Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie NiMH

takaba 14 Sie 2005 20:59 3563 7
 • #1 14 Sie 2005 20:59
  takaba
  Poziom 19  

  Ciekawi mnie temat zbudowania jak najszybszej ładowarki akumulatorków NiMH. Czy moglibyście mi przybliżyć temat? Jakie są ograniczenia czasu ładowania. Jakim maksymalnie prądem mogę ładować? Jak wykryć naładowanie? Itp. Z góry dzięki.

  0 7
 • #2 14 Sie 2005 22:14
  Mefu
  Poziom 22  

  Ładujesz napięciem wyższym niz akumulatora i jak największym prądem.... problem leży w tym ze im piększy prąd tym większa temperatura... czyli polecałbym jakieś chłodzenie. najszybsze ładowarki chyba są w stanie naładować 2500mAh w 2 godziny (lub mniej).

  0
 • #3 14 Sie 2005 22:14
  dgaleza
  Poziom 20  

  temat kilkakrotnie maglowany był na tym forum.
  skorzystaj z funkcji szukaj

  0
 • #4 15 Sie 2005 06:39
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Mefu napisał:
  Ładujesz napięciem wyższym niz akumulatora i jak największym prądem....

  No lepiej nie jak największym, tylko takim, jaki przewiduje producent, przy czym przy prądach powyżej 0.3C niezbędny jest już bardziej rozbudowany układ kontroli procesu ładowania.
  Najlepiej jest ładować prądem 0.1C, no ale trochę długo to trwa, chociaż z drugiej strony - pozwala na uzyskanie maksymalnej żywotności akumulatora.
  Mefu napisał:
  problem leży w tym ze im piększy prąd tym większa temperatura... czyli polecałbym jakieś chłodzenie.

  A ja bym z kolei nie polecał, powiem nawet, że chłodzenie jest niedopuszczalne.
  Jednym z ważniejszych, wyznaczników stopnia naładowania jest temperatura. Jeżeli akumulatory będą chłodzone, to pomiar rzeczywistej temperatury staje się nierealny. Dodatkowo dość spora rezystancja termiczna akumulatora może przyczynić się do bardzo szybkiego unicestwienia tegoż. Nawet jeżeli POWIERZCHNIA zewnętrzna akumulatora będzie chłodzona, to wewnętrz temperatura może być wyższa o kilkadziesiąt stopni.
  Jeżeli moment pełnego ładowania nie zostanie w porę zasygnalizowany, to może nastąpić przeładowanie (typowo akumulatory wytrzymują przeładowanie rzędu 20% i więcej (tak do 40%) pojemności) w efekcie zakończy się reakcja chemiczna powodjąca regenerację materiału elektrod i rozpocznie się elektrolityczny rozkład elektrolitu (dziwnie to brzmi ;) ) z wydzieleniem produktów gazowych. W najlepszym wypadku nic się nie stanie, niektóre akumulatory potrafią pochłonąć część gazów, w nieco gorszym przypadku "wywali" zawór bezpieczeństwa i uwolni nadmiar gazów, w obu przypadkach parametry akumulatora znacznie się pogorszą, a właściwie, to nie powinno się go już wtedy stosować. Najgorszy przypadek - eksplozja :]

  Mefu napisał:
  najszybsze ładowarki chyba są w stanie naładować 2500mAh w 2 godziny (lub mniej).

  Najszybsze (Varta chyba) ładują w 15 minut prądem 5C :P , ale wymagają specjalnie do tego celu przystosowanych akumulatorów.

  Zwykłe akumulatorki można ładować prądem do 0.3-0.5C
  Można też ładować prądem 1C do około 80% pojemności, a potem "dobić" do 100% mniejszym prądem. Przy czym należy stale kontrolować temperaturę.
  Akumulatorów firmy "krzak dalekiego wschodu" lepiej nie ładować prądem większym jak 0.25C

  Przy dużych prądach łądowania głównym wyznacznikiem stopnia naładowania jest pochodna napięcia akumulatora względem czasu, jeżeli napięcie to zaczyna spadać (zdaje się 20mV/min dla NiCd i 3-5mV/min dla Ni-MH) należy zakończyć ładowanie.

  Ładowanie należy zakończyć jeżeli temperatura akumulatorków osiągnie 65 stopni, lub jeżeli przekroczy temperaturę otoczenia o 30 stopni. To jest taka optymistyczna wersja, nie powodująca znacznego pogorszenia parametrów, bo teoretycznie akumulator może rozgrzać się do maksymalnej temperatury, jaką przewiduje producent (jakieś 85 stopni chyba), no ale niestety nie pozostaje to bez wpływu na trwałość.

  No a tak poza tym to sprawdź tutaj ;)

  0
 • #5 15 Sie 2005 08:11
  mgim
  Poziom 29  

  Znajdź aplikacje U2400B i tam będą wszystkie parametry.

  0
 • #6 15 Sie 2005 11:03
  takaba
  Poziom 19  

  shg: max 0.5C? To przeciez oznacza, że minimalny czas ładowania to 2h! Interesują mnie ładowarki 15min - jak np. ta warta. Mogę zrobić obniżanie prądu ładowania wraz ze stopniem naładowania (tak jak napisałeś).

  0
 • #7 15 Sie 2005 20:28
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  No właśnie, w typowej ładowarce, która ładuje stałym prądem nie powinno się w zasadzie przekraczać prądu 0.5C, bo wykrycie momentu pełnego naładowania staje się utrudnione. Spadek napięcia na wewnętrznej rezystancji powoduje zawyżenie wartości napięcia aku podczas pomiaru i tym samym zakończenie ładowania przed czasem. Można to dość łatwo ominąć jeżeli na czas pomiaru wyłączy się ładowanie, no ale to raczej robota dla mikrokontrolera, albo specjaizowanego układu.

  Ściągnij tą notę U2400B, zobaczysz, że to nie takie proste ;)
  Polecam jeszcze notę aplikacyjną Atmala AVR450. Jest tam opisana uniwarsalna ładowarka do wielu typów akumulatorów. Opisane są też różne warunki zakończenia ładowania i przy jakich akumulatorach należy je stosować. No i przy okazji fajny projekt :) Coś podobnego będę składał.

  Przejrzyj zasoby elektroda.net powinno tam być parę artykułów o ładowaniu aku, może na stronie EdW też coś będzie, bo kiedyś był wieloczęściowy artykuł poświęcony akumulatorom (a nawet chyba kilka razy poruszali ten temat).

  Ta ładowarka Varty jest właściwie do wykonania, ale konieczna jest dookładna kontrola wszystkich parametrów no i przede wszystkim dobrze napisany program (raczej tylko na mikrokontrolerze by się to dało wykonać, chyba, że wysępisz kontrolery od Varty :) ) Próba naładowania zwykłych aku prądem 5C skończy się zapewne ich uszkodzeniem.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo