Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik pojemności akumulatorów żelowych.

31 Sty 2018 14:16 2805 4
  • Poziom 23  
    Szukam dobrego, pokazującego prawidłowe wartości miernika pojemności akumulatorów żelowych. Do tej pory używam testera GOLD-PLUS, niestety urządzenie coraz częściej zaczyna przekłamywać wyniki, dlatego szukam czegoś nowego ale pewnego. W serwisie stwierdzili, że może kalibracja by pomogła, ale pewności nie ma.
    Nie interesują mnie żadne zabawki ani też mierniki prądów rozruchowych - nie używam takich akumulatorów. Czy możecie podać jakiś konkretny model czy firmę?
  • Poziom 43  
    Wątpię aby był takowy miernik. Jeżeli na nowych akumulatorach wskaże w miarę prawdziwe dane to na starych o zmniejszonej ze starości pojemności będzie przekłamywał. Pomiar chwilowego prądu pod obciążeniem nie jest miarodajny. Miarodajny jest tylko test długotrwały.
  • Poziom 38  
    DiZMar napisał:
    Wątpię aby był takowy miernik. Jeżeli na nowych akumulatorach wskaże w miarę prawdziwe dane to na starych o zmniejszonej ze starości pojemności będzie przekłamywał. Pomiar chwilowego prądu pod obciążeniem nie jest miarodajny. Miarodajny jest tylko test długotrwały.

Jak to wątpisz?!
    Na alliexpresie jest tego bez liku!. Kupujesz sztuczne obciążenie, ustawiasz na pomiar w Ah, zadajesz prąd 1/20 C i rozładowujesz akumulator do ustawionego wcześniej napięcia i idziesz spać. Jak się obudzisz będziesz miał aktualną pojemność akumulatora na LCD. Oczywiście przed pomiarem akumulator należy naładować do 100%.
    Minimalny sensowny wydatek, z możliwością ustawienia końcowego napięcia rozładowania, po którym obciążenie odłączy się od akumulatora to ~50 zł z dostawą.
    Mam, sprawdziłem i polecam.
    Link

Są też b. zaawansowane:
    Link

Link

Znakomicie się też sprawdza stan akumulatorów za pomocą testera Lancol Micro_200. Ustawiasz na EN 100A i za chwilę masz dokładną informację o stanie baterii. Urządzenie mierzy konduktancję, więc daje b. miarodajny obraz stanu technicznego akumulatora.

Link
  • Poziom 43  
    ^ToM^ napisał:
    ...
    Jak to wątpisz?!
    Na alliexpresie jest tego bez liku!. Kupujesz sztuczne obciążenie, ustawiasz na pomiar w Ah, zadajesz prąd 1/20 C i rozładowujesz akumulator do ustawionego wcześniej napięcia i idziesz spać. Jak się obudzisz będziesz miał aktualną pojemność akumulatora na LCD..

Przecież
    DiZMar napisał:
    ... Miarodajny jest tylko test długotrwały.

i jest zgoda między nami. Wątpiłem aby jakikolwiek miernik zmierzył pojemność akumulatora w ciągu kilku chwil jak niektórzy sądzą. Np. przy zakupie.
  • Poziom 38  
    DiZMar napisał:

i jest zgoda między nami. Wątpiłem aby jakikolwiek miernik zmierzył pojemność akumulatora w ciągu kilku chwil jak niektórzy sądzą. Np. przy zakupie.

Przy zakupie zmierzysz za pomocą wspominanego Micro_200 Lancol lub podobnego. Bo zmierzysz Rw. Natomiast Rw dla każdego akumulatora AGM czy GEL podają producenci w kartach katalogowych. Starczy zmierzyć i porównać wynik z Rw znamionową i wiadomo czy ma pojemność fabryczną czy zaniżoną. Rw jest w miarę proporcjonalna do pojemności. Zatem tym miernikiem można to w miarę łatwo ocenić, szczególnie jak mówimy o porządnych wyrobach, np. Yuasa, Europower, Kobe, bo dane w tabelach są rzetelne i zwykle wynik pomiaru nie różni się więcej niż kilka % z tym co podają w tabelach.
    Idąc po nowe akumulatory do sklepu zawsze biorę ze sobą ww. przyrząd i przed zakupem sprawdzam jakość towaru.