Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna sieć LAN, dwa routery i źródła internet. Ubiquti EdgeRouter, VPN i OSPF

01 Lut 2018 18:51 714 4
  • Poziom 21  
    Witam.
    Chciałbym się poradzić czy jest możliwe połączenie sieli LAN w całość gdy mamy dwa łącza internet i dwa routery.
    Wygląda to tak:

- pomieszczenie 1 - router 1 - dostawca orange (router funbox) - prędkość down 66Mbps
    adres: 192.168.1.1
    Urządzenia podłączone do sieci: 3 komp po wifi, drukarka po wifi

pomieszczenie 2 - router 2 - dostawca orange (router funbox) - prędkość down 66Mbps
    adres: 192.168.1.2
    Urządzenia podłączone do sieci: 5 komputerów pod wifi.

Najprostszym sposobem było by przeniesienie routera 2 do pomieszczenie 1 i zastosowanie nowego routera z dwoma portami WAN.
    Tylko ta opcja wymaga poprowadzenia dwóch linii łączących pomieszczenie 1 oraz 2. Na dzień dzisiejszy mamy tylko jedną linie Ethernet a jeszcze potrzebna by była linia DSL.

Jak wykonać takie połączenie? Myślałem o zastosowaniu routerów Ubiquiti EdgeRouter X. Mają VPN i OSPF
    Znalazłem nawet taki przykład: https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/205204050-EdgeRouter-Configure-OSPF-network
    Tylko tam są wykorzystane 3 routery EdgeRouter.

Może jakieś pomysły?
  • Poziom 22  
    dezmontnikus napisał:
    Na dzień dzisiejszy mamy tylko jedną linie Ethernet a jeszcze potrzebna by była linia DSL.

Rozdzieł skrętka na eth i adsl, Skrętka eth zawiera 4 pary, na 2 parach puść ethernet 100 a na jednej ADSL sygnał.
  • Specjalista Sieci, Internet
    dokładnie po ethernecie możesz puścić LAN tak jak jest a po parze (biały-brąz i brązowy) puszczasz ADSL. Brązowa nie jest potrzebna do połączenia do 100Mbit.
  • Poziom 21  
    To ma być instalacja gigabitowa, a to śmierdzi mi trochę fuszerką :) Routery Ubiquti EdgeRouter X są gigabitowe i cena za 1 szt to 200zł. niski koszt. Próbował ktoś stworzyć takie połączenie na tym sprzęcie?
  • Poziom 14  
    Nie próbowałem takich machlojek z routerami ale powinno się dać. Ja bym spróbował tak:
    Na każdym routerze:
    1. ustaw osobne zakresy DHCP np: na pierwszym routerze 192.168.1.50-99, na drugim 192.168.1.100-150
    2. ustaw "Default Policy" dla nowych urządzeń na block.
    3. dodaj tylko urządzenia które są dozwolone (whitelista) dla tego połączenia.

Minus jest taki, że nowe urządzenia będą musiały być dodawane ręcznie za każdym razem inaczej nie dostaną konfiguracji.