Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] rozszyfrowanie układu zasilania AC DC

PS11 04 Lut 2018 09:45 267 7
  • #1 04 Lut 2018 09:45
    PS11
    Poziom 4  

Witam !
    Posiadam układ zasilania który wymontowałem z starej mini wieży BLUESKY kasety, płyty, radio typowa Chińszczyzna chciałbym zrobić z niego zasilacz laboratoryjny. Przyznam że mam problem z odczytaniem jego wartości na wyjściu DC otóż na owym wyjściu ma wyprowadzenia które na płytce opisane są w następujący sposób, zaczynając od lewej :
    1) A12V
    2) AGND
    3) -12V
    4) +5V
    5) DGND
    6) 3,3V oraz 8,8V
    7) -24V
    8) F-
    9) F+
    Teraz pewnie większość z was będzie kręcić głową ale powiem tak są to moje początki i z natury lubię eksperymenty tak, tak wiem prąd to nie zabawa ale do rzeczy wykonałem pomiary napięcia na owym wyjściu według poniższego zestawienia:
    DGND i +5V daje 5V i to raczej prawidłowy wynik ?
    DGND i A12V daje 10,2V hmm tu raczej coś nie tak ?
    -24V i A12V daje 28,4V też coś nie tak ?
    F- i A12V daje 23,8V ?
    A teraz najlepsze chcąc sprawdzić prąd typowo eksperymentalnie biorąc na siebie oczywiście ewentualne konsekwencje :-) użyłem żarówki samochodowej o parametrach 12V i mocy 21W więc jej prąd to 1,75A zgadza się ? Podłączyłem wszystko pod wyjście DGND i A12V gdzie z pomiaru wynika że mam napięcie 10,2V czyli raczej bezpiecznie i o dziwo prąd jaki pobiera ta żarówka co pokazał miernik to 7,6A wtf ???? zwariowałem doszczętnie.
    Najistotniejszą rzeczą jaką chciałem się dowiedzieć to jaki prąd max mogę wycisnąć z tego zasilacza teoretycznie skoro miernik pokazał 7,A i nic się spaliło ? szczerze wątpię by do zasilania min wiezy był potrzebny aż tak duży prąd a przede wszystkim by ta żarówka była aż tak prądo zjadaczem. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić opisane symbole na wyjściu DC głównie F-, F+, AGND, DGND. Samo GND wiem co oznacza ale to A i D z przodu ? Ogólnie bardzo dziwna sprawa z tymi napięciami no i tym prądem chyba muszę zainwestować w nowy miernik. Czy jest konieczność stosowania przetwornicy step-down bądź step-up skoro cały układ można powiedzieć że jest kompletny napięcie wyprostowane itp. zależy mi tylko na regulacji A oraz V.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
    No i oczywiście to co chciałbym uzyskać to w efekcie zasilacz DC z regulacją napięcia i prądu od 0 do 24V może być i więcej oraz prądu od 0 do przynajmniej 2A oraz resztę wyjść wykorzystać do stałego w sensie nieregulowanego 12V i też max 2A więcej jest nie potrzebne no i może jakieś USB 1 lub 2 porty, oczywiście wbudowany amperomierz i woltomierz, dodam jeszcze że cały układ na wejściu AC jest zabezpieczony bezpiecznikiem 2A 250V. Postaram się wrzucić jakieś foto owego układu. No i wspomnieć należy że na obudowie widnieją parametry zasilania standard 220-230V 50 Hz i uwaga 15W. Informacji na temat układu zasilania czy w ogóle jakichkolwiek informacji o wspomnianej mini wieży na próżno szukać w sieci totalny anonim. Jeśli coś pogmatwałem czy nawypisywałem bzdetów myląc prąd, napięcia czy podstawowe jednostki to proszę mnie poprawić z góry dziękuję.

0 7
  • Pomocny post
    #2 04 Lut 2018 10:04
    kokapetyl
    Poziom 43  

PS11 napisał:
    AGND, DGND. Samo GND wiem co oznacza ale to A i D z przodu ?

Pewnie chodzi o dwa różne obwody zasilające.
    I teraz, jeśli robisz pomiar (obciążasz obwód) A12V to trzeba to odnosić do masy "AGND"
    Co do "F-/+" to ciężko powiedzieć, może to być zasilanie końcówek mocy, może zasilanie wyświetlacza. Mając sprzęt pod ręką łatwo to rozszyfrować, bez niego to raczej ciężko.

0
  • Pomocny post
    #3 04 Lut 2018 10:05
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

PS11 napisał:
    DGND i +5V daje 5V i to raczej prawidłowy wynik ?
    DGND i A12V daje 10,2V hmm tu raczej coś nie tak ?

DGND i AGND to dwie różne masy (cyfrowa i analogowa), w zasilaczu nie połaczone lub połączone przez rezystor lub kondensator. Każde zasilań jest odnesione do jednej z tych mas - A12V zapewne do AGND, więc do niej mierz.

PS11 napisał:
    użyłem żarówki samochodowej o parametrach 12V i mocy 21W więc jej prąd to 1,75A zgadza się ?

Zgadza się.

PS11 napisał:
    Podłączyłem wszystko pod wyjście DGND i A12V

Jak wyżej pisałem - to raczej nie ta masa powinna być użyta.

PS11 napisał:
    o dziwo prąd jaki pobiera ta żarówka co pokazał miernik to 7,6A wtf ????

Jakie napiecie na niej było? Świeciła się normalnie?
    Mierzyłeś miernikim cyfrowym? Ten zapewne oszalał ze względu na składową zakłóceń.

PS11 napisał:
    Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić opisane symbole na wyjściu DC głównie F-, F+

Wieża miała wyświetlacz VFD?

PS11 napisał:
    chyba muszę zainwestować w nowy miernik.

Sprawdź na początek stan baterii. Oczywiście jesli miernik miał w historii jakieś cięzkie przeżycia (próba pomiaru napięcia przy ustawieniu na amperomierz) to może pokazywać głupoty.

PS11 napisał:
    Najistotniejszą rzeczą jaką chciałem się dowiedzieć to jaki prąd max mogę wycisnąć z tego zasilacza teoretycznie

Przeanalizuj dane z układu (jaki wzmacniacz końcowy był w wieży, jakie głośniki) - tą metodą oszacujesz prąd. Obejrzyj też elementy prostownika po stronie wtórnej, dowiesz sie z którego napięcia był zasilany wzmacniacz mocy.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lut 2018 10:24
    kortyleski
    Poziom 41  

Może zamieść zdjęcie tego co masz. Będzie łatwiej

0
  • #5 04 Lut 2018 11:18
    PS11
    Poziom 4  

A więc tak, istotna sprawa jest taka że pechowo przez nieuwagę właśnie zrobiłem zwarcie ( nawet nie wiem co z czym ) i w efekcie jeden z R poszedł z dymem a mianowicie ten widoczny na zdjęciu czyli 22 Om z tolerancją +/- 5% (chyba dobrze odczytałem kod kolorów) który zamieniłem na dwa połączone szeregowo jeden 10 Om z tolerancją 5% a drugi 10 Om z tolerancją 10% zakładając że właściwie odczytałem kod kolorów ? i tu kolejne pytanie czy ich tolerancja przy podłączeniu szeregowym również się sumuje czyli 15% ? W każdym razie teoretycznie działa ciekawe co po obciążeniu go ale tego dowiem się w praniu, użyłem takich R ponieważ nie miałem takiego samego a te które wlutowałem wyciągnąłem z pozostałej części resztek bebechów z wieży oczywiście przewiduję wymianę na taki jaki był pierwotnie. Wszystko powinno być widoczne na zdjęciach. Wieża miała wyświetlacz ale nie jestem w stanie określić jaki to typ wyświetlacza, jego foto również załączam, głośniki 2 x 15 W i 8 Om czy Ohm bo gdzieś ostatnio wyczytałem że winno być Om ? pytam gdyż kwestia poprawnego nazewnictwa by nie powielać dezinformacji która i w sieci znajduje swoje miejsce czy też błędów dla jednych nie mająca większego znaczenia a dra drugich będzie wręcz swego rodzaju "policzkiem" dla mnie zdecydowanie jednak ma znaczenie :-) Miernik okazuje się zdecydowanie do wymiany długo leżał zakopany w piwnicy po otwarciu okazuję się mieć lekkie "okopcenia" no i kwestia wysokiej wilgoci w piwnicy też swoje zrobiła a i sam w sobie nie jest szczególnie zaawansowanym jak pamiętam to kupiłem go chyba 4 lata temu na allegro za 15 zł jakaś Niemiecki produkt rozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCrozszyfrowanie układu zasilania AC DCwięc szału nie ma osobiście użyłem go może dwa razy tylko do pomiaru napięcia a co się z nim działo po drodze tego nie wiem ;-) , bateria jest ok planuję zakup Unit tak do 70 zł myślę na początek wystarczy.

Dodano po 1 [minuty]:

Przepraszam coś z tymi fotkami nie równo

Dodano po 4 [minuty]:

Ustawienia zakresów na mierniku ! akurat byłem w trakcie zmiany kiedy robiłem foto

0
  • Pomocny post
    #6 04 Lut 2018 11:31
    Pyzaczek
    Poziom 19  

To zasilacz impulsowy (średnio nadaje się na zasilacz laboratoryjny).
    Pomiaru dokonaj między:
    1. AGND i A12V
    2. -F i +F
    3. DGND i pozostałymi pinami.

0
  • #7 05 Lut 2018 00:46
    PS11
    Poziom 4  

w takim razie według tego co jest napisane w poście z linku pomiary niczego nie zmienią www.elektroda.pl/rtvforum/topic674282.html
    Dodano po 38 [minuty]:
    Odziwo Woltomierz w moim mierniku działa i sprzecznie z tym co jest w poście z linku powyżej wskazuje następujące pomiary:
    10,2V
    3,8V
    między DGND a pozostałymi pinami kolejno 18,1 V; 3,3 V; 5 V; 9,4 V
    na pinie oznaczonym na płytce -24 V z DGND jest właśnie 18,1 V a mi zależy na tych 24 V czyli coś nie bardzo między tym co podane a stanem faktycznym pomiar pinów 3,3 V i +5V z DGND jest taki sam jak podany na płytce więc miernik podaje prawidłową wartość zatem co jest nie tak i jak mogę określić przybliżoną wartość prądu jaki mogę wycisnąć na pinach -24V, 3,3V oraz +5V liczenie zwojów, rdzenia z trafo póki co zbyt trudne dla mnie na tym etapie ,no teoretycznie skoro wcześniej miernik pokazał szalone ponad 7A pod obciążeniem żarówką 12V/21W tu przyjmuję jakąś anomalię, można by przyjąć że 2A spokojnie i bez obawy pociągnie. No i jeszcze pytanie o różnice między impulsowym a stałym w teorii jak nazwa wskazuje różnica w sposobie przekazania napięcia czyli w tym przypadku krótki powtarzający się impuls ale jak to poznać tak wizualnie że zasilacz jest impulsowy nie mając żadnego opisu producenta, jak w każdym jest w nim trafo, cewka, R, C i jako początkujący nie widzę w tym układzie nic niezwykłego co by wskazywało jasno że to jest zasilacz impulsowy, oj ciężko widzę tą moją "zabawę" w elektronika.
    Dodano po 12 [minuty]:
    jdubowski: U na żarówce było 10,2V i świeciła trochę słabo jak na te 12V i 21W ale też nie najsłabiej bez żadnych migotań czy widocznych zakłóceń a z wyliczeń wynika że przy tym napięciu i mocy pożerała nieco ponad 2A a wskazanie miernika ponad 7A hmmm raczej świadczy o konieczności jego wymiany więc póki co pozostałe pomiary poza napięciem nie mają prawa bytu
    Dodano po 4 [minuty]:
    jdubowski: U na żarówce było 10,2V i świeciła trochę słabo jak na te 12V i 21W ale też nie najsłabiej bez żadnych migotań czy widocznych zakłóceń a z wyliczeń wynika że przy tym napięciu i mocy pożerała nieco ponad 2A a wskazanie miernika ponad 7A hmmm raczej świadczy o konieczności jego wymiany więc póki co pozostałe pomiary poza napięciem nie mają prawa bytu bynajmniej do czasu kiedy nabędę lepszy miernik będę mógł porównać.

Dodano po 10 [godziny] 57 [minuty]:

Po długim namyśle uznałem że nie ma to sensu i postanowiłem że zrobię zasilacz od podstaw głównie dlatego by lepiej zapoznać się z tym jak to wszystko funkcjonuje od początku do końca, układ pójdzie na części a temat uznaję za zamknięty.

0
  • #8 05 Lut 2018 00:48
    PS11
    Poziom 4  

Układ przeznaczam na części do budowy zasilacza od podstaw :-)

0