Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta samochodowa ładowarka laptopa.

dudus_ns 04 Feb 2018 12:01 1311 16
Tespol
    dudus_ns
    Level 7  
    Witam. Jestem całkiem zielony. Posiadam laptopa który ładowany jest prądem 12V /3A. Potrzebuje zrobić sobie ładowarkę do samochodu. Napięcie w zapalniczce samochodu wiadomo różne, alternator podczas pracy ma ok. 14,4V. Czy jeśli do przewodu zapalniczki wlutuje stabilizator KA78T12 (ma on parametry 12V/3A) to w zupełności wystarczy czy muszę zrobić coś jeszcze żeby bezpiecznie ładować laptopa? Proszę o odpowiedzi.
  • Tespol
  • Tespol
    zster

Level 28  
    Jak pisał już kol. Jawi_P, stabilizator liniowy nie zadziała. A jeśli ma się myśleć o przetwornicy to taniej pewnie wyjdzie zakupienie gotowej ładowarki ...
    dudus_ns
    Level 7  
    Napięcie wejściowe tej przetwornicy to 4-38V. Wiem że wystarczyło by 9-15V. Nie wziąłem pod uwagę w ogóle nie stosowania stabilizatora czy przetwornicy dlatego że, nie wiem jaką tolerancję ma laptop a napięcie może wynosić podczas pracy silnika 14,5V (trochę za dużo) i muszę wziąć po uwagę że mogę rozładować akumulator i będzie wtedy podawał np. 11,8V ( troszkę za mało).
    Jawi_P
    Level 35  
    dudus_ns wrote:
    muszę wziąć po uwagę że mogę rozładować akumulator i będzie wtedy podawał np. 11,8V ( troszkę za mało).

W jakim celu chcesz rozładowywać już częściowo rozładowany akumulator w samochodzie laptopem? Jeśli już to myślałbym o zabezpieczeniu przed nadmiernym rozładowaniem tego akumulatora.
    Najpierw sprawdź, czy masz podgrzewaną tylną szybę.
    Może się przydać przy pchaniu auta zimą.
    dudus_ns
    Level 7  
    OK bo widzę że dyskusja schodzi na inny plan. Od rozładowanego akumulatora jest ubezpieczenie assistance. Będę zazwyczaj ładował podczas jazdy ale wtedy jest więcej niż 12v a nie chce spalić laptopa. Potrzebuje po prostu ustabilizować napięcie na poziome 12v. Jakieś konkretne pomysły bo gotowe ładowarki samochodowe oferują przełączanie na wyższe napięcia.
  • Helpful post
    Jawi_P
    Level 35  
    dudus_ns wrote:
    Od rozładowanego akumulatora jest ubezpieczenie assistance.

:) :) :)
    No to szukaj przetwornicy Buck-boost, Step Up Down. Na ebayu, aliexpress czy pewnie u nas znajdziesz na pewno. Musisz znaleźć taką na co najmniej 5 - 6A.
    Ja bym Ci jednak radził, kupić normalną przetwornicę małej mocy 12DCV - 220V AC. I do niej podłączysz ten oryginalny zasilacz. Chyba najbezpieczniej i porównywalnie w kosztach, jak nie taniej. Bo jak do modułu policzysz kable, wtyczki i obudowa to może wyjść drożej niż gotowa.
  • Helpful post
    aaanteka
    Level 40  
    dudus_ns wrote:
    Witam. Jestem całkiem zielony. Posiadam laptopa który ładowany jest prądem 12V /3A. Potrzebuje zrobić sobie ładowarkę do samochodu

Dlatego powinieneś dokonać wyboru zakupu produktu gotowego.
    dudus_ns wrote:
    Potrzebuje po prostu ustabilizować napięcie na poziome 12v. Jakieś konkretne pomysły bo gotowe ładowarki samochodowe oferują przełączanie na wyższe napięcia.
    Sprawa stabilizacji precyzyjnej nie jest łatwa i nie jest potrzebna. Laptop z pewnością ma wbudowany odpowiedni układ przetwornicy impulsowej-ładowarki dostosowującej parametry do swoich potrzeb. Z praktyki wiadomo,że zmienne obciążenie powoduje zmiany napięcia zasilania w dopuszczalnym przyjętym marginesie przez producenta. Sprawdź dokładnie ile twoje urządzenie potrzebuje prądu ,ale też jakie jest dopuszczalne napięcie wejściowe. W szczegółowych instrukcjach zwykle, to jest podane. Można również sprawdzić jakie jest rzeczywiste napięcie zasilania z posiadanego zasilacza sieciowego w trakcie spoczynku, niskiego obciążenia, pracy i ładowania. Może twoje obawy co do zasilania napięciem 14,4V są bezpodstawne.

Obstając przy zasilaniu 12V/3A jedynie słusznym i bezpiecznym wyborem wydaje się zlecenie realizacji osobie z doświadczeniem zestawu przetwornicy AVT2732 z separacją galwaniczną. Oczywiście wykonanej z napięciem wyjściowym 12V.

Dodano po 16 [minuty]:

Jawi_P wrote:
    No to szukaj przetwornicy Buck-boost, Step Up Down. Na ebayu, aliexpress czy pewnie u nas znajdziesz na pewno. Musisz znaleźć taką na co najmniej 5 - 6A.
    a są takie "Step Up Down" z napięciem wyjściowym 12V przy zasilaniu 12,5-14,4V ? Była już o tym mowa. Przetwornica Buck-boost jak najbardziej, ale taka 5-6A wcale nie należy do najtańszych.
    Jawi_P wrote:
    Ja bym Ci jednak radził, kupić normalną przetwornicę małej mocy 12DCV - 220V AC. I do niej podłączysz ten oryginalny zasilacz. Chyba najbezpieczniej i porównywalnie w kosztach, jak nie taniej. Bo jak do modułu policzysz kable, wtyczki i obudowa to może wyjść drożej niż gotowa.
    Nie polecane rozwiązanie przy stosowaniu tanich, bez napięcia sinus na wyjściu przetwornic mogące tylko narobić szkód. Ogólnie rozwiązanie dość nie ekonomiczne, praktyczne w epizodycznych zastosowaniach. Jest to jakieś rozwiązanie, ale należy zwrócić uwagę co kupujemy.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    aaanteka wrote:
    Nie polecane rozwiązanie przy stosowaniu tanich, bez napięcia sinus na wyjściu przetwornic mogące tylko narobić szkód
    Dlaczego? Dla ładowarki (zasilacza) laptopowej obojętny jest kształt napięcia wejściowego byle się napięcie mieściło w granicach podanych na niej. Równie dobrze może to być stałe napięcie, przecież to przetwornica impulsowa.
    dudus_ns
    Level 7  
    OK Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Zrobię to z Buck boost ale w przyszłym tygodniu wyruszam w trasę i już nie mam czasu czekać na aliexpress a na allegro nie widzę nic powyżej 3A, więc na razie zmontuje to z Step down i będę pilnował napięcia żeby nie spadło poniżej 12v ai spokojnie poczekam na buckboost z aliexpress.
    Aha na zasilaczu, laptopie ani nawet w instrukcji obsługi nie widzę ani słowa o zakresie zasilania. Wszędzie pisze tylko 12V 3000mA.
    Jawi_P
    Level 35  
    aaanteka wrote:
    Nie polecane rozwiązanie przy stosowaniu tanich, bez napięcia sinus na wyjściu przetwornic mogące tylko narobić szkód. Ogólnie rozwiązanie dość nie ekonomiczne, praktyczne w epizodycznych zastosowaniach. Jest to jakieś rozwiązanie, ale należy zwrócić uwagę co kupujemy.

Jakby ten kształt napięcia był kluczowy dla impulsowego zasilacza...
    A taka przetwornica potrafi być tańsza od gotowego modułu DC-DC. Do tego wkład własnej pracy, obudowa etc...
    Moim zdaniem opcja jak najbardziej do rozważenia i w pewnych granicach zupełnie uniwersalna, szczególnie jak autor zakupi coś rozsądnego, a nie chińska przetwornicę za 30pln z allegro.
    Ja kupiłem porządniejszą za 150pln przetwornicę 160W (czyli nie najtańsza) i nie zamieniłbym na żaden dedykowany zasilacz, bo używam jej na dłuższych trasach, gdzie dzieciaki podłączały kiedyś laptopa, tablety, a teraz smartfony. Ma dodatkowo złącze USB.

aaanteka wrote:
    a są takie "Step Up Down" z napięciem wyjściowym 12V przy zasilaniu 12,5-14,4V ? Była już o tym mowa. Przetwornica Buck-boost jak najbardziej, ale taka 5-6A wcale nie należy do najtańszych.

Nie odnoś się do dwóch użytych wyrazów wyrwanych z kontekstu, tylko zrozum zacytowany tekst.
    Mowa o portalach zakupowych, gdzie tak są opisywane przetwornice. By autor pytania wiedział czego szukać. I oczywiście, nie będzie tania, o czym wcześniej wypomniałem. Ale skoro potrzeba 3A, to jaką ma zakupić? Kombinację z własnej roboty stabilizatorami, przetwornicami z chin, źle dobranymi, bez odpowiedniego chłodzenia, obudowy, narażają na ryzyko pozbycia się samochodu. Mam na myśli pożar.
    aaanteka
    Level 40  
    dudus_ns wrote:
    Aha na zasilaczu, laptopie ani nawet w instrukcji obsługi nie widzę ani słowa o zakresie zasilania. Wszędzie pisze tylko 12V 3000mA.

Zawsze można zmierzyć i się przekonać jak jest w rzeczywistości z tym napięciem zasilania. W motoryzacji również mówimy o instalacji 12V, a jak jest w rzeczywistości kolega wie. :D
    Wawrzyniec
    Level 37  
    dudus_ns wrote:
    Aha na zasilaczu, laptopie ani nawet w instrukcji obsługi nie widzę ani słowa o zakresie zasilania
    Jest napisane "input voltage 100-240V"
    piwko
    Level 25  
    dudus_ns wrote:
    OK bo widzę że dyskusja schodzi na inny plan. Od rozładowanego akumulatora jest ubezpieczenie assistance. Będę zazwyczaj ładował podczas jazdy ale wtedy jest więcej niż 12v a nie chce spalić laptopa. Potrzebuje po prostu ustabilizować napięcie na poziome 12v. Jakieś konkretne pomysły bo gotowe ładowarki samochodowe oferują przełączanie na wyższe napięcia.

A może kup sobie inverter 12dc-230 ac , zaoszczędzisz sobie mnóstwa problemów i będziesz mógł używać również innych rzeczy zasilanych z sieci.