Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD

gulson 02 Feb 2018 10:17 7743 22
Suntrack
 • Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD
  Boom na retro trwa. Wzmacniacze lampowe i płyty gramofonowe od paru lat znów cieszą się popularnością, a ostatnio do łask wracają także kasety magnetofonowe. Równolegle wróciła także moda na gry retro z starych konsol czy komputerów typu Amiga, Commodore, Atari. Nawet Nintendo wydało swoją retro konsolę. W przypadku konsoli retro - najlepiej zbudować ją sobie samemu za pomocą Raspberry i oprogramowania RetroPie.

  Gdzieś z boku rozwija się również moda na stare wyświetlacze fluorescencyjne VFD, które są trochę prostsze w wykorzystaniu niż lampy Nixie, a gwarantują bardzo podobne, miłe dla oka doznania. Starsi użytkownicy być może pamiętają je w kalkulatorach, sprowadzanych z zachodniej granicy magnetowidach czy kasach fiskalnych. Wyświetlacze tego typu działają bardzo prosto, na zasadzie bombardowania luminoforu przez elektrony. Pomimo swoich wad, tj. wysokiego zużycia energii, delikatności czy napięcia pracy, mają w sobie coś, co dawno zostało zapomniane w wyświetlaczach LCD/LED: ogromną czytelność, samodzielne wytwarzanie światła i bardzo przyjemną barwę dla oka, można wręcz napisać relaksującą. Osobiście bardziej mi się podobają niż lampy Nixie, jest to coś pośredniego między całkowitym retro w postaci Nixie a nowoczesnością w postaci LCD/LED. Wbrew pozorom na wyświetlaczach VFD można wyświetlać praktycznie dowolne znaki dowolnego koloru.

  Stare duże wyświetlacze w pięknych bańkach próżniowych, najczęściej produkcji radzieckiej, można znaleźć ciągle na aukcjach ebay i allegro. Ceny są dość zróżnicowane ze względu na wielkość - wahają się w granicach od 10zł do 100zł. Problemem tych wyświetlaczy jest sposób sterowania, ze względu na trochę wyższe napięcie zasilania - przez to odpada wykorzystanie wyświetlacza wprost z układu cyfrowego 5V. Najczęściej wymaga zastosowania bardziej wyspecjalizowanych układów, przykładowo MAX6934, który jest gotowym interfejsem między światem cyfrowym mikrokontrolera a światem wyświetlacza VFD.
  Jeden z projektów dotyczących ożywiania starego wyświetlacza VFD:
  https://imgur.com/a/XD4aW
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  Co ciekawe - produkcja małych wyświetlaczy VFD cały czas trwa i bez problemu w ofercie https://tme.eu lub aliexpress możecie dostać całkowicie nowe, nowoczesne, miniaturowe wyświetlacze VFD, które mają już wbudowane całe sterowanie.
  Jeden z projektów wykorzystujących nowe wyświetlacze VFD:
  http://www.theresistornetwork.com/2014/01/vacuum-fluorescent-display-alarm-clock.html
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  Temat ma za zadanie przypomnieć, że w swoich projektach możemy użyć wyświetlacza, który ma trochę więcej duszy w porównaniu do LCD...

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 23868 posts with rating 3376, helped 79 times. Live in city Kielce. Been with us since 2001 year.
 • Suntrack
 • #3
  Mark II
  Level 22  
  Radzieckie mają problemy z trwałością. Ale jako gadżet obliczony na wykonanie i porzucenie, jak większość projektów retro powstałych na bazie mody - czemu nie.
 • Suntrack
 • #4
  konto delete
  Level 9  
  Jakie to niby problemy z trwałością? Biorąc pod uwagę trwałość VFD z lat 70'-90' owszem, technicznym pięknem wykonania nie powalają, ale biorąc dla porównania niektóre serie japońskich wyświetlaczy, rosyjskie VFD są wręcz jednymi z trwalszych. Tak samo jak rosyjskie "odpowiedniki" wyświetlaczy stosowanych w wyższych modelach audio (tak tak, są takie i to bardzo zaawansowane) przeżyły swoje oryginały, często wręcz po latach nie ma śladów wypalenia pixeli. Twierdzenie o niskiej trwałości rosyjskich VFD to jedna z większych bzdur jakie dane mi było czytać.
 • #5
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Oprócz Nixie i VFD są jeszcze mniej popularne wyświetlacze, typu Numitron oraz Panaplex
 • #6
  TechEkspert
  Editor
  Być może jest to przejściowa moda, ale efekt przyjemny i jeżeli komuś się podoba to trzeba spróbować.

  Pamiętacie stare kamery oparte o widikony?
  Jasne punkty świetlne pozostawiały smugi na rejestrowanym obrazie, lecz konstrukcje oparte o widikony były mobilne.
  Obecnie jest wiele lepszych rozwiązań rejestracji obrazu.

  Znacznie ciekawiej pod względem czułości wypadały superortikony, do oświetlenia sceny wystarczyła zapałka. • #7
  RitterX
  Level 39  
  Nie jest to moda, tym bardziej przemijająca. Wyświetlacze VFD od potentata Futaba zamawiane są do bardzo dużej liczby urządzeń np. kuchenek mikrofalowych, sprzęcie audio wyższej klasy. Wytrzymałość mechaniczna wbrew temu co powszechnie się sądzi nie jest przeszkodą by stosować je w sprzęcie rolniczym. Zaletami jest odporność środowiskowa, szczególnie na niskie temperatury a przede wszystim kontrast i czytelność. Porównując znakowy czy graficzny VFD z LCD nie wyłączając technologii TFT wiadomo o co chodzi. Porównywalne pod względem kontrastu i czytelności są dopiero wyświetlacze oparte na technologii AMOLED.
  Pod względem sterowania, o ile VFD nie ma już wbudowanego kontrolera, także nie są specjalnie trudne. Nie trzeba opierać się na dedykowanych kontrolerach. Budowa na piechotę nie jest trudniejsza jak dla ekwiwalentnego wyświetlacza LED.
 • #8
  TechEkspert
  Editor
  Wyświetlacze VFD występowały w magnetowidach?
  Gdy były popularne i masowe, to chyba nie doceniało się ich właściwości,
  ale faktycznie miały dobrą czytelność i trwałość, a wyświetlacz na co dzień często służył jako zegarek.
 • #9
  KJ
  Level 31  
  VFD to jedne z najładniejszych wyświetlaczy w ogóle. Ten kolor wydaje się nie do podrobienia żadną inną technologią, jedynym co się zbliża do VFD pod względem efektowności i czytelności jest oled, ale nawet one nie mają tego charakterystycznego błękitnego odcieniu. Sam posiadam w swoich zbiorach chyba największy graficzny wyświetlacz tego typu jaki był/jest produkowany: Noritake GU256X64-372. Udało się go kiedyś kupić nowy na znanym portalu aukcyjnym za dość okazyjną choć i tak nie małą kwotę. Obecnie czeka na odpowiednio zacny projekt aby go wykorzystać. Mam nawet plugin do programu LCD studio pozwalający go wysterować z komputera przez LPT. Wadą niestety jest ogromny jak na wyświetlacz pobór prądu - ponad 2A @ 5V przy zapalonych wszystkich pikselach, a wygaszony bierze o ile dobrze pamiętam coś koło 300mA. To jedna z największych zaraz po wysokiej cenie wad tej technologii ale i tak uważam że VFD mają coś w sobie w przeciwieństwie do najlepszych nawet LCD.
 • #10
  HD-VIDEO
  Level 42  
  TechEkspert wrote:
  Wyświetlacze VFD występowały w magnetowidach?


  Praktycznie występowały we wszystkich magnetowidach do samego końca produkcji; technologia VFD też pozwala, że wyświetlacze może wyświetlać nie tylko na zielono a np. część na biało a część na inny kolor, a np. segmenty wskaźników wysterowania

  Dzisiaj też powszechnie stosuje się wyświetlacze VFD
 • #11
  Macosmail
  Level 34  
  Alternatywą dla VFD jest OLED mają porównywalny kontrast, a są zdecydowanie prostsze w aplikacji, bardziej energooszczędne. Wadą na razie jest mały wybór i ograniczone rozmiary. Ceny tych popularnych nie są już wysokie.
  Co do trwałości to stare VFD np. w magnetowidach czy odtwarzaczach CD miewały bardzo ładne kolory i trwałość, ale nowe (tak po 2000 r.) niestety w sprzęcie kilku letnim wielokrotnie spotykałem już całkowicie wypalone.
  Posiadam taki multimetr FLUKE 8842A z wyświetlaczem w bardzo dobrym stanie i niestety mam pewne opory przed zostawianiem go włączonego na całe dnie :) Wiem, że się wypalają. Dlatego najczęściej używam starego HP z wyświetlaczem LCD.
  Oczywiście trwałość tych małych (np. ze sterownikiem ssd1306) wyświetlaczy OLED też nie jest idealna.
  Jest jeszcze jedna "wada" VFD praktycznie wszystkie one są customizowane, a to oznacza brak opłacalności dla małych serii. Nie ma też wyświetlaczy matrycowych o zadowalającej rozdzielczości.
 • #12
  And!
  Admin of Design group
  Jak to wszystko się zmienia.

  Gdy wiele lat temu, złożyłem sobie zestaw zegarka (działa do dzisiaj i jest zaskakująco dokładny) to miałem do wyboru wersję z LED i VFD.
  Wybrałem droższy LED gdyż wydawał się bardziej nowoczesny.
  Gdybym wybrał VFD to miałbym teraz stylowy zegarek :)

  Podobnie za czasów szkolnych, nikt nie chciał używać woltomierza z wyświetlaczem NIXIE,
  a teraz krzyk mody :D
 • #13
  lechoo
  Level 39  
  Witam, ja również nie uważam, że wyświetlacze VFD to moda retro. Są wciąż produkowane i stosowane we współczesnym sprzęcie powszechnego użytku:
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  Kiedyś spotkałem się z wyświetlaczem VFD który miał odmienną budowę od powszechnie spotykanych - katody i siatki były z tyłu, i były niewidoczne.

  Do wyświetlaczy retro można natomiast zaliczyć monochromatyczne wyświetlacze plazmowe spotykane w przenośnych komputerach w latach '80 - świeciły na przyjemny dla oka bursztynowy kolor:


 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  Jaro
  Level 27  
  Największy wyświetlacz VFD jaki miałem w rękach to ten z deski niektórych modeli samochodów Renault. Jest oczywiście customizowany więc jakiekolwiek jego wykorzystanie poza tym do czego został wykorzystany mija się z celem ale jest ogromny i jeśli chodzi o samą lampę niezniszczalny jak na środowisko w którym pracuje (zmienne temperatury i wibracje). Co innego sterująca nim elektronika w którą jest montowany, tu uszkodzeń elementów jaki i ich połączeń jest mnóstwo (początki ROHS dają się we znaki)
 • #16
  yogi009
  Level 43  
  Niezależnie od założonego tematu, czy od mody, jestem właśnie na etapie wykonywania projektu zegarka Nixie. Zawsze podobały mi się te lampki, jakoś nie było czasu/ochoty żeby się na tym skupić. No i zobaczymy, co też z tego wyjdzie. Lampki nabyłem dawno temu i tylko kurz zbierały. Przetwornicę już uruchomiłem, więc mogę sobie wyświetlić poszczególne cyferki i już samo to cieszy oko, szczególnie nocą.
 • #17
  kris8888
  Level 38  
  Macosmail wrote:

  Co do trwałości to stare VFD np. w magnetowidach czy odtwarzaczach CD miewały bardzo ładne kolory i trwałość, ale nowe (tak po 2000 r.) niestety w sprzęcie kilku letnim wielokrotnie spotykałem już całkowicie wypalone.

  Z mojego doświadczenia wiem, że często problemem w nowym sprzęcie nie jest wypalenie samego wyświetlacza VFD a "zimne" luty w obwodzie żarzenia wyświetlacza co skutecznie ogranicza prąd i emisję katody wyświetlacza VFD. Przelutowanie połączeń w zasilaczu albo przy samym VFD nagle powoduje, że wyświetlacz świeci jak nowy.
  Jedyne, rzeczywiście wypalone VFD jakie spotkałem to te z byłego ZSRR i to z najtańszego sprzętu powszechnego użytku typu zegarki i budziki. Chodzi głównie o produkcję z początku lat 90-tych.

  Dla mnie majstersztykiem są stare, przenośne kalkulatory z VFD i zasilaniem bateryjnym w których stosowano małą przetworniczkę podwyższającą napięcie do zasilania anod VFD.
 • #18
  japko1024
  Level 18  
  HD-VIDEO wrote:
  Oprócz Nixie i VFD są jeszcze mniej popularne wyświetlacze, typu Numitron oraz Panaplex

  Są też wyświetlacze elektroluminescencyjne (ELD), w których źródłem światła jest luminofor umieszczony pomiędzy okładkami kondensatora, świecący w przemiennym polu elektrycznym. Działają tak samo, jak panele elektroluminescencyjne używane do podświetlania LCD w zegarkach, ale same wyświetlają cyfry (różne obszary mogą być oddzielnie zasilane). Link
 • #19
  RitterX
  Level 39  
  Spotkałem wyświetlacze EL czyli wykorzystujące elektrolumnescencyjną folię podświetlającą. Tutaj katalog Sharp-a, który produkował tego typu wyświetlacze. Na wypadek gdyby komuś wpadło coś taiego w ręce:
  Sharp_LCD_...L_1990.pdf Download (1.47 MB)
  Do VFD były produkowane gotowe przetwornice w postaci modułów. Można je spotkać rówież w starych kalkulatorach:
  TDK-CD18..N.pdf Download (756.19 kB)
  Korzystając z katalogu przetwornic w drugą stronę czyli znajdując najpierw w prawej kolumnie typ posiadanego wyświetlacza o nieznanych parametrach można dojąć jakich napięć i prądów wymaga?
 • #20
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Są jeszcze "projection displays" (wyświetlacze żarówkowe), w różnych wersjach

  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD


  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD


  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD
 • #21
  Gizmoń
  Level 28  
  lechoo wrote:
  Kiedyś spotkałem się z wyświetlaczem VFD który miał odmienną budowę od powszechnie spotykanych - katody i siatki były z tyłu, i były niewidoczne.


  Mam taki wymontowany z jakiegoś starego magnetowidu, FUTABA FV3016. Tak wygląda i świeci:
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFDRetro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  A tu wyświetlacze kolorowe:
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFDRetro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  I na koniec ciekawostka - fluorescencyjny obrotomierz z... No właśnie - z jakiego on może być samochodu? Wymontowałem go z tablicy wskaźników Veglia, która luzem walała się na złomie...
  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFDRetro moda - piękno wyświetlaczy VFDRetro moda - piękno wyświetlaczy VFD
 • #22
  japko1024
  Level 18  
  HD-VIDEO wrote:

  Raportuj | Popraw błędy | Pomocny post? (0)
  #20 04 Lut 2018 17:45

  Są jeszcze "projection displays" (wyświetlacze żarówkowe), w różnych wersjach

  Retro moda - piękno wyświetlaczy VFD

  Jak działa ten pierwszy wyświetlacz projekcyjny? Drugi już widziałem na Elektrodzie, ma wiele żaróweczek, przed każdą oddzielne przezrocze, i do tego zestaw soczewek.
 • #23
  Gizmoń
  Level 28  
  Ten pierwszy nie jest projekcyjny. Działa tak samo jak nixie, tylko światło jest emitowane przez zmatowiony w kształt cyfry koniec płaskiego światłowodu.