Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różnice w układach vs cena (ESP32-DevKitC vs ESP32 Thing)

alienHater 04 Feb 2018 21:55 1122 4
    alienHater
    Level 11  
    Dobry wieczór,

zastanawia mnie, dlaczego te dwa układy:
    SparkFun ESP32 Thing - moduł WiFi i Bluetooth BLE

ESP32-DevKitC ESP32 WiFi + BT 4.2- platforma z modułem ESP-WROOM-32 ver. 2

tak bardzo różnią się ceną(99 vs 55). Dwa razy więcej. Różnice wydają się marginalne, ten sam procesor itd. Droższy ma wbudowaną ładowarkę li-pol i 2 standardy Bluetooth. Tańszy więcej flasha(16 vs 4MB).

Ktoś korzystał, zauważył jakąś różnicę w możliwościach?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    chemik22
    Level 14  
    Cena często nie wynika z prostego przelicznika że im więcej "waży" tym więcej płacimy ;). Myślę że koszy produkcji obu układów są zbliżone. Pewnie stosunek popyt/podaż (i paru jeszcze handlowych wskaźników) w jednym przypadku jest korzystniejszy niż w drugim i stąd różnica...
    alienHater
    Level 11  
    Tyle że to jeden producent i chyba ta sama zawartość(mogłem coś pominąć). Mało prawdopodobne żeby sobie sam w stopę strzelał. Znajomy podsunął mi pomysł, że droższy układ może być lepszej klasy, selekcjonowany. Osobiście w to wątpię.
    chemik22
    Level 14  
    Tylko że często producent ma pośredni wpływ na cenę końcową.. Może pośrednik ma większą marże na jednym z nich albo jednego wyprodukowali tysiące a drugiego miliony i cena stąd niższa. A może nawet jednego produkuje fabryka w Shenzhen (Chiny) a drugiego w UE gdzie koszty pracownika inne ;). Powodów może być wiele i samemu raczej się nie dojdzie o co chodzi w tym konkretnym przypadku.

A jak popatrzysz na Ali to tam zwykle ceny 2/3x mniejsze niż w PL i nie zdziwię się jak ceny tych układów się prawie zrównają..

Po chwili:
    Choć widzę że jednak tam też różne..
    alienHater
    Level 11  
    No właśnie, zagadka pozostaje nierozwiązana :D