Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Arduino] - Enkoder Optyczny - schemat podłączenia

brainw 04 Lut 2018 22:11 438 2
  • #1 04 Lut 2018 22:11
    brainw
    Poziom 2  

Cześć

Właśnie zaczynam swoją przygodę z adruino. Wymyśliłem, że po chwili budowania prostych układów czas na coś trudniejszego. Do głowy przyszedł i czujnik prędkości wiatru. Mimo, że nadal nie jestem biegły w temacie. Kupiłem taki enkoder optyczny na abc-rc, ten ze 100-ma szczelinami. Zbudowałem wiatraczek, jestem w trakcie pisania kodu. Przyszedł więc czas na podłączenie do płytki arduino uno, niestety tutaj poległem.
    Nic na temat schematu podłączenia nie potrafię znaleźć w sieci. Możecie wspomóc w potrzebie? :)
    Zdrówko!
    Łukasz

0 2
  • #3 07 Lut 2018 20:59
    brainw
    Poziom 2  

Wielkie dzięki za podesłanego linka. Nie dotarłem do tej strony... muszę wrócić do nauki używania wójka google.
    Opis kolorów kabli to jedna sprawa, ta prostsza dzięki. Ale to czego zabrakło w moim pierwszym poście, to to, że zanim podłącze enkoder optyczny do arduino powinienem zbudować układ z kilku rezystorów i kondensatorów, bo niema/nie widać ich w tym enkoderze. Stąd właśnie wzięły się moje wątpliwości dotyczące sposobu podłączenia :)
    Uważnie przeczytałem podesłaną stronę, nie zauważyłem na niej jakiegoś dodatkowego układu, więc jak mi się wydawało zaryzykowałem , i dobrze, podłączyłem bezpośrednio do arduino.
    Wszystko działa jak należy :) pięknie zlicza obroty wiatraczka. Jedyne co zostało to dokończenie kodu, przeliczającego ilość obrotów na prędkość wiatru.
    Najtrudniejszy etap to kalibracja. Planują zamontowanie mojego wiatraka obok stacji pogodowej, porównywanie wyników i empiryczna poprawa kodu. Wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie niż jazda autem po mieście w bezwietrzny dzień i sprawdzanie prędkości auta :)

Jeszcze raz wielkie dzięki.
    Pozdrawiam
    Łukasz

0