Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruszająca się głowica LED na Arduino

DanielElektronika 02 Lut 2018 09:49 3864 3
  • Witam, dziś przedstawię wam domową wersję „Moving Head”.

Jest to projekt poruszającej się głowicy led, świecącej kolorami RGB, oraz kolorami powstającymi w skutek ich zmieszania.

Posiada trzy funckje:
    *zdalne sterowanie za pomoca joysticka,
    *rysowanie prostokątów,
    *randomowe ruchy do piosenki.
    Wszystkie ruchy można kontrolować i edytowac według potrzeb i do wielkosci pomieszczenia, zmieniajac ilość stopni serva.

Elektronika użyta w projekcie:
    -Power LED 3W
    -LM317
    -rezystory
    -kondensator
    -arduino uno
    -przekaźniki
    -włącznik
    -potencjometr
    -zasilacze

W moim przypadku użyłem 2 zasilaczy : 5V do sterowania arduino i serw-dodałem kondensator aby zmniejszyc nagle spadki napięć wywołane przez serwa, oraz 12V do zasilenia Power LEDów
    Power LED mają ograniczenie prądowe na LM317, według schematu:
    a także Do ledów zastosowane są radiatory wraz z kolimatorami 5

Link

Na filmiku pokazałem jak rośnie temperatura, i dlaczego użyłem wentylatora
    A także nagrałem film w którym opisuje części i tłumaczę poszczególne elementy:

Link

widok elektroniki wewnatrz obudowy, pająk, ale tam nikt nie patrzy.. :)

PS. te przewody na radiatorach nie są tak ciągle, przy sciaganiu góry obudowy tak wyszło :P

Jest także krótki test z działania przy piosence, efekt nagrywany na ścianie-bo lepiej widać ;)

Link

na koniec dodaję kod do arduino uno:
    [code]

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Fajne!
  • #2 02 Lut 2018 11:16
    rs6000
    Poziom 26  

Trudno sie dopatrzec na ostatnim filmie cechy wspólnej ruchu z muzyką, prawdopodobnie wynika to z tego, że użyłeś zbyt wolnego serwa, a być może również z algorytmu.

Pozdr

• #3 02 Lut 2018 20:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

BAAAAARDZO "początkowa" wersja ruchomej głowy... Różne prędkości ruchu L/P całkowicie niwelują jakikolwiek związek ruchu z muzyką. Głośna praca napędu (no cóż, serwo...) sterowanie 0-1 kolorami, brak losowości w sterowaniu przy muzyce. Do plusów należy tylko możliwość sterowania Joystickiem.
    Elektronicznie - 3=*. Mechanicznie - 2+.

* Przede wszystkim ze względu na program.

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. Pomysł ze zmianą kolorów względem położenia głowicy.... W każdym razie całkiem bez sensu.

• #4 03 Lut 2018 00:01
    bublos5
    Poziom 1  

Bardzo fajny projekt, co do kodu myślę, że warto sobie rozbić niektóre powtarzane komendy na funkcję dzięki czemu usprawni Ci tworzenie nowych ruchów dla "głowy".
    Moja propozycja to dodać filtr dolnoprzepustowy na wejście analogowe, i dopiero od pewnej wartości uzyskanej na wejściu sterować ruchem głowy. Jeżeli chciałbyś wykorzystać zakres 7 częstotliwości to polecam układ scalony msgeq7, który analizuje sygnał audio i rozdziela je na poszczególne częstotliwości. Robiłem na nim sterownik do power LED, też na arduino. Popracuj jeszcze nad estetyką. Pozdrawiam