Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość sygnału DVB-T, trójkąt bermudzki, czary albo "USTERKA"

31 Sty 2018 19:15 753 12
  • Poziom 19  
    Niech mi ktoś pomoże zrozumieć co tu mam za sytuację, bo za chiny nic nigdy się nie zgadza:

Budynek na 4 kondygnacje, na drugiej znajduje się TV LG z wbudowanym dekoderem, na czwartej TV CRT podłączony do dekodera MANTA. Pierwotnie antena stała na dachu, lecz po usterce kabla (zwarcie) i braku możliwości wejścia na dach nowa antena została zamontowana na ścianie drugiej kondygnacji:

Aktualnie z manty idzie przez "łączenie" do splittera i do anteny, z TV bezpośrednio na splitter i antenę. Jakość i siła sygnału 90%/60% mniej więcej (zależnie od MUX'a) i niby OK, ale zamontowana antena bez pasma VHF (chociaż odbierało MUX8 na jakies 10-15%).

Zaopatrzyłem się w antenę VHF/UHF z filtrem LTE (budynek korzysta z sieci LTE) - ukierunkowana w ten sam sposób co pierwsza antena dała rezultat odbioru MUX8 na poziomie 90% + bonus w postaci kanałów kodowanych (comedy, nikolodeon itp.), a co istotne - słaby zasięg MUX3 i brak całej reszty :) (wyszukane kanały=38).

Metodą prób i błędów nie udało się znaleźć MUX'a 2 i 1. Przeprosiłem "pierwszą" antenę, bo pomyślałem, że bez 4 kanałów mux8 da się żyć i tu jeszcze większa komedia - odbiór średni VHF, UHF sredni na MUX3, tragiczny na mux2, brak MUX1 - ale do tego bonusowe MUX4 i łączna liczba znalezionych kanałów = 50.

Ogólnie nic się nie zgadza, co kombinacja to inaczej, a teraz to nawet nie mogę wrócić do odbioru samych UHF'ów.

Nadajnik Mux4 znajduje się mniej więcej w tej samej odległości od budynku co nadajnik Mux1,2,3,8 - względem anteny strzelając konkretnie w nadajnik1 to kąt około 45 stopni od drugiego nadajnika.

Ogólnie już zbaraniałem, bo tyle kombinacji i może coś przeoczyłem, także proszę o sugestie i porady - nie wiem... rozdzielić telewizory na dwie niezależne anteny? ustawić kanały ręcznie? [...]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Antena ze wzmacniaczem, czy bez? Jeśli ze wzmacniaczem to sprawdzić, czy 12V dociera do anteny.
  • Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    antena bez pasma VHF
    wentyl215 napisał:
    Zaopatrzyłem się w antenę VHF/UHF z filtrem LTE

Jakie to konkretnie anteny? Posiadają wzmacniacz/e? Jeżeli tak, to gdzie zlokalizowany jest zasilacz?
    wentyl215 napisał:
    "łączenie" do splittera

Co to za "łączenie" i jaki splitter?
    wentyl215 napisał:
    Nadajnik Mux4 znajduje się mniej więcej w tej samej odległości od budynku co nadajnik Mux1,2,3,8

Lokalizacja miejsca odbioru?
    wentyl215 napisał:
    ustawić kanały ręcznie?

Jeżeli znasz wszystkie odbierane kanały, na pewno nie zaszkodzi. Unikniesz chociażby "śmieci" na liście.
  • Poziom 19  
    Dzięki za odpowiedź i przepraszam za razem, bo mogłem też podać model anteny...

Opticum AX900 + LTE Combo, a druga, znaczy ta pierwsza zawieszona już konkretnie nie podam, ale coś takiego:

Sprawdzać, sprawdzałem czy napięcie dochodzi do anteny (konkretnie na wyjście przewodu), Dekoder Manty daje 5V, no i takie jest na wyjściu do anteny...

Dodam jeszcze, że opcje poza spliterem/spliterami też sprawdzałem, czyli sam TV CRT bez TV LG i na odwrót...

Dodano po 14 [minuty]:

[quote="_kli_"]
    wentyl215 napisał:
    antena bez pasma VHF

wentyl215 napisał:
    "łączenie" do splittera

Co to za "łączenie" i jaki splitter?
    Próbowałem różnych, konkretnie 3-4 sztuki, efekt był niemalże identyczny, chociaż jak teraz sięgam pamięcią to ostatnia opcja (powrót do pierwszej anteny i 50 kanałów) na spliterze... kurcze nie sprawdzę, bo aktualnie jest podłączony ::D, ale ogólnie - FAKT, tylko przy tym spliterze dało tyle kanałów.

Wcześniej na dobrych jakościach MUXa 1,2,3 dawałem 5-1200MHz

Odległości nadajników to jakies 10-12KM na mux1,2,3,8 i około 15km na mux4

• Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    Opticum AX900 + LTE Combo

Ta antena raczej wbudowanego wzmacniacza nie posiada. Ponadto jej konstrukcja umożliwia odbiór mux-8 nadawany w pol. poziomej.
    wentyl215 napisał:
    Dekoder Manty daje 5V

Nic nie piszesz o wzmacniaczu, więc takie "zasilanie anteny" i tak nie ma sensu. Ponadto zasilanie w ten sposób wzmacniacza jest mało praktyczne, bo wymaga ciągłej pracy dekodera. Poza tym stosowanie wzmacniacza niewskazana , bo ...
    wentyl215 napisał:

Zależy Ci na tym kodowanym (płatnym) mux-4? Co to za nadajniki?
    Nadal mało konkretów, bo nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania.
  • Poziom 19  
    Reszta odpowiedzi jest zawarta wyżej (są do postu #2, ale wszystko zawarte). Nie chodziło o wzmacnianie anteny MANTą tylko o samo sprawdzenie przejścia bez strat.

Na MUX4 zależy mi w taki sposób, żebym go najlepiej nie wykrywał przy strojeniu - bo np. przy mux8 są jakieś programy testowe, więc prawdopodobnie kiedyś będą nadawać, a w przypadku wykrywania Muxa4 będę za każdym razem musiał usuwać je manualnie :(

Do rzeczy... sugerujesz by użyć wzmacniacza na 12V - napięcie na antenę, sygnał do splittera IN, który daje 2xOUT na oba TV tak?
  • Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    Reszta odpowiedzi jest zawarta wyżej

To już 7 post, a nadal nie wiem
    - czy używasz jakiegoś wzmacniacza (piszesz tylko że sprawdziłeś czy jest zasilanie przy antenie, a to nic nie mówi)
    - jakie to "łączenie" - na "skrętkę" czy na "beczkę"
    - jaki splitter - na ile wyjść i czy ma przejście DC (im więcej wyjść, tym większe tłumienie)
    - jaki kabel i jaka jego długość
    - lokalizacja miejsca odbioru (jakie masz lokalne warunki odbioru, przeszkody itp)
    - z jakiego konkretnie nadajnika mux 1-3,8 odbierasz?
    wentyl215 napisał:
    Nie chodziło o wzmacnianie anteny MANTą tylko o samo sprawdzenie przejścia bez strat

Tak nie sprawdzisz jakie tłumienie sygnału ma instalacja.
    wentyl215 napisał:
    Na MUX4 zależy mi w taki sposób, żebym go najlepiej nie wykrywał przy strojeniu

Skanujesz ręcznie tylko mux 1-3+8. ale musisz znać częstotliwości na których nadają.
    wentyl215 napisał:
    sugerujesz by użyć wzmacniacza na 12V

Sugeruję że ...
    _kli_ napisał:
    stosowanie wzmacniacza niewskazana , bo ...
    wentyl215 napisał:
  • Poziom 19  
    - czy używasz jakiegoś wzmacniacza (piszesz tylko że sprawdziłeś czy jest zasilanie przy antenie, a to nic nie mówi)
    - jakie to "łączenie" - na "skrętkę" czy na "beczkę"
    - jaki splitter - na ile wyjść i czy ma przejście DC (im więcej wyjść, tym większe tłumienie)
    - jaki kabel i jaka jego długość
    - lokalizacja miejsca odbioru (jakie masz lokalne warunki odbioru, przeszkody itp)
    - z jakiego konkretnie nadajnika mux 1-3,8 odbierasz?

- Nie używam wzmacniacza, próbowałem przy TV LG, ale to już pisałem
    - Splittery różne... ale wszystkie 1 IN/2 OUT - prócz tego co podałem nie dam rady na dzisiaj
    - Kable koncentryczne z instalacji satelitarnej (parametrów też nie mogę teraz podać), pisałem, ale może zbyt domyślnie (antena wisi na starym maszcie SAT, żeby nie robić dziur itp)
    - Na TV CRT nie powiem bo nie wiem (instalacja jest poprowadzona w sposób... oj to już inna bajka), ale tak szacunkowo - 20-30m, natomiast TV LG jakieś 10m
    - Nadajnik widoczny nocą, przeszkoda zaznaczona jest na piewszym "rysunku" - rzeka, prócz tego ze względu na zejście na drugą kondygnację może trochę drzewa, a konkretniej gałęzie (szczyt)
    - Wszystkie muxy mają polaryzację poziomą, mux2 i 3 transmisję dookólną, a mux 1 i 8 kierunkową
  • Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    Nadajnik widoczny nocą

Gdzie ten nadajnik ???! Taka tajemnica?
  • Poziom 19  
    Chodzi ci konkretnie o położenie? Nie wiem, na górce gdzieś chyba, nigdy tam nie byłem... wszystkie parametry biorę z tej STRONKI
  • Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    wszystkie parametry biorę z tej STRONKI

Czyli nadajnik to Białystok "Krynice"? W jakiej miejscowości jest zlokalizowane miejsce odbioru?
  • Poziom 19  
    Tak, konkretniej Tykocin, ale widzę, że już chyba koniec korespondencji, ja w sumie też jestem padnięty... a jutro trzeba będzie z tym "walczyć" .W sumie kilka wskazówek otrzymałem, także dziękuję, jak będą jakieś sugestie w międzyczasie to również z góry "dzięki".
  • Poziom 37  
    wentyl215 napisał:
    Tykocin

Krynice to bardzo mocny nadajnik, do którego masz ok. 17 km.
    wentyl215 napisał:
    Nadajnik widoczny nocą
    ... więc masz widoczność optyczną. Zatem sygnał u Ciebie musi być bardzo mocny - szczególnie na mux-3 (k. 22). Stosując w tej sytuacji jakiekolwiek wzmacniacze stwarzasz sobie problemy. Taka prosta instalacja jak Twoja, poprawnie wykonana i z dobrej jakości materiałów, powinna mieć tłumienie 6-10 dB. To niewiele.

Przyczyną Twoich problemów może być zbyt mocny sygnał lub źle wykonana instalacja.
    wentyl215 napisał:
    Dodam jeszcze, że opcje poza spliterem/spliterami też sprawdzałem, czyli sam TV CRT bez TV LG i na odwrót...

Czyli z pominięciem splittera. No i jaki efekt?
    wentyl215 napisał:
    instalacja jest poprowadzona w sposób... oj to już inna bajka

Ale ta "bajka" może mieć wpływ na jakośc sygnału.
    Sprawdź
    - czy wyłączone jest "zasilanie anteny" w dekoderze Manta
    - sprawdź dokładnie jakość wszystkich połączeń (F-ki właściwie zamontowane i dobrane do średnicy kabla)
    - łączenie kabla powinno być wykonane przy pomocy "beczki"
    By wyeliminować mux-4, odbiorniki skanujesz ręcznie na kanałach 8, 22, 46, 49.
    Podaj parametry siły i jakości na tych kanałach.