycznej skrzynki budowlanej (jeszcze nie było instalacji elektrycznej w domu, skrzynka podłączona bezpośrednio do skrzynki w drodze).

mar_uda napisał:
    A ponadto przy jakiejkolwiek zmianie zabezpieczeń na większe, skuteczność ochrony należy potwierdzić pomiarami.

Zapiezpieczenie przedlicznikowe pozostanie na tym samym poziomie 3x20A, zmieni się jedynie jego charakterystyka.

Dzięki za Wasze uwagi, ponawiam raz jeszcze pytanie czy przedstawione przeze mnie zabezpieczenie samo w sobie będzie dobre?
  • Poziom 40  
    lukkasz89 napisał:

W budynku mam B16. Mimo wszystko wyrzuca mi bezpiecznik w drodze przy rozruchu narzędzi budowlanych w trakcie ich rozruchu. Co więcej bezpiecznik w drodze wyrzucało mi już na etapie elektrycznej skrzynki budowlanej (jeszcze nie było instalacji elektrycznej w domu, skrzynka podłączona bezpośrednio do skrzynki w drodze).

Jakie maszyny? może pomyśl o softstart?
  • Poziom 42  
    Sztuka dla sztuki kolego.
    Wartość zabezpieczenia przedlicznikowego mniejszego niż 20A to kuriozum w dzisiejszych czasach. Ani selektywności, ani funkcjonalności instalacji.
    Wystąp o zwiększenie mocy i po uzgodnieniach z ZE zamontuj ogranicznik mocy.
  • Poziom 22  
    Jeśli problemem jest sam rozruch urządzeń, to zmiana może pomóc (choć wcale nie musi).
    lukkasz89 napisał:
    Zapiezpieczenie przedlicznikowe pozostanie na tym samym poziomie 3x20A, zmieni się jedynie jego charakterystyka.
    Charakterystyka także wpływa na zdolność wyłączania zabezpieczenia w odpowiednio krótkim czasie.
    lukkasz89 napisał:
    ponawiam raz jeszcze pytanie czy przedstawione przeze mnie zabezpieczenie samo w sobie będzie dobre?
    Tak samo dobre, jak każde inne.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem zabezpieczenie przedlicznikowe z B20 na C20.
    Podczas wymiany, okazało się, że styki na dotychczasowym B20 były mocno pordzeewiałe.

Odnośnie samej wymiany - w moim przypakdu ENEA kazała mi zrobić to na własną rękę.