Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowania

Tomek Mazur 02 Feb 2018 09:59 1392 9
 • #1
  Tomek Mazur
  Level 9  
  Witajcie, wczoraj doświadczyłem następującego problemu z pralką Amica AWX712DJB nr. fabryczny: 11401130009084; zakup 05/2015:  1. Po ustawieniu programu i włączeniu, pralka wypompowuje resztki wody, a następnie pobiera porcję na kolejne pranie
  2. Po napełnieniu bębna odpowiednią ilością wody silnik nie startuje, choć słychać ciche piknięcie programatora (jakby dawał silnikowi sygnał na start), jednak silnik nie rusza i bęben nie kręci się
  3. Przełączając program na wirowanie, wypompowałem wodę i wyłączyłem pralkę na noc, odłączając również przewód zasilający (po wypompowaniu wody bęben również się nie zakręcił)
  4. Dziś rano zirytowana małżonka wypełniła bęben mokrymi szmatami z nieudanego, wczorajszego prania, ustawiła program, włączyła pralkę
  5. Pralka pobrała wodę, cykl prania przebiegał normalnie do czasu, kiedy pralka powinna zacząć wirować
  6. Silnik nie ruszył do wirowania
  7. Na innych programach silnik już nie ruszył nawet do prania
  8. Po dłuższej przerwie i kolejnej próbie uruchomienia pralka znów pierze i jej praca znów kończy się, kiedy trzeba wirować.

  Będę wdzięczny za podpowiedź gdzie i co szukać. Przychodzi mi do głowy kondensator, może ktoś wie gdzie go szukać w pralce. Czy ten model pralki ma dodatkowo elektroniczny moduł sterowania wirowaniem?

  Pozdrawiam,
  Tomasz Mazur.
 • Helpful post
  #2
  magir
  Level 28  
  Dla mnie są to objawy kończących się szczotek silnika i jak dalej będziesz próbował prać to wykończysz silnik ( konkretnie komutator). Szczotki są prawdopodobnie krótkie i się zawieszają stąd te działanie i nie działanie. Wymontować silnik sprawdzić bo nowy silnik to właściwie prawie nowa pralka.
 • #3
  Tomek Mazur
  Level 9  
  Bardzo możliwe, że to szczotki. Po głębszych oględzinach okazuje się, że w tym modelu nie ma kondensatora rozruchowego silnika. Jest jedynie filtr przeciw zakłóceniowy. Wieczorem dobiorę się do silnika i zweryfikuję stan szczotek. Dzięki za sugestie, o postępach napiszę. A swoją drogą problem może być wynikiem uszkodzonego filtra PZ?
 • Helpful post
  #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Tomek Mazur wrote:
  A swoją drogą problem może być wynikiem uszkodzonego filtra PZ?
  Filtr PZ służy tylko do tego,by nie było zakłóceń w odbiorze radia i tv.Gdyby miał przerwę w ciągłości, to nic w pralce nie będzie działać.
 • #5
  Tomek Mazur
  Level 9  
  Dzięki. Skupię się na silniku i szczotkach.
 • #6
  Tomek Mazur
  Level 9  
  magir wrote:
  Dla mnie są to objawy kończących się szczotek silnika i jak dalej będziesz próbował prać to wykończysz silnik (konkretnie komutator). Szczotki są prawdopodobnie krótkie i się zawieszają stąd te działanie i nie działanie.

  Dzięki magir. Szczotki zużyte, załączam foto. Jedna ze szczotek węglowych była bardziej zużyta, była krótsza, sprężyna nie miała siły docisnąć jej do komutatora. Śrubokrętem docisnąłem szczotkę do komutatora i pomogło na dwa prania. Po dwóch praniach silnik znów nie startował. Dziś wymontowałem szczotki z ich obudową z silnika. Jutro wymienię szczotki w obudowie, zamontuje do silnika i dam znać.

  Dla zainteresowanych: wymiar szczotek węglowych na silniku w pralce Amica AWX712DJB to 12,5x5x36mm
  Zdjęcia:
  1. Szczotki w obudowie po odkręceniu z silnika.
  2. Szczotki po częściowym demontażu.
  3. Szczotki do montażu za pomocą lutownicy.
  Amica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowaniaAmica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowaniaAmica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowania
 • #8
  Tomek Mazur
  Level 9  
  Szczotki wymienione, pralka pracuje prawidłowo. Dzięki za pomoc. Zamieszczam zdjęcia komutatora i szczotek węglowych (zużytych i nowych):
  Amica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowaniaAmica AWX712DJB - silnik nie ruszył do wirowania
  Pozdrawiam,
  Tomek.
 • #10
  Tomek Mazur
  Level 9  
  Wymiana szczotek w silniku.