Witam, zaprojektowałem sobie PCB ze stabilizatorami i przekaźnikiem do zasilacza z electronic-labs. Moje wątpliwości wzbudza pole masy, nie wiem czy powinno ono tak właśnie wyglądać. Projektowanie PCB jest mi kompletnie obce tak więc prosze o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.
Pętla masy nie jest dobrym zwyczajem.
PCB należy jeszcze poprawić:
1. jest zbyt duża -> przybliżyć elementy do siebie
2. stabilizatory przemieścić do krawędzi -> ułatwi to montaż radiatora
Witam!
Dzięki za odpowiedź! Wymiary płytki muszą być takie jakie są ponieważ jest ona częścią modułów.
Przeprojektowałem trochę płytkę, usunąłem pole masy, leczy wyszła troche pajęczyna.
Według mnie lepsza juz była ta pierwsza wersja pcb
Jak nie będziesz pobierał dużego prądu ze stabilizatorów to wystarczy niewielki radiator na dwa stabilizatory razem . Jedynie kondensatory c3 i c5 odsuń jak najdalej od radiatora.
Każde załączenie i wyłaczenie przekażnika wprowadzi w linię 12V zakłócenia
więc jeżeli z tej linii będzie jaszcze zasilany np wentylator to ok a jeżeli jakaś część analogowa
czy zasilanie op ampów to powinien ,przy zasilaniu przekaznika być kondensator elektrolityczny blokujący do masy
Kondensatory C3 i C5 są "zwykłe" nie elektrolityczne, więc temperatura nie powinna im zbytnio szkodzić. Ścieżki powinny być prowadzone w miarę możliwości tak jak będzie płynął nimi prąd. Dotyczy to stabilizatorów, a głównie ścieżki masy, która z kondensatora C1 poprowadzona jest do przekaźnika i złącz P4 i P5, a dopiero potem do stabilizatorów. Tym czasem powinna ona być poprowadzona od kondensatora C1 do stabilizatorów, złącz P4 i P5 oraz przekaźnika. Przy przekaźniku oprócz kondensatora można dać diodę, która zabezpieczy tranzystor, który będzie będzie załączał ten przekaźnik. Chyba, że dioda ta jest przy tym tranzystorze na innej płytce. Wolne miejsce jest na płytce i można przewidzieć miejsce na wlutowanie takiej diody w razie potrzeby.
Witam! Dzieki za szybkie odpowiedzi! Stabilizatory mają służyć do zasilania multimetru, wentylatora i przekaźnika. Co do diody, jest ona już na oddzielnym module przełącznika uzwojeń. Przeprojektowałem płytkę zgodnie ze wskazówkami kolegi.
Stabilizatory i kondensatory można by rozmieścić podobnie jak na rysunku poniżej. Kondensatory C3, C3, C4 i C5 powinny być jak najbliżej wyprowadzeń stabilizatorów. Powinno to też uprościć układ ścieżek na płytce. Te pola lutownicze na obrazku poniżej są przykładowe i zamiast nich należy odpowiednio doprowadzić ścieżki. Montaż stabilizatorów w jednej linii przy krawędzi płytki ułatwi montaż ewentualnego radiatora.
Jeżeli stabilizatory będą się jednak grzały, warto już na etapie projektu wybrać i zaplanować na PCB odpowiedni radiator (radiatory). Niby banał, ale potem się okazuje, że nie ma do czego go przyczepić, albo że nie mieści się między innymi podzespołami.
Witam! Dzięki za odpowiedzi! Próbowałem przeprojektować trochę płytkę wraz ze wskazówkami kolegów, wykorzystałem układ który pokazał kolega Christophorus. Spróbowałem poprowadzić masę tak aby łączyła elementy po kolei, wyszło jak wyszło. Zamieszczam przeprojektowaną PCB
Zaznaczyłem kolorem czerwonym i różowym jak mógłbyś skorygować przebieg ścieżek i uniknąć tej długiej ścieżki masy. Ewentualnie jeden ze stabilizatorów wraz z kondensatorami trzeba odsunąć od drugiego stabilizatora, aby było miejsce na poprowadzenie ścieżki zaznaczonej czerwonym kolorem.
Byłoby łatwiej, gdybyś wkleił pliki z projektem, ale widzę że to nie Eagle.
Jeżeli nie masz ustalonego odgórnie miejsca na gniazda (doprowadzenie przewodów), radiatora (jeżeli potrzebny), to projektując PCB, kieruj się prostotą połączeń i rozmieszczenia elementów.
Oczywiście, można to jeszcze uprościć.
W przypadku tej PCB, zminimalizowałem jej wymiary.
Witam! Spróbowałem trochę zmienić ułożenie elementów zasilacza, więc trochę pomniejszyłem płytkę. Płytka najprawdopodobniej będzie zamocowana pionowo, co do radiatorów to będą to najzwyklejsze kawałki blachy. Zamieszczam poprawioną PCB EDIT
Popróbowałem jeszcze różnych ułożeń elementów, przez co zmniejszyłem jeszcze trochę płytkę.
Gdy umieszczasz gniazdo przy stabilizatorach, zwróć uwagę, aby było cofnięte względem obudów stabilizatorów, tym bardziej jak tam przykręcisz radiator.
Jeżeli zależy Ci na jak najmniejszej PCB, to poniżej masz jeden z możliwych przykładów.
Jak widzisz można PCB zmniejszyć do wymiarów 30x36mm, a to nie jest jeszcze minimum.
W drugim przykładzie ta sama płytka, tylko z wylaną powierzchnią masy.
Jest podświetlona abyś zobaczył jak jest prowadzona, od mostka prostowniczego, poprzez kondensator elektrolityczny do pozostałych elementów.
Witam! Dzięki za wzory płytek, spróbowałem ułożyć elementy tak jak na twojej płytce, co do wymiarów, nie udało mi się takich uzyskać, przez rozmiar złącz, które u mnie są trochę większe Radiator jak mówiłem będzie to po prostu wygięty kawałek blachy. Nowa PCB
Jeżeli masz możliwość, to zastosuj gniazda z rastrem 2.54mm, bo z rozstawem 5.08mm są zbyt duże do tego projektu.
W przykładach zastosowałem typowe gniazda molex, takie jak są stosowane przy zasilaniu wentylatorów w komputerach.
Witam! Pozamieniałem niektóre złącza, przez co zmniejszyłem trochę płytkę. Zdecydowałem się zostawić złącze 5.08 przy przekaźniku (Wysokie prądy do przełączania), oraz jako doprowadzenie zasilania z transformatora.
Przekaźnik będzie przełączał 230V? Jeśli tak, to odległości ścieżek prądowych od częsci niskonapięciowej nie spełniają kryterium bezpieczeństwa - jeśli użytkownik będzie miał możliwość bezpośredniego dotknięcia elementów częsci niskonapięciowej (złącza, potencjometry, przyciski) to istnieje niebezpieczeństwo porażenia.
Trafo ma taką moc, ponieważ służy ono do zasilacza z electronic labs, którego przerobiłem do 5A (według któregoś schematu z forum, nie pamiętam już). Przekaźnik ma przełączać poszczególne uzwojenia aby zminimalizować straty ciepła.
Przełącznik ma wyglądać tak