Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficzna

03 Lut 2018 14:07 738 6
  • Poziom 2  
    Witam. Spróbuje jak najlepiej opisać problem i dostarczyć wszelkie informacje. Więc...

SPECYFIKACJA
    System operacyjny: Windows 10Pro
    Zasilacz: XFx Core TS 550w
    Płyta Główna: MSI 7170A-G43 PLUS
    Procesor: Intel Core i7 6700k 4.00GHz (z odblokowanym zegarem ale nie robiłem overclock)
    Pamięć ram: Furry Hyperx DDR4 32gb
    Karta graficzna: AMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb od Sapphire

OPIS PROBLEMU

Komputer uruchamia się normalnie, a karta pracuje normalnie na niskich obrotach, lecz gdy system załaduje się do ekranu logowania karta milknie a wentylatory przestają pracować. Po zalogowaniu się słyszę dźwięk informujący iż coś zostało odłączone a następnie podłączone lecz nie widzę żadnej informacji. Więc w chodzę w program "SpeedFan" i muszę podkręcić obroty wentylatora powyżej 20% obrotów. Po jakimś czasie karta graficzna jak by się odłączała i monitor jej nie widzi i wyskakuje informacja "brak sygnału" a wentylatory na karcie zaczynają kręcić się na 100% jedyną opcją jest wyłączenie komputera za pomocą przycisku i chwilowe odczekanie by uruchomić go ponownie komputer.

DODATKOWE INFORMACJE

AMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficzna

Spróbuje jeszcze dodać odczyty z HWiNFO, Sprawdzałem też dyski w HDtune ale wyglądają ok.

Mam odczyty z HWiNFO po jakichś 6-8 minutach bo potem znów ten sam problem. Nie zdążyłem dodać screena z menadżera zadań ale spróbowałem uruchomić grę PUBG

AMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficznaAMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficzna

Oprócz informacji które podałem to może się jeszcze przydać że STEROWNIKI karty graficznej są aktualne a ostatnia aktualizacja biosu była w 2015r.
    Do tego mam zainstalowane 6 wentylatorów be Quiet wing 2 4x 120mm i 2x 140mm
    Do komputera podpięta jest myszk firmy Corsair i klawiatura Zacro
    A no i jeszcze jak bym nie podał dysków to jeden z nich to :
    AMD Radeon R9 Nitro 390x 8gb - Odłączająca się karta graficzna
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zasilacz się poddał pod obciążeniem 375W samej karty :P Napięcia szaleją na odczytach w karcie. Zasilacz musiałby być nowy i w 100% sprawny żeby podołać temu zestawowi. Byłby tak precyzyjnie dobrany.
    Sugeruje pomiar miernikiem na zasilaniu karty albo najlepiej podmiana z miejsca na coś co przynajmniej 550W na linii 12V na 100% jest w stanie dostarczyć.
    Zachowanie wentylatorów jest raczej poprawne - pół pasywne chłodzenie.
  • Poziom 2  
    Tak też myślałem że zasilacz albo za słaby albo klasa zasilacza nie najlepsza dlatego skoki napięcia i takie cuda:)
    Zrobiłem tak że przeinstalowałem wszystkie sterowniki i wróciłem do update sterowników zalecanych a nie optymalnych które nie dawno wyszły, do tego odinstalowałem speed fan. Odpiąłem też połowę ramu żeby trochę go odelżyć. Karta sama sobie reguluje obroty a przy bezczynności przechodzi w tryb pasywny. Zaś maksymalne temperatury przy obciążeniu to 75-80 stopni więc raczej nie najgorzej.
  • Poziom 2  
    Czyli sugerujesz zmianę zasilacza?
  • Poziom 43  
    Oczywiście - skoro sam potwierdziłeś swoją dziwną ale widać skuteczną metodą że to zasilacz nie wyrabia to nie możesz tak tego używać. Nie jest to zdrowe dla sprzętu a sprzęt za drogi na takie eksperymenty.
    Ja bym tam mimo wszystko nalegał na pomiary miernikiem na zasilaniu karty - spoczynek vs obciążenie. Wahnięcie napięcia powie wszystko.
    A sugeruje to bo mimo wszystko nowa karta może być też niesprawna. Tyle że to w tym wypadku mniej prawdopodobne.
    PS ten zasilacz ma 2x 8pin PCIE? Czy masz tam jakąś choinkę adapterów?
  • Poziom 2  
    Tak. Ten zasilacz ma 2x 8pin (6+2).
    Sprawdzę to ale aktualnie nie posiadam miernika.