Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromagnes odpychający

03 Lut 2018 19:14 2922 46
  • Poziom 10  
    Drodzy.
    Od jakiegoś czasu zastanawiam sie czy jest racjonalne wykonanie elektromagnesu o nastepujacych wlasciwosciach:
    - wbudowany w podłoge/niewielka wysokość o powierzchni 1m2
    - sila odpychania polozonej na nim metalowej blachy o grubości 5mm I pow. 0,5m2 to ponad 150 kg uzyskane w odległości minimum 150mm od podłoża.
    Chodzi o to aby uzyskac pole magnetyczne zdolne wypchnac czlowieka na wys okolo 15-20cm po wlaczeniu.

Jakie parametry wejsciowe musze brac pod uwage?
    - typ rdzenia I max wysokość
    -ilosc zwoji, przekrój druta
    - optymalna charakterystyka prądu czym to zasilić
    - w jaki sposob regulowac odlelosc odpychania np. gdybym chcial zeby te 150 kg unioslo 2 razy wyżej

Elektromagnesy maja dzialac prawie caly czas wiec materialy musza byc bardzo bezpieczne I stabilne- zadnego dziadostwa co sie spali po 5 min.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Płyta musiała by być np z bizmutu.
  • Poziom 43  
    iushiban napisał:
    Chodzi o to aby uzyskac pole magnetyczne zdolne wypchnac czlowieka na wys okolo 15-20cm po wlaczeniu.
    Raczej na wysokość 15-20 mm. Aby za pomocą elektromagnesu podnieść masę 150 kg na wysokość 20 cm potrzebowałbyś kilkaset tysięcy amperozwojów.
    Kraniec_Internetów napisał:
    Elektromagnes może odepchnąć inny elektromagnes,
    Może też odepchnąć magnes stały o przeciwnej biegunowości.
    Technicznie rozwiązanie jest dość proste ale wymaga zastosowania prowadnic, bez nich płyta z magnesami fiknie koziołka :)
    iushiban napisał:
    w jaki sposob regulowac odlelosc odpychania
    Zmieniając liczbę amperozwojów a dokładnie zmieniając natężenie prądu płynącego w cewce elektromagnesu o stałej liczbie zwojów.
  • Specjalista elektronik
    Czytałem, że zrobiono lewitację (zobacz w Wikipedii: PL, EN) żaby w polu magnetycznym - woda jest diamagnetykiem, więc jest odpychana przez magnes - jak zbliżysz do powierzchni wody silny magnes, to ona się ugnie (ale tyle, że naprawdę trudno to zauważyć) - do lewitacji żaby użyto silnego elektromagnesu. A im większy obiekt, tym silniejsze pole jest potrzebne, bo samo pole nie daje siły przyciągania, ani odpychania, daje ją niejednorodność pola - a ta jest mniejsza, gdy obiekt jest większy.
  • Poziom 43  
    Radiokiller napisał:
    Płyta musiała by być np z bizmutu.
    . Niekoniecznie, mogła by być ze sklejki :D . Wystarczyło by do niej przykleić cztery duże magnesy neodymowe, a w podstawie umieścić cztery spore elektromagnesy. Problemem jest tylko odpowiednia regulacja prądu w elektromagnesach (np. sterowana optycznie bądź halotronami), by płyta z ,,pasażerem" zaczęła w miarę stabilnie lewitować na wysokości kilku centymetrów.

iushiban napisał:
    Mowy nie ma. Może być stosunkowo niewielkim kosztem zrobione, jak napisałem.
  • Poziom 42  
    Przede wszystkim trzeba mieć wujka z małą elektrownią żeby to zasilić. Po drugie, wspomniano już o problemach ze stabilnością. Na pięciu elektromagnesach i systemie czujników do zrobienia. Kwestia tylko wielocyfrowego budżetu...

Dodano po 58 [sekundy]:

Do czego to ma służyć?
  • Poziom 1  
  • Poziom 19  
    kortyleski napisał:
    Do czego to ma służyć?

też mnie to nurtuje, autor podzieli się tą tajemnicą?

swoją drogą wydaje mi się, że projekt niezależnie od efektu "wow" znajomych nie opłacalny :)
    bo mam wrażenie, że takie jest jego zadanie, spowodować efekt "wow" u odwiedzających autora tematu
  • Poziom 43  
    Nie rozumiem po co te dywagacje? Przecież od razu widać, ze Autor "ma pomysła" tylko, że podstawowej wiedzy mu brakuje - Blacha stalowa odpychana elektromagnesem? W dodatku na 15-20 cm ma odepchnąć? I to 150kG plus mniej więcej 80 = 230kG? Jakiej wielkości musiałby być elektromagnes, jakiej wielkości magnesy neodymowe (blacha/płyta stalowa odpadła w przedbiegach)? Jaką moc pobierałby elektromagnes?
    Odpowiedź do Autora tematu - Nie realne.

Koniec.
  • Poziom 43  
    mr_grabarz napisał:
    bo mam wrażenie, że takie jest jego zadanie, spowodować efekt "wow" u odwiedzających autora tematu
    Jeżeli o to chodzi to iushiban może wykonać model w skali 1:10 i podnosić np. chomika na wspomniane 20 mm.
    jalop napisał:
    Przy takiej dynamice układu
    Jakiej dynamice? Płynnie zmieniając natężenie prądu płynącego przez elektromagnes, można płynnie podnosić i opuszczać chomika.

Autorze tematu, odezwij się do nas :|
  • Poziom 10  
    Drodzy.
    Pytam bo nie wiem. Dziekuje wszystkim tym którzy zaczeli swoją odpowiedź od "nie możliwe" albo od " to tysiace amperozwoi", albo "nie wie o czym gada"- nie was szukałem, w jesteście zbyt ograniczeni.
    Naprawde mi nie pomogliście, dziekuje wam I zapraszam na forum " nie znam sie to sie wypowiem".
    Powiem wprost. Mam kupe hajsu I chce zrobic w polsce skejtpark z latajacymi deskorolkami. Uważam że nie musze używać grafenu lub nadprzewodników by podnieść człowieka na 20 cm. Nawet jezeli elektromagnes bedzie potezny to bedzie dzialal tylko przez chwile w ktorej raider jest nad nim, gdy z niego zjeżdża to wlacza sie kolejny elektromagnes nad ktory nadjeżdża itd. regulujac moc elektromagnesow moge tworzyc fale, zjazdy I najazdy. Malo tego moglbym doslownie laserowo wyswietlac uksztaltowanie trasy po ktorej sie jeździ.
    Te 0,5m2 blachy to deska I oczywiście nie musi być to płyta metalowa a np sklejka z magn. neodymowymi pod spodem I po bokach do krawedziowania.
    Pytanie jest proste, ile I czego zeby wytworzyć takie pole? A może kombinować bardziej z kształtem pola magnetycznego?
    Dziekuje za odpowiedz

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze mała koparka żeby to przenieść.

Mam, 10 ton wystarczy? choc wolalbym by kazdy E.M. zostal nawiniety na miejscu.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 10  
    kortyleski napisał:
    Przede wszystkim trzeba mieć wujka z małą elektrownią żeby to zasilić. Po drugie, wspomniano już o problemach ze stabilnością. Na pięciu elektromagnesach i systemie czujników do zrobienia. Kwestia tylko wielocyfrowego budżetu...
    Dodano po 58 [sekundy]:
    Do czego to ma służyć?

Ile MW elektrownia? 1 wiatrak wystarczy? ile ich potrzebuje? możesz to obliczyć teoretycznie?
    Zakladam ze w tym samym czasie bedzie pracowalo kilka takich E.M.
    Na czym polega problem z nie stabilnością?

Dodano po 2 [minuty]:

Zainteresuj się lewitacją magnetyczną nadprzewodników i polu magnetycznym.

Interesowałem sie ale ze względu na cene I niedostępność nadprzewodników na razie nie widze szansy na zastosowanie. Może za 10 lat materiał będzie wystarczająco tani I dobrej jakości.

Dodano po 1 [minuty]:

Elektromagnesy tylko przyciągają elementy stalowe. Elektromagnes może odepchnąć inny elektromagnes, ale raczej nie uda Ci się tego zrobić. Sam magnes musi być bardzo duży i mocny, czyli jak przyciągnie się do rdzenia elektromagnesu to nawet łomem tego nie rozdzielisz.

ok to nie problem zamiast plyty metalowej użyje magnesow neodymowych, co dalej?

Dodano po 4 [minuty]:

vodiczka napisał:
    Aby za pomocą elektromagnesu podnieść masę 150 kg na wysokość 20 cm potrzebowałbyś kilkaset tysięcy amperozwojów

jaka grubość drutu, ile zwoji I jaki rdzeń?
    Nie interesuje mnie czy jest to trudne. Chce wiedziec jakie bycze to by musialo byc czy pod kazdy E.M. bedemusial kopac piwnice. Kilkaset tysiecy zwoi nie brzmi przerazajaco o ile drut cinki...
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    ok ciebie do parku nie wpuszcze. ludzie wytrzymuja 300kg nacisku to na morde podczas walki bokserskiej I żyja. Jak bys pomyslal nad bezpieczeństwem to wiedziałbys że zgniecenie nie jest mozliwe bo grubosc ciala to ponad 20cm wiec nawet jak deska fiklaby kozla I odwrocila sie + do - to ciagle dystans jest spory. Pozatym elektromagney wylaczaja sie pod wywroconym raiderem. Nie ograniczajcie sie malymi problemami. Ile zwoji I jaka moc?
  • Poziom 21  
    iushiban napisał:
    Powiem wprost. Mam kupe hajsu I chce zrobic w polsce skejtpark z latajacymi deskorolkami.

Dowiadywałeś się już, pod jaki urząd dozoru technicznego podlegają w Polsce lunaparki i dźwignice służące podnoszeniu ludzi i jakie warunki muszą spełniać takie urządzenia?
    Jeśli nie to proszę linkę:
    https://udt.gov.pl/index.php?option=com_conte...-nazwa-definicja-i-podleganie&catid=160:bok-2
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    iushiban napisał:
    Taaaa,a ja sadze, ze to nie elektromagnes ma być odpychajęcy, a odpychajacy jest Autor. @iushiban. Zrób sobie kolego potężny wentylator pionowy w szklanej studni i też wiara bedzie lewitować. Tylko nie zapomnij o mocnej i solidnej kracie powyżej rotora, zeby ci klientow nie przerobiło na gulasz po wegiersku. Wnioskuje do Moderatora o zamkniecie Tematu, bo dosyć tych bredni.
  • Specjalista elektronik
    Na czym polega problem z niestabilnością?

Najprościej: weź długopis i spróbuj go postawić na tym czubku, którym się pisze. Będzie stał?

Możesz też wziąć dwa magnesy, jeden położyć na stole, drugi trzymać w ręku w takim położeniu nad pierwszym, żeby się odpychały. W którą stronę działa siła, jak przesuniesz rękę w bok?

Ale w przypadku ruchu jest rozwiązanie. Dla przykładu z długopisem: łapiesz ręką długą żerdź (ze 2 metry), ustawiasz ją tak, żeby była z grubsza pionowo w górę, i poruszasz szybko ręką w górę i w dół. Bez tego ruchu ręką żerdź będzie leciała w bok, trzeba będzie za nią gonić - ale z tym ruchem nie, będzie się sama trzymać w pionie. Z magnesami też się da. Być może wystarczy elektromagnes zasilany prądem zmiennym: kiedy ze względu na kierunek pole jest przyciąganie, magnes jest dalej, niż kiedy jest odpychanie, więc odpychanie jest silniejsze i średnio przeważa odpychanie, a pewnie będzie miało tendencję do utrzymywania magnesu średnio w stałym położeniu. Tylko chyba trzeba będzie zapobiec obracaniu magnesu, bo wtedy chyba nie wychodzi stabilizacja - trzeba mieć kilka magnesów połączonych sztywno na platformie i kilka elektromagnesów.
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektronik
    Właśnie w tym rzecz, że powinno istnieć (nie przeliczałem, więc nie stwierdzę na pewno) takie rozwiązanie, że masz kilka elektromagnesów zamocowanych na podstawie, zasilanych prądem zmiennym, nad nimi platformę, na której jest zamocowanych kilka magnesów, i to lewituje i się trzyma stabilnie bez żadnego sterowania.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    iushiban napisał:
    5mm I pow. 0,5m2 to ponad 150 kg uzyskane w odległości minimum 150mm od podłoża.
    Mnie te parametry wystarczą, do stwierdzenia, które użyłem w # 6. Koniec i kropka. Dalszą dyskusję uważam za zakonczoną.
  • Specjalista elektronik
    W zasadzie to by było możliwe - ze względu na ruch - przy odpowiedniej prędkości ruchu. Jak się zwolni - "deska magnetyczna" traci stabilność i wypada z toru.

I coś takiego nawet na dużo większą skalę wykonano w praktyce: Kolej magnetyczna. Ale niewiele tego jest, w sumie chyba niecałe 40km.
  • Poziom 43  
    @_jta_ Tak, ale zauważ, ze wysokość ,,poduszki magnetycznej" w takich pojazdach to kilka, kilkanaście najwyżej milimetrow. Wiadomo dlaczego. Tutaj koleżka wyskoczyl z 20 centymetrami :D . Jeden z moich Klientow posiada maszyne CNC - CPT opartą o silniki liniowe. Głowica z laserem waży może kilogram i unosi się nad potężna szyną magnesów neodymowych na wysokość ok. 3 mm, pobierając z zasilacza ponad 2 kW. Stabilizacja położenia odbywa się na liniowych łożyskach kulkowych wykonanych z tytanu (!). Maszyna cała jest oblepiona :D napisami ostrzegawczymi o polu magnetycznym (zakaz podchodzenia z przedmiotami stalowymi (paramagnetykami) oraz np. rozrusznikami serca czy tp)). Dlatego też projekt Autora miedzy bajki włożyć.
    Kilka lat temu projektowałem dla pewnej fabryki w Polsce szlifierkę do noży do gilotyn do papieru. Też zafascynował mnie silnik liniowy do poruszania wózka z kamieniem szlifierskim. Jednak cena takiego silnika okazała sie zaporowa...niestety.
  • Poziom 25  
    Piottr242 napisał:
    Dowiadywałeś się już, pod jaki urząd dozoru technicznego podlegają w Polsce lunaparki i dźwignice służące podnoszeniu ludzi i jakie warunki muszą spełniać takie urządzenia?
    Jeśli nie to proszę linkę:
    Dokładnie tak . a może coperfilda podpytać .

Jak on to robi.