Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CHEVROLET CAMARO V - Od czego zależy spalanie silnika?

dariusz2021 31 Jan 2018 15:04 8964 22
 • #2
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  dariusz2021 wrote:
  pali tak samo

  Nieprawda. Wcale nie pali tyle samo. Ten większy będzie palił więcej - kwestia jest gdzie indziej - silnik 400 -konny, rozwija te swoje 400 koni przy pełnym otwarciu przepustnicy, tak samo jak ten 165-konny. Do normalnej jazdy obydwa potrzebują ułamka z tego, z tym że różnić się będą maksymalnym momentem obrotowym.
 • #3
  Andrzej42
  Level 28  
  Ten 600 koni może palić nawet mniej - zależy od wyposażenia, konstrukcji i nogi właściciela.
  Ja mam fiacika 1.9jtd i mi pali około 6litrów ale mam prawie goły silnik. Kumpel ma insignie z ful wyposażeniem i ciężką nogą i cieszy się, jak schodzi poniżej 20litrów.
 • #4
  kokapetyl
  Level 43  
  Andrzej42 wrote:
  i nogi właściciela.

  I tu chyba jest sedno sprawy. Chyba, że autor ma jakieś dane serwisowe ?
 • #5
  dariusz2021
  Level 9  
  RAPORTY ZUŻYCIA PALIWA CHEVROLET CAMARO V COUPE
  - PB - zużycie paliwa dla silnika 6.0 400KM 294kW (w l/100km)

  Średnie zużycie - 14,9

  Minimalne średnie zużycie paliwa: 13.6
  Maksymalne średnie zużycie paliwa: 19.3
  Minimalne zużycie paliwa przy oszczędnej jeździe: 11.6

  RAPORTY ZUŻYCIA PALIWA AUDI A4 B5 SEDAN

  Średnie zużycie - 9,6

  Minimalne średnie zużycie paliwa: 8.9
  Maksymalne średnie zużycie paliwa: 12.4
  Minimalne zużycie paliwa przy oszczędnej jeździe: 7.6


  Średnie zużycie - 5 litrów różnicy :)
 • #6
  kokapetyl
  Level 43  
  kokapetyl wrote:
  Chyba, że autor ma jakieś dane serwisowe ?

  Przecież widać, że ten drugi pali mniej.
  Z czym masz problem ?
 • #7
  dariusz2021
  Level 9  
  Ale nie ma dużej różnicy, to tylko 5l. Jak to możliwe?

  W warunkach laboratoryjnych małe silniki są oszczędne, jednak okazuje się, że podczas codziennego użytkowania to duże silniki mogą zużyć mniej paliwa. Amerykańska organizacja Consumer Reports, która testuje popularne produkty, w tym samochody, sprawdziła modele z różnymi silnikami i okazało się, że zakup mniejszych silników na ogół nie ma sensu :)
 • #8
  kakibara
  Level 33  
  A dlaczego nie?
  Po za tym nie wykorzystujesz jego całej mocy.
  Trochę mi przykro ale taka jest prawda.
  Kiedyś poruszalem się bmw e34 3.0 218KM.
  Trasa 10-12 l w fajnym tempie.
  W tempie takim, że ciężko było się skupić chociaż nie tak jak FROG bardzo dużo ubywalo paliwa-😄
 • #11
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  dariusz2021 wrote:
  Mój brat czasami wykorzystuje pełną moc Znalazłem info. Dlaczego tak się dzieje. Mniejsze spalanie zapewniają nowoczesne 8-biegowe lub bezstopniowe skrzynie.


  No chyba nie za bardzo, mam kilka aut i powiem ci że 2,5 przy ostrej jeździe pali ok 40l/100km przy wściekaniu się po mieście, paleniu lacza i lataniu bokiem.
  2,8 BiTurbo pali jeszcze więcej nawet nie wiem ile .
  VR6 znajomego pali podobnie.
  Tak ze nie uwierzę w te domysły , chyba nie wiesz co to szybka jazda bez trzymanki.

  Samo przez się rozumie że skoro silnik generuje na wale 290kW to musi wytworzyć ciepła ok 800kW a benzyna ma stałą energię z kg.

  Większość ciepła wylatuje rurą wydechową .
 • #12
  ociz
  Moderator of Cars
  Co do sprawności silników spalinowych teorie różnią się od praktyki. Zobacz np taki maluch, ledwo się toczy a żre tylko co trochę lepsze 2-litrowe kombi.
 • #13
  kakibara
  Level 33  
  Może kolega był zaciekawiony dziwnym zjawiskiem jakim jeat jazda o kropelce eco czy jak tam to zwą- i jest zarazem zdziwiony, że duży silnik pali w miarę normalnie - ale kosztem poruszania się rozważnie z czapeczka na głowie.
  Taki o to przykład audi a8 kupiłem od prawdziwego dziadka niemca 1997r 3.7 automat z monachium w nocy z prędkością 110 max 140km/h - spaliła 11litrów.
  Tak jak kolega pisze wyżej w mieście do tego kolega chciał poprowadzić i spróbować możliwości wskazówka spadała w oczach.
 • #14
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Duże motory pala dużo w mieście przy ciągłym ruszaniu z miejsca, w trasie spalanie może byc zaskakująco małe jak na pojemność i gabaryty auta.
  Mniejsze silniki pala relatywnie dużo , bo są źle dobrane do masy auta i utykanie silników 1,2- 1,4 do auta klasy średniej jest nieporozumieniem , a producenci wciskają nam, że będzie oszczędnie i w miarę dynamicznie. Albo jedno albo drugie. W małych silnikach przełożenia sa tak dobrane , że auto jedzie dynamicznie kosztem wysokich obrotów sinika, co daje duże zużycie paliwa i hałas. . I dochodzi jeszcze aspekt trwałości; przeciążony silnik małej pojemności ( nawet turbo) nie przelata 150-200 tys bez poważnej awarii lub całkowitego zużycia, a 2,0 lub wiecej jeździ 400 tys i najwyżej głowica do odświeżenia.
  Mam chrysler pacifica 4,0 260KM i przy 120km/h jazda spokojna z innym słabszym autem głównie na tempomacie na dobrej drodze spali 9,5 l B95 lub 12,5l LPG. Jak jadę solo z wykorzystaniem "radości z jazdy" 130-160 pali 16 l LPG, a na wskazaniu z komputera ( nie chwilowe tylko średnie) daje ok 12l benzyny. Przy 100km/h 1600 obr/min. Przypominam, że chodzi o auto w automacie, masie 2100kg na pusto wysokość 1,7m szerokość 2,1m długość 5,05m.
 • #15
  web69
  Level 31  
  Kiedyś, jak posiadałem malutkie Tico, dziwiłem się że potrafi po mieście na krótkich przejazdach spalić 10L/100Km. Dobra, było stare i gaźnikowe z automatycznym ssaniem. Ale Seicento sporting też paliło dychę. Teraz kupiłem żonie e36 2.5L w automacie i pali 10-12... A co dopiero powiedzieć o motocyklach... waży toto 200Kg, nie ma karoserii stanowiącej opór powietrza, nie ma klimy, bagażnika, 2 koła a pali 7 po mieście... Według teorii o sprawności, masie i "nodze kierowcy" powinien palić 1.5L, ale tyle to palą rowery z silnikiem sachs.
 • #16
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  web69 wrote:
  Kiedyś, jak posiadałem malutkie Tico, dziwiłem się że potrafi po mieście na krótkich przejazdach spalić 10L/100Km. Dobra, było stare i gaźnikowe z automatycznym ssaniem

  Codo Tico to najoszczędniejsze auto jakie spotkałem na trasie nie przekraczając 70km.h pali nieco powyżej 4l/100km żadne inne auto tak mało nie spala. Matiz pali 2 l więcej a ten sam słupek silnika.
 • #17
  Cowboy zagrabie
  Level 31  
  Podstawowy czynnik mający wpływ na zużycie paliwa to wykorzystanie mocy.
  Na wykorzystanie mocy w pierwszej kolejności ma wpływ masa pojazdu,
  opory toczenia
  i opory powietrza.
  Następnym czynnikiem jest technika jazdy.
  Rozwijając:
  Masa teoretycznie oczywiste ale znaczenie ma równomierność rozkładu masy na osiach i czy jest to oś napędowa czy wleczona(pchana) i tu już zaczepiamy o opory toczenia
  szersza opona, zbyt niskie ciśnienie w oponie, poprawność ustawienia geometrii zawieszenia, stan łożysk tocznych i stan hamulców.
  Opory powietrza to fabryczne ukształtowanie nadwozia, ale także bagażnik dachowy, antena CB, ozdobny spojler.
  Technika jazdy:
  W małych silnikach wyciskamy oczywiście ostatnie soki z silnika i nie ma w tej kwestii zbyt wiele do poprawienia. Jedyne co możemy zrobić to unikać hamowania gdyż energię zużytą na rozpędzenie tracimy bezpowrotnie. Natomiast w przypadku dużych silników mamy zapas mocy i od nas zależy jak ją spożytkujemy. wykresy charakterystyki pracy silnika jasno pokazują iż maksymalne momenty obrotowe, moce, i minimalne zużycie paliwa się nie pokrywają. Maksymalna moc w rzędowym benzyniaku oscyluje w zakresie 5-6K obr/min, natomiast minimalne zużycie pomiędzy 1,2-1,8K.
  Do rozpędzenia samochodu o masie 800kg wystarczy 40KM jeżeli będziemy mieli pojazd z 200konnym silnikiem i podobnej masie, to nie ścigająć z matizami, spalimy tyle samo paliwa co one.
 • #18
  kakibara
  Level 33  
  To ja tak od siebie wrzucam temat do dalszej dyskusji - duży silnik jest znany i zrozumiany ale jeden z kolegów napisał że male silniki zle dobrane dużo palą itp ale są wyjątki ?
  Cruze/astra j i k 1.4 turbo 140km, 125km, 150km .
  Fiat 1.4 t 120km.
  Fajne przelozenie. Auto z kompletem pasazerow daje rade - nie porownujmy do pacyfiki.
  Spalanie 6-10l
 • #19
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  kakibara wrote:
  Fajne przelozenie. Auto z kompletem pasazerow daje rade - nie porownujmy do pacyfiki.
  Spalanie 6-10l

  A ja mam pytanie i prześle ci 100ptk czy jeździsz czasami w okolicy 6000obr/mim?
 • #20
  kakibara
  Level 33  
  Tzn? Rzadko ale sie zdaza.
  Jeżeli to pytanie retoryczne? To użyteczna prędkość nie tylko w Polsce i w Europie to między 80 - 150 km/h - astra j 125/150KM w tych prędkościach jest nie męcząca.
  P.s. ja punktów nie zbieram., nawet nie liczę na pomógł.
  Czysta rozmowa.
  100Km/h 6 bieg 2000obr/min
  150-160km/h 3500 obr/min.
  Bez problemu rozmawiasz.
 • #21
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ociz wrote:
  Co do sprawności silników spalinowych teorie różnią się od praktyki. Zobacz np taki maluch, ledwo się toczy a żre tylko co trochę lepsze 2-litrowe kombi.
  Weź pod uwagę, że silnik chłodzony powietrzem, z ciężkim mechanizmem rozrządu, prymitywnym gaźnikiem, prostszym niż współczesne motocyklowe w dodatku dopracowany tak sobie zawsze będzie paliwożerny. Tam sam wentylator ponoć pożerał ponad 1KM mocy.
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  Tico to najoszczędniejsze auto jakie spotkałem na trasie nie przekraczając 70km.h pali nieco powyżej 4l/100km
  Słyszałem teorie, że potrafi zejść nawet w okolice 3,5l/100km.
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  Matiz pali 2 l więcej a ten sam słupek silnika.
  Romuś, słupek ten sam ale cała reszta inna - przede wszystkim silnik z wtryskiem paliwa zawsze spali więcej, niż prawidłowo wyregulowany gaźnik - pracuje z bogatszą mieszanką dla potrzeb katalizatora. No i bryła nadwozia sporo większa jednak.
 • #22
  ociz
  Moderator of Cars
  robokop wrote:
  Weź pod uwagę, że silnik chłodzony powietrzem, z ciężkim mechanizmem rozrządu, prymitywnym gaźnikiem, prostszym niż współczesne motocyklowe w dodatku dopracowany tak sobie zawsze będzie paliwożerny. Tam sam wentylator ponoć pożerał ponad 1KM mocy.

  To tylko taki ekstremalny przykład był z tym maluchem, że zużycie paliwa nijak nie przekłada się na pracę.