Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie PCB - Pole masy

Zenon2197 04 Feb 2018 18:31 3006 24
Altium Designer Computer Controls
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam, zaprojektowałem sobie PCB ze stabilizatorami i przekaźnikiem do zasilacza z electronic-labs. Moje wątpliwości wzbudza pole masy, nie wiem czy powinno ono tak właśnie wyglądać. Projektowanie PCB jest mi kompletnie obce tak więc prosze o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.
  • Altium Designer Computer Controls
    PrzemQ24
    Level 25  
    Pętla masy nie jest dobrym zwyczajem.
    PCB należy jeszcze poprawić:
    1. jest zbyt duża -> przybliżyć elementy do siebie
    2. stabilizatory przemieścić do krawędzi -> ułatwi to montaż radiatora
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam!
    Dzięki za odpowiedź! Wymiary płytki muszą być takie jakie są ponieważ jest ona częścią modułów.
    Przeprojektowałem trochę płytkę, usunąłem pole masy, leczy wyszła troche pajęczyna.Projektowanie PCB - Pole masy
  • Altium Designer Computer Controls
    anders11
    Level 30  
    Każde załączenie i wyłaczenie przekażnika wprowadzi w linię 12V zakłócenia
    więc jeżeli z tej linii będzie jaszcze zasilany np wentylator to ok a jeżeli jakaś część analogowa
    czy zasilanie op ampów to powinien ,przy zasilaniu przekaznika być kondensator elektrolityczny blokujący do masy
    User removed account
    User removed account  
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam! Dzieki za szybkie odpowiedzi! Stabilizatory mają służyć do zasilania multimetru, wentylatora i przekaźnika. Co do diody, jest ona już na oddzielnym module przełącznika uzwojeń. Przeprojektowałem płytkę zgodnie ze wskazówkami kolegi.
    User removed account
    User removed account  
    yogi009
    Level 43  
    Jeżeli stabilizatory będą się jednak grzały, warto już na etapie projektu wybrać i zaplanować na PCB odpowiedni radiator (radiatory). Niby banał, ale potem się okazuje, że nie ma do czego go przyczepić, albo że nie mieści się między innymi podzespołami.
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam! Dzięki za odpowiedzi! Próbowałem przeprojektować trochę płytkę wraz ze wskazówkami kolegów, wykorzystałem układ który pokazał kolega Christophorus. Spróbowałem poprowadzić masę tak aby łączyła elementy po kolei, wyszło jak wyszło. Zamieszczam przeprojektowaną PCB
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam, poprawiłem na płytce ścieżki, tak jak kolega pokazał, czy teraz jest wszystko ok?
    User removed account
    User removed account  
    marco47
    Level 41  
    Projektujesz prostą płytkę, a tak ją zagmatwałeś.

Kolor czerwony pokazuje zbędne prowadzenie ścieżek (rozmieszczenie elementów).

Lepiej rozłóż elementy po zielonej linii, wtedy do minimum zlikwidujesz zakrętasy.

Zenon2197
    Level 6  
    Witam, próbowałem przerobić płytkę zgodnie z zaleceniami kolegi marco47, nie wiem czy właśnie o to chodziło
  • Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Cały czas robisz niepotrzebne zawijasy.

Byłoby łatwiej, gdybyś wkleił pliki z projektem, ale widzę że to nie Eagle.

Jeżeli nie masz ustalonego odgórnie miejsca na gniazda (doprowadzenie przewodów), radiatora (jeżeli potrzebny), to projektując PCB, kieruj się prostotą połączeń i rozmieszczenia elementów.

Oczywiście, można to jeszcze uprościć.
    W przypadku tej PCB, zminimalizowałem jej wymiary.
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam! Spróbowałem trochę zmienić ułożenie elementów zasilacza, więc trochę pomniejszyłem płytkę. Płytka najprawdopodobniej będzie zamocowana pionowo, co do radiatorów to będą to najzwyklejsze kawałki blachy. Zamieszczam poprawioną PCBProjektowanie PCB - Pole masy
    EDIT
    Popróbowałem jeszcze różnych ułożeń elementów, przez co zmniejszyłem jeszcze trochę płytkę.
  • Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Gdy umieszczasz gniazdo przy stabilizatorach, zwróć uwagę, aby było cofnięte względem obudów stabilizatorów, tym bardziej jak tam przykręcisz radiator.

Jeżeli zależy Ci na jak najmniejszej PCB, to poniżej masz jeden z możliwych przykładów.
    Jak widzisz można PCB zmniejszyć do wymiarów 30x36mm, a to nie jest jeszcze minimum.

W drugim przykładzie ta sama płytka, tylko z wylaną powierzchnią masy.
    Jest podświetlona abyś zobaczył jak jest prowadzona, od mostka prostowniczego, poprzez kondensator elektrolityczny do pozostałych elementów.
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam! Dzięki za wzory płytek, spróbowałem ułożyć elementy tak jak na twojej płytce, co do wymiarów, nie udało mi się takich uzyskać, przez rozmiar złącz, które u mnie są trochę większe :)
    Radiator jak mówiłem będzie to po prostu wygięty kawałek blachy. Nowa PCB
    marco47
    Level 41  
    Jeżeli masz możliwość, to zastosuj gniazda z rastrem 2.54mm, bo z rozstawem 5.08mm są zbyt duże do tego projektu.
    W przykładach zastosowałem typowe gniazda molex, takie jak są stosowane przy zasilaniu wentylatorów w komputerach.

No chyba że tylko takie posiadasz w szufladzie :)
    Zenon2197
    Level 6  
    Witam! Pozamieniałem niektóre złącza, przez co zmniejszyłem trochę płytkę. Zdecydowałem się zostawić złącze 5.08 przy przekaźniku (Wysokie prądy do przełączania), oraz jako doprowadzenie zasilania z transformatora.
    Loker
    Level 39  
    Przekaźnik będzie przełączał 230V? Jeśli tak, to odległości ścieżek prądowych od częsci niskonapięciowej nie spełniają kryterium bezpieczeństwa - jeśli użytkownik będzie miał możliwość bezpośredniego dotknięcia elementów częsci niskonapięciowej (złącza, potencjometry, przyciski) to istnieje niebezpieczeństwo porażenia.
    Zenon2197
    Level 6  
    Przekaźnik jest do układu automatycznej zmiany uzwojeń (1x24v lub 2x12v). Moc transformatora to 180w.
    Zenon2197
    Level 6  
    Trafo ma taką moc, ponieważ służy ono do zasilacza z electronic labs, którego przerobiłem do 5A (według któregoś schematu z forum, nie pamiętam już). Przekaźnik ma przełączać poszczególne uzwojenia aby zminimalizować straty ciepła.
    Przełącznik ma wyglądać tak