Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt stroboskopowy przy oświetleniu roboczym. Przeciwdziałanie.

30 Sty 2018 15:40 729 12
  • Poziom 14  
    Nie chcę zaśmiecać postu kolegi, ale czy to prawda, że w takich miejscach jak tartaki nie można zasilać oświetlenie z jednej fazy?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    mmario32 napisał:
    Nie chcę zaśmiecać postu kolegi, ale czy to prawda, że w takich miejscach jak tartaki nie można zasilać oświetlenie z jednej fazy?
    A oprawy kolega dostanie zasilone 3-f? Oprawy zasila się 1-f z tym że oprawa ma nie powodować efektu stroboskopowego (np. wał/rolka maszyny pracuje a wydaje Ci się że stoi w miejscu). Stosujesz oprawy z układem elektronicznym na jednym źródle światła np. świetlówka 1x58W lub dajesz oprawę wyposażoną w 2 źródła światła np. świetlówka 2x58W.

Podział obwodów na 3 fazy daje Ci w jakimś stopniu równomierność obciążenia faz, oświetlenie w przypadku zaniku jednej.
  • Poziom 14  
    Oczywiście chodziło mi o lampy 1fazowe zasilane z różnych faz. Dzięki za odpowiedź.
    Zastanawiam się czy przy lampach ledowych ten efekt również występuje.
  • Moderator Elektrotechnika
    JohnySpZOO napisał:
    A oprawy kolega dostanie zasilone 3-f?

Jako ciekawostkę podam że są takowe . Zasilone z 3 faz przy czym jedna faza tylko zasila tą oprawę . Dalej 3 fazy lecą do następnych opraw i za każdym razem jedna faza zasila tą oprawe, czyli instalacja bezpuszkowa. Oprawy są typu przemysłowego .
    Wiem Krzysztofie że są takowe oprawy i takowe połączenie można wykonać ale de facto oprawa zasilana jest napięciem 230V 1f. Zrobienie połączenia w ten sposób można wykonać w każdej lampie jeżeli w jej wnętrzu jest miejsce na wykonanie połączenia oraz otwór na wprowadzenie przewodu (dławik) jest dopasowany do jego średnicy.

Widziałem stare oprawy zasilane napięciem 400V oraz oprawy zasilane z 2f napięciem 230V posiadające 2 źródła światła - żarówka + rtęciówka dużej mocy. Żarówka zapalała się wraz z rtęciówką a po jej rozgrzaniu gasła.

mmario32 napisał:
    Zastanawiam się czy przy lampach ledowych ten efekt również występuje.
    Również występuje ale w mniejszym zakresie i można nazwać to bardziej tętnieniem - wszystko zależy jak wyglądają układy prostownikowe i elektroniczne i czy w nich są kondensatory jeżeli mówimy o AC/DC.
    To czy dany element urządzenia znajduje się w niezmiennej pozycji przy pracy urządzenia możesz zaobserwować jeżeli częstotliwości szczegółów elementu urządzenia będą miały odpowiedni stosunek z migotaniem oprawy.
  • Poziom 16  
    Krzysztof Reszka napisał:
    JohnySpZOO napisał:
    A oprawy kolega dostanie zasilone 3-f?

Jako ciekawostkę podam że są takowe . Zasilone z 3 faz przy czym jedna faza tylko zasila tą oprawę . Dalej 3 fazy lecą do następnych opraw i za każdym razem jedna faza zasila tą oprawe, czyli instalacja bezpuszkowa. Oprawy są typu przemysłowego .

Tutaj kolejna ciekawostka - nasza polska firma jest producentem takich opraw łączonych w linie świetlne. Zasilanie 3-f podłączane na początku linii.
    Link

Chwaliła się swego czasu, że na to rozwiązanie "trójfazowy układ zasilania LED" uzyskała patent.
    Link
    viertnik napisał:
    Tutaj kolejna ciekawostka - nasza polska firma jest producentem takich opraw łączonych w linie świetlne. Zasilanie 3-f podłączane na początku linii.
    Link

Chwaliła się swego czasu, że na to rozwiązanie "trójfazowy układ zasilania LED" uzyskała patent.
    Link
    Pozwoliłem sobie zadzwonić do producenta i dowiedzieć się co nieco o S-Line 3F.
    Co usłyszałem?
    Seria S-Line 3f została wycofana z sprzedaży 1 sierpnia 2017r ze względu na brak zainteresowania na rynku. Poza tym występowały w niej moduły świetlówkowe LED zintegrowane z całym modułem oprawy tworzącym belkę świetlną - wymieniasz cały moduł moduł oprawy a nie moduł oświetlenia, który zaś był zasilany napięciem 230VAC.
    Na temat opatentowanego zasilacza 3x400V Pan z którym rozmawiałem nie chciał się wypowiadać i ten zasilacz również już nie jest w sprzedaży.

S-LINE3F napisał:
    Obudowa oprawy wykonana jest jako połączenie blachy stalowej oraz profila aluminiowego. Cała oprawa malowana jest proszkowo na kolor biały. Oprawę standardowo wyposażyliśmy w zintegrowane źródło światła zasilane przez opatentowany trójfazowy układ zasilania.
    Takie belki świetlne swojego czasu sam składałem i miałem z tego całkiem fajnie pieniążki i również one były zasilane 3f - zasilanie poszczególnych modułów 1f - sterowanie przez stycznik 3f.

kkas12 napisał:
    Kiedyś były oprawy OHSP 3x40. Przystosowane do zasilania trzema fazami.
    Dziś mamy elektroniczne "dławiki" likwidujące efekt stroboskopowy, który może doprowadzić do nieszczęścia.
    Czy aby na pewno? W necie znalazłem jedynie że informacje że montowano w nich świetlówki liniowe T12 lub T8 o mocy 40W (3x40W) w których można było montować świetlówki o różnej temperaturze barwowej. W sieci znalazłem jedno zdjęcie i na nim widnieje naklejka ale bardzie opis mi przypomina zasilanie 220V niżeli 400V co nie wyklucza możliwości zasilania 3f oprawy - zasilanie świetlówek 1f każda z innej fazy.
  • Admin Elektroenergetyka
    JohnySpZOO napisał:
    Czy aby na pewno? W necie znalazłem jedynie że informacje że montowano w nich świetlówki liniowe T12 lub T8 o mocy 40W (3x40W) w których można było montować świetlówki o różnej temperaturze barwowej. W sieci znalazłem jedno zdjęcie i na nim widnieje naklejka ale bardzie opis mi przypomina zasilanie 220V niżeli 400V co nie wyklucza możliwości zasilania 3f oprawy - zasilanie świetlówek 1f każda z innej fazy.

Na pewno były :D
    Efekt stroboskopowy przy oświetleniu roboczym. Przeciwdziałanie. Efekt stroboskopowy przy oświetleniu roboczym. Przeciwdziałanie. Efekt stroboskopowy przy oświetleniu roboczym. Przeciwdziałanie. Efekt stroboskopowy przy oświetleniu roboczym. Przeciwdziałanie.
    Brawo Ty :)
    Co dalej nie zmienia faktu że źródło światła jakim jest świetlówka zasilone jest napięciem 220VAC pomimo zasilania oprawy napięciem 380VAC - ach taki odbiornik 3f pracujący w gwieździe. To jest to co pisałem powyżej.
  • Poziom 42  
    JohnySpZOO napisał:
    Co dalej nie zmienia faktu że źródło światła jakim jest świetlówka zasilone jest napięciem 220VAC.
    Nigdy nie pisałem, że było inaczej, gdyż tam były trzy oddzielne układy z jedną świetlówką a każdy z nich zasilony był z innej fazy.
    Dlatego w oprawie znajdowała się listwa z zaciskami oznaczonymi RST i 0. A jak wyglądał zacisk 0 chyba tłumaczyć nie muszę.

Należało jednak skompletować oprawę i sprawdzić czy wszystkie rury świecą przed jej zawieszeniem.
    Kto najpierw ją zawiesił ten przeklinał, gdyż bardzo często (niemal notorycznie) zdarzały się zamienione pomiędzy sobą oprawki z zaciskami świetlówek.
    Wieszało się gotową oprawę z przyłączonym przewodem zasilającym odpowiedniej długości.
    Zaś oprawy wisiały na łańcuszkach dostarczonych przez producenta.
    Powyższe tyczyło się do #8 :)
    A dokładniej:
    JohnySpZOO napisał:
    co nie wyklucza możliwości zasilania 3f oprawy - zasilanie świetlówek 1f każda z innej fazy.
  • Moderator Elektrotechnika
    Koledzy wiemy o co chodzi po co te rozwlekanie tematu. Są i były takie oprawy i tyle.