Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa subwoofery STX 32.500.8.MC & STX 22.200.8.MCX

bartastorun 01 Lut 2018 12:01 1008 9
  • Witam,
    Chciałem zaprezentować dwa projekty, które wykonałem rok temu, ale ze względu na brak czasu nie wstawiłem ich na elektrodę.
    Pierwszy jest to subwoofer na przetworniku STX 32.500.8.MC znanym już na tym forum. Konstrukcja standardowa zalecana przez producenta BR 50l 35Hz. Zasilany jest panelem mojej konstrukcji na mostku TDA7294 + filtr dolnoprzepustowy + automatyka wł/wył + regulacja fazy. W tym miejscu trzeba się zatrzymać i jasno i wyraźnie zaznaczyć, że ten mostek nie nadaje się do zasilenia tego głośnika, dlatego przyszłych konstruktorów chciałem uchronić od tego błędu, który ja popełniłem. Do cichego słuchania jeszcze daje radę, ale przy odkręceniu gałki głośności widać, że głośnik wysysa te 140W/8ohm w moment i chce więcej.

Drugi jest to subwoofer na przetworniku STX 22.200.8.MCX. Analogicznie jak w pierwszym przypadku konstrukcja BR zalecana przez producenta 30l 35Hz. Wzmacniacz na mostku TDA 7294 + filtr dolnoprzepustowy + reguacja fazy. Tutaj można powiedzieć, że ten wzmacniacz jest dopasowany do tego głośnika. Jeśli chodzi o dźwięk to po pierwszym włączeniu byłem pod sporym wrażeniem. Zagrał lepiej w niskich rejestrach od Tonsila aktiv 250, który jest podobnej konstrukcji tylko, że z głośnikiem Tonsila GDN 20/100/3 i jest zasilany parą tranzystorów TOSHIBA. Jedynym minusem jaki znalazłem w STX to, że jest zasilany... TDA 7294. Przy większych mocach odnosiłem wrażenie, że wzmacniacz się przesterowuje i wypluje głośnik.

Podsumowując STX 32.500.8.MC jest ok, ale potrzebuje elektrowni do zasilenia, żeby zaprezentował to co potrafi. STX 22.200.8.MCX nadaje się do uzupełnienia zestawu stereo, który kuleje pod względem niskich rejestrów. Najważniejsze jednak jest to, że nie polecam wzmacniacza na TDA 7294 do subwooferów. Lepiej jest wykonać wzmacniacz na tranzystorach, które lepiej sobie radzą przy dużych mocach podawanych na głośnik. Do cichego słuchania TDA jeszcze się nadaje, ale przy mocniejszym uderzeniu od razu słychać różnicę.

Fajne!
  • #3 01 Lut 2018 12:45
    bartastorun
    Poziom 8  

sylweksylwina napisał:
    Pokazał byś trochę elektroniki, a nie same obudowy :)
    Do tego nie wiem po co dałeś logo Tonsila, gdzie przetwornik jest STX'a :P

Wiedziałem, że ktoś się do tego przyczepi :-) logo Tonsil jest na zamówienie klienta, który ma zestaw głośników Tonsila i chciał, żeby "pasowało" do reszty wizualnie.

• #4 06 Lut 2018 14:26
    bartastorun
    Poziom 8  

Dołączam schematy i wzory płytek przedwzmacniacza z filtrem, wejściem wysokopoziomowym oraz mostka na TDA7294. Płytka od przedwzmacniacza była projektowana na szybko dlatego wygląda jak wygląda. Najważniejsze, że wszystko działa i to całkiem nieźle.

• #6 08 Lut 2018 08:18
    bartastorun
    Poziom 8  

katakrowa napisał:
    W obudowach są jakieś wzmocnienia ?

W obudowie z STX 32.500.8.MC są wzmocnienia ścianek bocznych i przedniej z tylną. W mniejszym subie niestety nie ma, ale podczas odsłuchu nie słyszałem, żeby sama obudowa rezonowała.

• #7 08 Lut 2018 13:53
    monti150
    Poziom 2  

TDA wcale nie jest taki zły.. STX 32.500.8.MC ma małą efektywność, w niego trzeba wpompować przynajmniej to co ma znamionowo. Masz jakąś końcówkę tranzystorową na oku?

• #8 08 Lut 2018 16:30
    bartastorun
    Poziom 8  

monti150 napisał:
    TDA wcale nie jest taki zły.. STX 32.500.8.MC ma małą efektywność, w niego trzeba wpompować przynajmniej to co ma znamionowo. Masz jakąś końcówkę tranzystorową na oku?

Producent podaje 92db. To dobry wynik jak na głośnik niskotonowy (z reguły mają poniżej 90db). Jeśli chodzi o końcówkę to za minimum do STX 32.500.8.MC uważam dx450b.

• #9 09 Lut 2018 10:14
    monti150
    Poziom 2  

bartastorun napisał:
    monti150 napisał:

Producent podaje 92db. To dobry wynik jak na głośnik niskotonowy (z reguły mają poniżej 90db). Jeśli chodzi o końcówkę to za minimum do STX 32.500.8.MC uważam dx450b.

W porównaniu do choćby nawet "gorszych" przetworników estradowych to nadal mało.

dx450B masz na myśli ten moduł?

http://dx-audio.pl/dx450b/

mocowo w sam raz :)

• #10 09 Lut 2018 11:05
    bartastorun
    Poziom 8  

monti150 napisał:
    bartastorun napisał:
    monti150 napisał:

W porównaniu do choćby nawet "gorszych" przetworników estradowych to nadal mało.

dx450B masz na myśli ten moduł?

http://dx-audio.pl/dx450b/

mocowo w sam raz :)

Tak właśnie chodziło mi o ten moduł. Wracając do glośnika pamiętaj o tym, że nie jest to głośnik estradowy tylko do zastosowań domowych. Różnica polega w konstrukcji głośnika dlatego mają inną efektywność, moc, fs, zawieszenie górne itd. Na pewno nie można porównywać tych dwóch różnych dziedzin w audio.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo