Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Określenie fazy bez względu na podłączenie wtyczki

03 Lut 2018 22:32 834 16
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,

jest to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam pewien problem z podłączeniem sterownika pieca C.O do sieci. Mianowicie chodzi o to, że jeżeli podłączy się wtyczkę do gniazdka, to w zależności od włożenia wtyczki, jest na jednym przewodzie faza lub zero. Chcę zabezpieczyć się przed zmianą fazy na zero, ponieważ zero od pomp jest zmostkowane, a przy innym położeniu wtyczki sterownika faza idzie na mostek i jest problem.

Próbowałem zastosować mostek Graetz'a przed wtyczką sterownika, lecz sterownik (ani żadne urządzenie, np. radio, nie startuje).

Zastosowanie jakiego elementu by pozwoliło, że bez względu na położenie wtyczki na konkretnym kablu jest np. faza?

Czy dioda prostownicza w kierunku przepływu na przewodzie fazowym by dała jakiś rezultat?

Pozdrawiam, Krystian.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Daj to zrobić fachowcowi.

Koniec.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No dobra, niech zrobi to fachowiec.
  • Admin Elektroenergetyka
    Przede wszystkim jeśli urządzenie elektryczne wymaga określonej biegunowości, to nie może być podłączane za pomocą wtyczki, tylko na stałe.
    Jeśli producent wyposaża takie urządzenie we wtyczkę to jest to zwyczajny bubel.
  • Poziom 37  
    bieguny stało-prądowe to są czymś ZUPEŁNIE innym niż fazy w prądzie przemiennym.
    Jestem zdumiony, jak można prowadzić puste domniemania o pozorach fachowości (diody, mostki), nie mając ŻADNEJ wiedzy
  • Poziom 37  
    Był na to sposób. W beztransformatorowych zasilaczach nadajników lampowych za pomocą układu przekaźników zawsze otrzymywało się L i N we właściwych miejscach. Tylko że kolega ze swoją wiedzą nie powinien tego robić...
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc.

Owszem, nie jestem jakimś specjalistą w dziedzinie elektryki, lecz na własne potrzeby mi to wystarczy.

Producent wyposażył urządzenie w dobre podłączenie, lecz chodzi o zmienność L i N, przez które bym musiał przerabiać instalację (zamiast mostków N) i prowadzić do każdej pompy oddzielny kabel, zamiast wspólnego N dla wszystkich elementów. Wszystko działa, tylko przy podłączeniu wtyczki w np. przedłużacz jest zamiana potencjałów i na mostek (N pomp) idzie L.

Teraz już nie chodzi o zastosowanie takiego elementu, który by powodował, że zawsze w danym przewodzie będzie L, bądź N.

Jeżeli bym zastosował diodę, to w jedym kierunku będzie przepływać prąd (przy dobrym podłączeniu w gniazdo), a w innym przypadku nie pójdzie prąd dalej i tak czy inaczej będzie trzeba obrócić wtyk, ażeby sprzęt zadziałał?

Jeżeli już nic nie będzie można wymyśleć, zostawię to tak jak jest i jedynie będę podłączać sprzęt w określony sposób.
  • Poziom 34  
    gill napisał:
    Jeżeli bym zastosował diodę, to w jedym kierunku będzie przepływać prąd (przy dobrym podłączeniu w gniazdo), a w innym przypadku nie pójdzie prąd dalej i tak czy inaczej będzie trzeba obrócić wtyk, ażeby sprzęt zadziałał?
    Nie, to tak nie działa. To nie jest stały prąd o ustalonej biegunowości ale prąd przemienny i żadne diody w niczym nie pomogą, a jedynie wprowadzą dodatkowy element zagrożenia.
    gill napisał:
    lecz chodzi o zmienność L i N
    Dlatego podłączenie powinno być na stałe, a nie poprzez wtyczkę i co gorsza przedłużacz.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Albo kolega zrobił grożną dla życia prowizorkę, albo robił mu to kto inny i Kolega TOTALNIE nie ma pojęcia o czym mówi:
    gill napisał:
    zależności od włożenia wtyczki, jest na jednym przewodzie faza lub zero. Chcę zabezpieczyć się przed zmianą fazy na zero, ponieważ zero od pomp jest zmostkowane, a przy innym położeniu wtyczki sterownika faza idzie na mostek i jest problem.

Jeśli Kolega jest świadomy o czym mówi, a upiera się, to życzę miłego kontaktu z prokuratorem. Gdzie w tym zeznaniach jest trzeci przewód? Dlaczego RZEKOMO inne ułozenie faz jest problemem, skoro przy wszystkim co wiem, NIGDY te fazy nie mają się spotkać, NIGDY nie mają być połączone na obudowę, rury czy cokolwiek podobnego.

Upiera się przy zobaczonej kiedyś diodzie, pozór wiedzy jest czymś strasznym w stosunku do świadomości, że się nie wie.

Kończ Waść, wstydu oszczędź
  • Poziom 38  
    gill napisał:
    Mianowicie chodzi o to, że jeżeli podłączy się wtyczkę do gniazdka, to w zależności od włożenia wtyczki, jest na jednym przewodzie faza lub zero. Chcę zabezpieczyć się przed zmianą fazy na zero, ponieważ zero od pomp jest zmostkowane, a przy innym położeniu wtyczki sterownika faza idzie na mostek i jest problem.

Nie wolno obecnie robić czegoś takiego, tzn. dokonywać zerowania w pompie (N i L jest przewodem czynnym, nie można go łączyć z obudową), tym bardziej w urządzeniu zasilanym z wtyczki 230V. Połączenia pomp do wymiany - przewód 3G, tak samo sterownik z wydzielonym przewodem PE i wtyczka z bolcem ochronnym. Zerowanie może być co najwyżej w gniazdku do którego będzie podłączony sterownik, o ile jest to sprawna stara instalacja w układzie TN-C.
  • Poziom 38  
    gill napisał:
    Mam pewien problem z podłączeniem sterownika pieca C.O do sieci. Mianowicie chodzi o to, że jeżeli podłączy się wtyczkę do gniazdka, to w zależności od włożenia wtyczki, jest na jednym przewodzie faza lub zero.

A ja się zapytam o jaki sterownik chodzi, ilu żyłowy jest przewód zasilający :?:
  • Poziom 34  
    Zbigniew 400 napisał:
    Zastosuj gniazdo i wtyczkę z bolcem.
    Nie da się odwrotnie włoźyć wtyczki.
    Na Określenie fazy bez względu na podłączenie wtyczkipewno?
  • Poziom 9  
    No i o to chodziło, dziękuję za odpowiedź, że dioda nic nie da.

Zerowanie ani nic takiego nie jest połączone z rurą, jest L do każdej pompy prowadzone osobno, N jest na mostku w puszce plastikowej. Brak przewodu PE w instalacji.

Poprostu muszę poprowadzić 4 kable na 2 pompy, zamiast 3 kable na 2 pompy (wspólne N)m

Pozdrawiam, zamykam temat i "wstydu oszczedzam".
  • Poziom 42  
    gill napisał:
    .. ponieważ zero od pomp jest zmostkowane, a przy innym położeniu wtyczki sterownika faza idzie na mostek i jest problem.
    Bo tak robić pod żadnym pozerem nie wolno.
    Co pompy musi być doprowadzony przewód z żyłą ochronną!
    Nie wolno wykonywać zerowania wewnątrz odbiornika przy zasilaniu za pomocą przewodu z wtyczką. I nigdy tak robić nie było wolno.
  • Poziom 9  
    Wstępnie zastosuje oznaczenie gdzie jest L i N na wtyki i gdzieździe, dalej będzie podłączone na stałe w instalację.
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolega nadal nic nie rozumie.
    Przewód jak i wtyczka do tego sterownika powinna posiadać osobne żyły L, N i PE.
    Dopiero w gniazdku należy wykonać zerowanie jeśli sieć pracuje w TN lub doprowadzić uziemienie jeśli mowa o TT.
    Nie wolno zerować w urządzeniach podłączonych poprzez wtyczki, co zresztą zostało wyżej napisane.

Jeśli urządzenie wymaga biegunowości N i L, bezwzględnie podłączyć na stałe, bez udziału gniazda i wtyczki.