Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy 3f asymetria faz

02 Lut 2018 00:01 693 8
  • Poziom 12  
    Witam
    Opiszę przypadek
    agregat do zasilania awaryjnego silnika 3f 0.55 Kw
    Parametry agregatu 5.6 Kw 3 f - 2,9 Kw 1 f tak podaje serwisówka prądnicy T100 SC
    http://www.nsmsrl.it/UserFiles/file/man/t100.pdf
    W czym problem robiłem testy i zasila ten silnik bez żadnych problemów , ale chciał bym podłączyć podczas jego pracy światło o mocy 216 Wat ( 6 świetlówek rurowych po 36 w )
    Czy to nie powoduje już asymetrii dla pracy silnika 3 f i jaki charakter poboru mocy mają świetlówki bo chyba nie rezystancyjny ??
    Agregat nie ma AVR , a trójfazowy transformator wzbudzenia .
    Gniazdo w agregacie do odbiorników jednofazowych jest wyprowadzone z jednej fazy i neutralnego punktu gwiazdowego
    Ogólnie nie wiem jak policzyć asymetrie przy obciążeniach które podałem bo wychodzą mi głupoty
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    A nie możesz kolego rozdzielić po dwie świetlówki na każdą fazę? Pobór na pewno nie jest rezystancyjny a charakter chyba będzie zależny od tego co jest w oprawie, - starter elektroniczny, goły dławik czy z kondensatorami .
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Nie bardzo , one są na suficie , połączone równolegle rozdział faz jest bardzo kłopotliwy
    Jedynie co mógł bym zrobić to włączyć 2 zamiast 3 opraw i wtedy moc 144 w
    Są to stare klasyczne oprawy z dławikiem , kondensatorem i mechanicznym zapłonnikiem kiedyś na rury świetlówek o mocy 40 w
    Ogólnie priorytetem zasilania jest silnik 3 f o mocy 0.55 Kw i prądzie 1.47A ( dane z tabliczki ) . Nie wiem jak obliczyć ile mogę pobrać dodatkowo z 1f ( 230V) aby zmieścić sie w asymetrii fazowej , podają że wynosi ona do 30 %
  • Poziom 38  
    Może coś takiego rozwiązałoby problem? Zabezpieczy przed ewntualnymi skutkami zbyt dużej różnicy napięć.
    "Moduł ZAMEL przekaźnik nadzorczy napięcia asymetria faz, zanik fazy"

Niesymetria występuje też i w sieci przemysłowej tyle że sieć jest na tyle "sztywna" ( wydajna ) że ma to niewielki wpływ. Wydaje się że przy tej mocy zespołu prądotwórczego i stosunkowo małej mocy silnika nawet po dołączeniu świetlówek nie powinno to mieć drastycznego wpływu na silnik. Zewnętrznym objawem pracy silnika z asymetrią faz jest jego mocniejsze nagrzewanie sie. Możesz na próbę uruchomić całość i kontrolować temperature silnika..
  • Poziom 12  
    Regulator ma 3 bloki każdy mierzy natężenie na danej fazie .
    Ja silnik bierze z 3 faz to na każdym bloku jest takie samo natężenie
    ale jak dociążę jedna fazę to regulator poda więcej wzbudzenia aby utrzymać napięcie
    na najbardziej obciążonej fazie , i włąśnie na tych dwóch pozostałych napięcie może poszybować w górę

Bardziej poczytałem temacie świetlówek i to nie jest tak że pobiera ona 36 wat , tylko w rzeczywistości łącznie około 65 w czyli 0.28 A . To daje na 6 sztuk pokaźny prąd 1.7 A dodatkowo z jednej fazy
    Zrobiłem też prosty test : mam nowy licznik elektroniczny w domu odłączyłem wszystkie mozliwe odbiorniki prądu a pozostawiłem tylko te 3 oprawy
    Na podstawie mignięć diody na liczniku obliczyłem że świetlówki biora około 400 Wat
    Wychodzi na to że mój licznik liczy moc bierną i czynną ??
    Czy założenie kondensatorów równolegle do świetlówek zmniejszy pobór ???
  • Poziom 38  
    Problem ze świetlówkami jest taki że trudno określić pobierany naprawdę prąd. Prosty miernik da zafałszowane wyniki bo to co pokazuje to wartość tak naprawdę obliczona ( bliżej prawdy sa mierniki True RMS ) - i jest to prawdziwe dla przebiegów sinusoidalnych. Przy impulsowych ,odkształconych przebiegach ta metoda nie zdaje pomiaru. Pytanie jak przy takim obciążeniu będzie się zachowywał regulator prądnicy. Kolego a spróbuj podłączyć SAME świetlówki do agregatu i pomierzyć napięcia na poszczególnych fazach. Da to jakiś ogląd problemu.
  • Poziom 12  
    Tak chce zrobić . Z ciekawości pomierzę
    Na pewno dla agregatu nawet 1.5 Kw nie zrobi wrażenia ale na innych fazach może być różnie
    Awaryjne oświetlenie zrobię na kilku żarówkach led 10w
    Ledy chyba nie szarpią napięcia ??
  • Poziom 12  
    Z tego co patrzyłem na testy to pomimo tego biorą impulsowo to pobór prądu zgadza się z tym co piszą na opakowaniu
    Koledzy z tego forum robili pomiary różnym sprzętem
    Nawet zastanawiam się czy nie zastąpić świetlówek 36w rurami ledowymi ale dobrej jakości to są drogie bo takie po 10 zł za sztukę to raczej nie ma jakości