Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyczepka sam - Wybór resorow i amortyzatorów

endriu110694 31 Jan 2018 22:39 1968 4
    endriu110694
    Level 4  
    Witam wszystkich, nie wiem czy w dobrym dziale ale pytam ;) kupiłem okazjonalnie przyczepke samochodowa, jest całkiem solidna, zamontowana jest w niej os z piastami od golfa, resory są z malucha i tu pojawia się problem bo strasznie się uginają juz pod obciążeniem 300, 400 kg a mi zależy na ładowności około 800, 900 kg. Wobec tego jakie resorki zamontować?
    Polonez? Fiat 125 p to chyba to samo ale wyglądają bardzo delikatnie, mam możliwości kupienia po 60 zł nowych z jakiegoś wózka elektrycznego z ładowności 2t ale czy nie będą za sztywne? Chce też dodać amortyzatory z czego będą pasować chce je zamontować ukośnie tak więc nie mam konkretnej długości ale może ktoś montowal i podpowie z jakiego samochodu będą dobrze dobrane wytrzymałosciowo itp, słyszałem też ze można zamontować od kabiny z kamaza próbował ktoś? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
    grzeniuw
    Level 24  
    Resory od żuka, amory też.
    Ocenisz sam jak się zachowuje z twoimi ładunkami, ale czasem lepiej jest odjąć krótkie pióro i założyć solidne odbojniki. Po to, żeby przyczepka nie była za twarda przy małym ładunku albo na pusto. Odbojniki tak czy siak załóż, żeby ci koła nie siadły na błotnikach przy przeciążeniu.

Chcąc targać takie ładunki, upewnij się co do solidności ramy i mocowania do niej dyszla, bo możesz się bardzo zdziwić.
    endriu110694
    Level 4  
    Odbojniki są wszystko wygląda dość solidnie, przyczepka jest praktycznie nie używana, ale to co ja zauważyłem to ze resory nie trzymają symetrycznie jeden siada bardzo mocno a drugi mniej i przyczepka siedzi nie równo pod obciążeniem i dlatego chcę je wymienić, ale jak teraz myślę o tych z tego wózka to faktycznie będa pewnie za twarde, a czy dodając amortyzatory dużo zyskujemy? Poprawi się nośność i prowadzenie pod obciążeniem?
    grzeniuw
    Level 24  
    Amortyzatory nie poprawią/zwiększą nośności, bo niby jak? Prowadzenie poprawią - podobnie jak w samochodzie. Przyczepka nie będzie podskakiwać i pływać na nierównościach za samochodem.

Oczywiście znasz kodeks drogowy i wiesz jaki ładunek możesz ciągnąć na przyczepce i że masz to określone jako DMC w dowodzie rej. No i ta przyczepka (powyżej 750kg) musi mieć hamulce, żebyś kogoś nie zabił.
    endriu110694
    Level 4  
    Oczywiście wszystko zgodnie z przepisami ;) ale ja lubię mieć zapas w ładowności bo czasem trzeba coś choć by na podwórku przewieźć a tam nikogo nie zabije ;) Dlatego pytam, często coś przebudowuje jakieś wozy, platformy itp ale doświadczenia z przyczepkami nie mam i wolę popytać zamiast montować jakieś resory i amortyzatory a za chwilę je zdejmować :D