Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk dynamiczny – Windows 7 nie startuje

jekobb 04 Lut 2018 00:40 444 11
  • #1 04 Lut 2018 00:40
    jekobb
    Poziom 12  

Witam mam problem z dyskiem ponieważ cały zamienił się w dynamiczny. Sytuacja miała miejsce gdy pod normalnie działającym systemem uruchomiłem program do wykonywania kopi dysków.
    Wykonywałem kopię drugiego dysku podpiętego do laptopa. Po wykonaniu kopi laptop normalnie pracował do czasu wyłączenia.
    Po ponownym włączeniu już czarny ekran i Windows 7 nie startuje. Uruchomiłem laptopa z HBCD. Widok w zarządzaniu dyskami:
    Dysk Dynamiczny - wcześniej było łącznie 5 partycji.

1. Uruchomiłem DMDE i generalnie moje partycje i są tj. ($Noname 01 – 107GB, Nowy-2019GB, Nowy-170GB, JOOMLA-Jamp-4.30GB, TEMP-500GB) nie wiem jeszcze które będą właściwymi partycjami systemowymi z tych pierwszych.

Czy istnieje możliwość przywrócenia partycji aby system normalnie startował bez formatowania i utraty danych ? Nie mam pojęcia jak rozwiązać ten problem ale chyba ewidentnie coś się rozjechało z partycjami.

Załączam również pierwsze 100sketorów z dysku.
    dev0_lba0..01.bin Download (50.5 kB)
    --
    Pozdrawiam
    Jekobb

0 11
  • #3 04 Lut 2018 10:38
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Zacznijmy od podstawowych informacji. Czy pliki wymagane do bootowania są na partycji systemowej, tj. m.in. plik BCD? Było co najmniej 5 partycji więc na MBR nie da się tego przywrócić. Po trzecie mamy jedynie informację dysk dynamiczny obcy, a nie nieodczytywalny. Po czwarte jeśli było tutaj 5 działających partycji to przed awarią na pewno nie było stylu MBR.

0
  • #4 04 Lut 2018 12:35
    jekobb
    Poziom 12  

Muszę to zweryfikować czy na partycji systemowej był plik BCD, popołudniu dopiero będę miał dostęp do laptopa.
    Edit.
    Jeszcze informacja która może będzie pomocna, tzn. przy instalcji systemu były 4 partycje i obszar nieprzydzielony 500GB. Po jakimś czasie dopiero była robiona 5partycja i wszystko działało przez dobrych kilka miesięcy.

Napewno co udało się sprawdzić to jak wepnę ten dysk do innego komputera z Win7 to w zarządzaniu dyskami widzę dysk jako dynamiczny mogę go "podłączyć" (nie pamiętam teraz wybieranej opcji) i wtedy mam swobodny dostęp do wszystkich danych każdej z 5 partycji. Nie widać natomiast tych partycji systemowych.

Problemem jest to że nie mam na chwilę obecną drugiego dysku o pojemności 1TB żeby swobodnie przywracać dane.

Dlatego pytanie czy uda się jakoś przywrócić dotychczasowy układ partycji aby system wystartował z obecnego dysku.

Dziwna sprawa że po użyciu Acronisa i kopi innego dysku system samoistnie zmienił główny dysk na cały dynamiczny.

0
  • #5 04 Lut 2018 12:38
    mati211p

On musiał być dynamiczny, bo inaczej nie ma możliwości byś posiadał tyle partycji na dysku podstawowym w stylu MBR.

0
  • #6 04 Lut 2018 12:41
    jekobb
    Poziom 12  

Dodałem tam post wyżej jeszcze jedną informację może będzie pomocna.
    W takim razie jakie rozwiązania pozostają?

--
    Pozdrawiam
    Jekobb

0
  • #7 04 Lut 2018 13:19
    mati211p

Tak, system został zainstalowany przy obecności 4 partycji, a ty robiąc 5 zatwierdziłeś konwersję na dynamiczny. Wobec powyższego wygląda na to, że to iż jest dynamiczny jest prawidłowe. Czekam na dalsze informacje odnośnie BCD, bo ta 100MB partycja o wskaźnikach xCxx też wygląda podejrzanie.

0
  • #8 04 Lut 2018 19:25
    jekobb
    Poziom 12  

mati211p napisał:
    ...Czekam na dalsze informacje odnośnie BCD....

Odnośnie pliku BCD to jest on na partycji z zainstalowanym system w katalogu Boot.

Plik BCD ma właśnie wczorajszą datę modyfikacji, jest też plik BCD.log w tym katalogu z datą modyfikacji 2godziny wcześniej od BCD.

Edit1:
    Zapis odczytany z pliku BCD (plik skopiowałem sobie na pendriva i stamtąd odczytałem przez program EasyBCD :
    Code:
    Wpis #1

Nazwa: Windows 7 Professional
    BCD ID: {default}
    Urządzenie: unknown
    Ścieżka bootloadera: \Windows\system32\winload.exe

--
    Pozdrawiam
    Jekobb

0
  • #9 04 Lut 2018 20:39
    mati211p

Pokaż jeszcze SMART dysku. Podczas uruchamiania systemu z tego dysku jest czarny ekran, czy może jeszcze z migającym kursorem?

0
  • #10 04 Lut 2018 21:05
    jekobb
    Poziom 12  

SMART dysku poniżej:

Ekran podczas uruchamiania systemu z tego dysku:

Układ partycji (Zarządzanie Dyskami Windows) po podłączeniu dysku w drugim komputerze:

--
    Pozdrawiam
    Jekobb

0
  • #11 04 Lut 2018 21:08
    mati211p

Rozumiem, że automatyczna naprawa nie przynosi rezultatu?

0
  • #12 04 Lut 2018 21:26
    jekobb
    Poziom 12  

Nie ładuje się domyślny ekran z naprawą systemu.
    Jak uruchomię instalator z płyty i naprawa systemu to nie widzi partycji z systemem nie wykrywa jej i nie pokazuje ścieżki do katalogu Windows.
    Gdy "odpale" wiersz poleceń z płyty instalatora to nie widać partycji, więc tu jest problem zapewne.
    Partycje widzę dopiero pod innym system po "zaimportowaniu" dysku dynamicznego.
    Może gdybym wiedział jak był podzielony dysk przed "rozjechaniem" to może jakoś bym jeszcze naprowadził ale zbytnio do końca nie pamiętam. Przytoczyłem mniej więcej sytuacje jak sprawa wyglądał z tym dyskiem.
    Jeszcze jeden fakt, tzn. układ partycji na ten dysk był przeniesiony z innego dysku 500GB kopią (stary był uszkodzony) i później został zrobiona ta ostatnia partycja 500GB. Przy czym wszystko działało bez problemu dobrych kilka miesięcy.

0