Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] PowerBOX - czyli pomysł na tanie, mobilne źródło energii.

Iio 03 Feb 2018 14:17 429 9
 • #1
  Iio
  Level 6  
  Mam 9 power banków i mam plan je połączyć w jeden, w prosty sposób.
  Ładowanie PB wtyczka micro USB lub zasilacz od laptopa. Ładowanie output zwyczajne USB,
  Chcę to wszystko spakować to jednej małej walizeczki z rączką i przenosić - proszę o pomoc jak zasilacz je jednym zasilaczem i jak zrobić by na wyjściu był jeden kabelek USB

  BOX 1
  1 szt o pojemności 43Wh [ Input 19,5V output 19,5V 2,31A output 19,5V 2,3A i 5V 2,1A]
  1 szt pojemność 43Wh [Input 19,5V Output 19,5V dc 2,3A i 5V 2,1A]
  1szt pojemność 2200 mAh (Input 5V, [0,5A-1.0A) Output 5V 1,5A]
  2 szt pojemności 5000 mAh (Input 5V, [0,5A-1.0A) Output 5V 1,5A]  BOX 2
  1szt o pojemności 65Wh [Input 19,5v output 19,5 dc 4,62A i 5V dc2,1A]
  1 szt. pojemność 37,74Wh [Input 5.0 (2,0A) 9.0V (1,67A) Output 5V (2A) i 8,5-9,2V (1,67A)]
  2 szt pojemności 5000 mAh (Input 5V, [0,5A-1.0A) Output 5V 1,5A]

  Co chcę z tego zrobić?

  Mój plan jest taki: kupuję skrzynkę na stałe przykręcam power banki, mam wtyczkę do ładowania 230v z jednej a z drugiej kabelek USB
  Zasilanie 4 power banków to trudno zrobię listwa rozdzielająca w walizce ukryta z 4 zasilaczami odpowiednimi)

  PROBLEM
  Jak zrobić aby zamiast 4-6 wyjść usb któe trzeba przełączać i szukać który nie padł, podłączyć 1 kabelek i on będzie sobie pobierał od tego power banka który ma akurat prąd czy HUB USB da radę jakiś? Tylko taki aby spadku ładowania nie było przez huba
 • #2
  aaanteka
  Level 40  
  Iio wrote:
  Jak zrobić aby zamiast 4-6 wyjść usb które trzeba przełączać i szukać który nie padł, podłączyć 1 kabelek i on będzie sobie pobierał od tego power banka który ma akurat prąd czy HUB USB da radę jakiś? Tylko taki aby spadku ładowania nie było przez huba

  Właśnie nie jest sprawa prosta i łatwa w realizacji. Potrzebna do tego jest odpowiednia wiedza i umiejętności, ale i wtedy nie jest powiedziane, iż przedsięwzięcie się powiedzie i będzie możliwe do realizacji przy założeniu sensowności takiego rozwiązania. Posiadane powerbanki mają z pewnością inne rozwiązania konstrukcyjne , inny czas eksploatacji, a więc różne ogniwa i ich stan.
  Piszę tak ponieważ najprościej i najrozsądniej byłoby zrealizowanie odpowiedniego układu połączenia ogniw i zrealizowanie od nowa układu ich ładowania, czy nawet też balansera. Ale takie rozwiązanie raczej wydaje się tylko sensowne dla zakupionych ogniw tego samego typu ,czy też powerbanków( które musiałyby być rozebrane).
  Pozostaje jedynie możliwość zastosowania przełączania poszczególnych powerbanków. Ale nie jest to takie proste do realizacji przy zachowaniu niskich strat na obwodach "przełącznika". Przełączanie należałoby wykonać na odpowiednio dobranych tranzystorach MOSFET do warunków rzeczywistego obciążenia. Pozostaje jeszcze kwestia nadzorowania stanu wyładowania poszczególnych powerbanków i sposobu sekwencyjnego przełączania w zależności od wyczerpania się . Przy takiej ilości zastosowanych powerbonków "aż się prosi "zastosowanie jakiegoś rozwiązania z procesorem jednoukładowym z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, co nie jest sprawą prostą i jak wcześniej było wspominane wymaga dużo wiedzy i umiejętności.
  Zakładając niezbyt duże obciążenie( powiedzmy do 1A) można spróbować zastosować prymitywne połączenie buforowe przy użyciu diod Schottky'ego licząc się ze stratami na nich.
  Sama realizacja ładowania takiego pakietu wbrew pozorom również nie będzie tak prosta jak piszesz. Trzeba pamiętać, że każde z tych urządzeń posiada wewnątrz własne układy ładowania i rozładowania funkcjonujące na zasadzie impulsowej, co może mieć wpływ na wzajemne -niekorzystne oddziaływanie.
  Należy również zauważyć niebezpieczeństwo płynące z takiego rozwiązania:
  - w twojej pomysłowej walizeczce będzie zgromadzona znaczna energia i o pożar nie trudno. Należałoby zastosować przemyślane wieloetapowe zabezpieczenie.

  Dlatego po tym wyczerpującym wstępie, zasadnicze pytanie brzmi do czego ci ta realizacja jest potrzebna?
 • #3
  Iio
  Level 6  
  No to nieźle, w takim razie pozostaje mi, zrobić box z listwą i oryginalnymi zasialaczami schowanymi i rozdzielaczem. Druga strona zrobić ściankę z plexi gdzie widać stan diód na power bankach i przekładać ręcznie kabel USB jak się każdy wyładuje.

  Wszystko o czym piszesz nie wchodzi w grę, bo gra nie jest warta świeczki w tym przypadku. Szkoda.

  Jeśli moderatorzy też mają podobne opinie o tym wątku, to proszę o temat do zamknięcia.
 • #4
  aaanteka
  Level 40  
  Iio wrote:
  w takim razie pozostaje mi, zrobić box z listwą i oryginalnymi zasialaczami schowanymi i rozdzielaczem. Druga strona zrobić ściankę z plexi gdzie widać stan diód na power bankach i przekładać ręcznie kabel USB jak się każdy wyładuje.

  W jakim razie ? Obecnie nic nie wiadomo o celu realizacji i przeznaczeniu tego rozwiązania. Brak danych obciążenia.

  Szkoda zamykać temat po tak krótkim czasie. Tym bardziej przy braku sprecyzowania celów takowej realizacji i zapoznania się z opinią innych.
 • Helpful post
  #6
  aaanteka
  Level 40  
  Oczywiście, że zadanie wykonalne tylko że nie w wersji budżetowej i natychmiast. Prościej jest zostawić wszystkie powerbanki w oryginalnej formie i zastosować przemyślane przełączanie odbiornika. Trzymając się elementarnym rozwiązaniom można to wykonać w oparciu o komparator okienkowy i licznik pierścieniowy. Zawsze to byłoby rozwiązanie kompromisowe w stosunku do ręcznego przełączania wtyków USB. Ale do zaproponowania jakiegoś rozwiązania brak konkretnych danych samych urządzeń i docelowego odbiornika.
 • #7
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Witam,
  Iio wrote:
  Jak zrobić aby zamiast 4-6 wyjść usb któe trzeba przełączać i szukać który nie padł, podłączyć 1 kabelek i on będzie sobie pobierał od tego power banka który ma akurat prąd

  można spróbować "pokombinować" z połączeniem za pomocą tak zwanych "diod idealnych". Sterowniki diod idealnych produkują rozmaite firmy: Linear, Analog Devices, Texas, itd. Nie wiem czy są dostępne akurat 4 lub 6 wejściowe, jeżeli nie, może dałoby się zrealizować jakąś strukturę typu "drzewo".

  Pozdrawiam
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  A jakieś konkretne informacje o takich sterownikach "diod idealnych"?

  Jest kwestia, co z wyższymi napięciami - jedna przetwornica, przełączana między powerbankami 19.5V? A może połączenie tych powerbanków z przetwornicą przez diody Schottky, żeby mieć mały spadek napięcia?

  Łączenie w jednym zestawie powerbanków ładowanych różnymi napięciami i dających różne napięcia to spora komplikacja układu - czy jest to potrzebne? Może lepiej w jednym zestawie same 19.5V i przetwornica na 5V podłączona poprzez diody Schottky, a w drugim same 5V i przełącznik na MOSFET-ach?

  Nie wiem, jaki jest ten powerbank, który ma napięcia 19,5V i 5V - czy to jest jeden akumulator, i układ, który pozwala ładować i pobierać prąd przy różnych napięciach, czy dwa odrębne?
 • Helpful post
  #9
  kkknc
  Level 43  
  Wykorzystaj same ogniwa i zrób sobie potrzebne wyjścia kupując Chinach popotrzebne przetwornice. Oczywiście wypadało by sprawdzić same ogniwa.
 • #10
  Iio
  Level 6  
  kkknc - pomysł z ali, zakonczył temat.