Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pod system: SSHD 7200 128 MB cache czy SSHD 5400 32 MB cache

ak6 31 Jan 2018 17:52 459 11
    ak6
    Level 31  
    Dwa dyski hybrydowe:

Seagate ST1000LX015 1TB
    Cache: 128MB
    Prędkość Obrotowa: 5400 RPM

oraz

Seagate ST750LX003-1ac154 750 GB
    Cache: 32MB
    Prędkość Obrotowa: 7200 RPM

Który z nich będzie wydajniejszy (szybszy) do standardowej pracy na laptopie pod Windows 10?
    Pedros050
    Level 43  
    Witam. Ja bym kupił SSD. Ale jak Kolega chcę hybrydę to Seagate ST750LX003-1ac154 750 GB.
    ak6
    Level 31  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Dyski są do wykorzystania. Nie planuję zakupów.

Czyli sugeruje kolega jednak wykorzystać większą prędkość obrotową talerzy zamiast casche?
    Oba dyski mają flash 8 GB
    Pedros050
    Level 43  
    Niektórzy twierdzą że się grzeją takie dyski ale ja kiedyś miałem wysoko obrotowy dysk i temperatura była na stałym poziomie jak ten wolno obrotowy 5400rmp.
    ak6
    Level 31  
    Też czytałem takie opinie
    Na dysku ST750LX003 7200 RPM pracuję od lat. Sprawuje się bardzo dobrze. Jest cichy i nie zauważyłem jego nadmiernego nagrzewania.
    Mam możliwość zamienić na ten drugi i zastanawiam się nad porównaniem ich wydajności. Stąd moje pytanie.
    Pedros050
    Level 43  
    Więc jeśli kolega zna i wie jak pracuje ten dysk, to nie zaszkodzi wypróbować dla porównania ten Seagate ST1000LX015 1TB.
    ak6
    Level 31  
    Tego wolałbym uniknąć ;)
    Wiązało by się to ze sporą ilością godzin, którą musiałbym przeznaczyć na instalację i konfigurację komputera, na którym jest sporo danych i programów. Niestety nie bardzo mam na to czas, zwłaszcza jeśli okazało by się to robotą na marne. Nie mam aż takiego ciśnienia.
    Myślałem, że może któryś z kolegów miał w tym względzie doświadczenia, którymi mógłby się podzielić.
    Jawi_P
    Level 35  
    Dysk SSHD 5400 jest dużo, ale to bardzo dużo wolniejszy od swego odpowiednika 7200 RPM. Kiedyś miałem właśnie SSHD 5400 i doszedłem do wniosku, że w moim zastosowaniu przyrost miałem na tyle mały, że żal mi było kasy na taka zamianę w porównaniu ze zwykłym hdd.
    Tu masz test podobnych dysków, jeden jest w innej nieco wersji. Różnic, które odwrócą wynik testów bym się nie spodziewał. Tu widać jaką przewagę potrafi mieć prędkość obrotowa.
    Link
    ak6
    Level 31  
    O i tego potrzebowałem. ;)
    Moje przypuszczenia się potwierdziły.

Swoją drogą szkoda, że zaprzestali produkcji SSHD 7200...
    Mimo wszystko to były niezłe konstrukcje i dobry złoty środek między SSD a HDD

Dziękuję kolegom za pomoc w rozwianiu wątpliwości.
    Jawi_P
    Level 35  
    ak6 wrote:
    Swoją drogą szkoda, że zaprzestali produkcji SSHD 7200...
    Mimo wszystko to były niezłe konstrukcje i dobry złoty środek między SSD a HDD

Bo szkoda kasy na sshd, kiedy systemowy dysk SSD dopiero daje w pełni zauważalna różnicę, do tego stosunek ceny do możliwości już nie był taki korzystny, w porównaniu z SSD. A ceny SSD jednak spadają.
    ak6
    Level 31  
    Jawi_P wrote:
    A ceny SSD jednak spadają

Ale jednak nadal powoli ;)
    ak6
    Level 31  
    Wziąłem jednak, jak sugerowaliście 7200 RPM
    Okazał się wydajniejszy od nowszego i z większym buforem 5400 RPM