Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa urządzenia, automatu do ucinania jak na rysunku

MaciekDZN 31 Sty 2018 13:11 708 9
  • #1 31 Sty 2018 13:11
    MaciekDZN
    Poziom 2  

Urządzenie do ucinania co pewną odległość (lub co czas).
    Folia szerokość 30 cm.
    Ucinana przez gilotynę lub nóż chirurgiczny co odległość 25 cm.
    Co potrzebuje do zbudowania takiego urządzenia?
    Elektro sprzęgło do zatrzymywania przed ucięciem? 4 rolki do chwytania i przesuwania folii, urządzenie napędowe, stojak do rolki folii z rurką na łożyskach, kompresor? Sprężyny? Fotokomórka? Jakiś sterownik?
    Nie znam się na budowaniu maszyn i to mój pierwszy projekt, który chce stworzyć samodzielnie.
    Czy ktoś mógłby stworzyć mi prosty schemat co i jak, żeby po złożeniu to działało?

0 9
  • #2 31 Sty 2018 14:45
    Uciech
    Poziom 16  

Na zaliczenie w szkole czy to realny projekt?

0
  • #3 31 Sty 2018 17:20
    Radzio M.
    Poziom 32  

To nie będzie działać (musiałbyś synchronizować prędkość liniową rolki z wałkami). Można zrobić tak, że masz część maszyny odpowiedzialną za rozwijanie rolki. W praktyce wyglądałoby to tak, że robisz zwis foli, do którego dąży układ sterowania silnikiem rozwijania rolki (rozwija do czujnika, pomijam wszystkie bezwładności itp., w praktyce jest to do wyregulowania).
    Gilotyna, którą narysowałeś po ucięciu spowoduje, że pozostała folia się podwinie podczas transportu ostatnich wałków. Cięcie musiałoby być na samym końcu. Trzeba też wymyśleć jak przetransportować kawałki do magazynu.

0
  • #4 31 Sty 2018 18:16
    Ryszard49
    Poziom 33  

MaciekDZN, najważniejsze pytanie, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na zbudowanie tego urządzenia, grubość folii oraz jaka ma być jego wydajność.

0
  • #5 31 Sty 2018 18:49
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Jak sztywna folia to można "odmierzać" poprzez jej wysuwanie (np. do czujnika optycznego) i...ciach! :); jeżeli miękka to najlepiej nadzorować obroty rolki posuwu enkoderem...(przy założeniu, że nie ma poślizgu).

0
  • #6 01 Lut 2018 12:02
    MaciekDZN
    Poziom 2  

Kwota do 1-2 tyś zł gdzie silnik już jest, stojak z folią w rolce też.
    Projekt do firmy prowadzonej przez tatę.
    Rolki trzymające folie mogą być od razu przy "cięciu"
    Ogólnie myślałem licznik czasowy po którym elektro-sprzęgło zatrzymuje ruch rolek, jest ucięcie, po czym elektro-sprzęgło "puszcza" i znów działa obrót silnika na rolki.
    Rozwijanie rolki może być ręczne lub też połączone z silnikiem.
    Poprawie rysunek aby to trochę uwidocznić ale chodzi mi o to by to działało sprawnie :)

0
  • #7 01 Lut 2018 14:02
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Przede wszystkim musisz określić jakiego rzędu ma być dokładność odmierzania do cięcia. Z doświadczenia wiem, że układy czasowe+zwłoki czasowe napędów mogą dawać znaczny rozrzut ucinanych długości. Nic nie napisałeś o twardości/sztywności ciętej folii (a od tego zależy jak ją prowadzić, np. może lepiej będzie ją skierować pionowo w dół (zwis) i w takiej pozycji ucinać?
    Następne pytanie: jak ma wyglądać ucinanie. Jak ucinasz ręczną gilotynką to dociskach drugą ręką aby się nie przesuwała na bok pod naciskiem noża; a "latające ostrze chirurgiczne" może by przecięło 10 mikronów ale nie grubszą folię; no i jak wymieniać/ostrzyć: po 10, 100, czy 1000 ucięć?

0
  • #8 01 Lut 2018 17:23
    kortyleski
    Poziom 41  

Dołożyć trzeba jedno zero na końcu budżetu. Wtedy się da

0
  • #9 01 Lut 2018 21:58
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Jest sprawdzone rozwiązanie pozwalające precyzyjnie ciąć taką wstęgę poprzecznie z dobrą precyzją, tylko nie wiem, czy budżet pozwoli. Cięcie odbywa się nożem zamontowanym na np. łańcuchu na prowadnicy. Prowadnica umieszczona nad wstęgą pod kątem α. Prędkość noża do prędkości wstęgi ma się jak 1/sin(α). Pod nożem wstęga porusza się po gładkiej płycie z wąską szczeliną wzdłuż trajektorii noża. Rolki napędowe przed i za nożem. Napęd rolek jak i noży najlepiej serwonapędami, ew. silniki asynchroniczne z enkoderem. Prowadnica łańcuchowa dłuższa niż szerokość cięcia, musi być miejsce na rozbieg i wybieg noża. 2 noże na łańcuchu co 180°. Działa to tak: folia odwijana jest z prędkością V1 przez napęd rolek. Początkowo oba noże znajdują się na przeciwległych końcach prowadnicy. W momencie cięcia startuje napęd noża, na odcinku rozbiegowym rozpędza się do prędkości V2=V1/sin(α) z którą wykonuje cięcie, po czym zatrzymuje się na końcu wybiegu. Start następnego cięcia po odmierzeniu odpowiedniej długości na rolkach odwijających. Napędy można zrealizować np. na używanych serwoprzemiennikach oraz serwosilnikach synchronicznych, czasem da się kupić 1 kpl. za około 1,5-2k PLN. Do tego PLC za ok. 500zł używane. Dla tego budżet na samo sterowanie i napędy na używanych komponentach trzeba liczyć ok. 5k PLN. Czyli realnie w 8-10k PLN da się zrobić. Ale urządzenie jest warte swojej ceny, bo pozwala na bardzo precyzyjne cięcie odcinków różnych długości przy dużych prędkościach liniowych.

0
  • #10 01 Lut 2018 22:33
    MaciekDZN
    Poziom 2  

Troszkę się przeliczyłem z tym wszystkim, dziękuję za odpowiedzi i myślę, że gdy fundusze mi pozwolą to wrócimy do tematu, a wtedy polecimy z tematem i zrobimy 100% automat :)
    jeszcze raz dziękuję i "do usłyszenia" :)

0