Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie zasięgu urządzenia Fish Finder Outlife XJ-01

Kamen31 05 Feb 2018 15:37 7698 12
    Kamen31
    Level 2  
    Witam, zwracam się do tutejszych użytkowników forum o poradę. Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział na forum z moim tematem ale liczę na to że tak. Otóż zakupiłem właśnie urządzenie zwane echosondą Fish Finder Outlife XJ-01 której jedynym minusem jest zasięg pracy pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, jest to około 50m. Szukam sposobu na zwiększenie zasięgu bezprzewodowego tego urządzenia do minimum 150m.
    Urządzenie wygląda tak:
    Składa się z Odbiornika z wyświetlaczem które działa na częstotliwości 433MHz i posiada złącze na antenę SMA męskie.
    Natomiast nadajnik czyli sonar echosondy pracuje na częstotliwości 125KHz i nie ma niestety wymiennej anteny zewnętrznej a raczej "drucik" wlutowany w płytkę który służy jako antena który widać na zdjęciu poniżej.

Mam pytanie do osób które posiadają wiedzę która rozwiąże mój problem.
    Czy wymiana samej anteny w odbiorniku na większą zwiększy zasięg urządzenia?
    Zakupiłem antenę o mocy 6dbi o częstotliwości 433MHz na aliexpress (bo tylko tam znalazłem wydaje mi się że odpowiednią)
    czy ta antena w jakimś stopniu zwiększy zasięg pracy urządzenia?
    Czy to jest tak że im większa antena odbiornika tym większy zasięg odbierania sygnału z nadajnika?
    Nie widzę tutaj możliwości ingerencji w antenę nadajnika więc raczej nie ma chyba możliwości przerobienia tego "drucika" na antenę o lepszej mocy?
    Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytanie. Z góry bardzo dziękuję...
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Kamen31 wrote:
    Składa się z Odbiornika z wyświetlaczem które działa na częstotliwości 433MHz

Kamen31 wrote:
    Natomiast nadajnik czyli sonar echosondy pracuje na częstotliwości 125KHz

Bzdura. 125kHz to częstotliwość pracy sonaru, a nie nadajnika( inaczej by się nie dogadały).
    Z tego co widzę, to w obudowie jest miejsce na gniazdo antenowe( chińczyk zaoszczędził).
    Trzeba by wstawić gniazdo, i dać normalną antenę. Pokaż wyraźne zdjęcie drugiej strony płytki.
    Kamen31
    Level 2  
    Cieszę się że ktoś w końcu się odezwał :)
    Oto zdjęcie frontowe płytki
    Zwiększenie zasięgu urządzenia Fish Finder Outlife XJ-0120180204_1..932.jpg Download (907.87 kB)
    A czy wymiana anteny w odbiorniku coś w ogóle da? czy trzeba głównie próbować walczyć z sonarem i jego płytką?
    arturavs wrote:

Trzeba by wstawić gniazdo, i dać normalną antenę.

Ale żeby wstawić gniazdo to musimy mieć + i masę? pytanie czy na tej płytce znajduje się + i masa...
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    ( + ), tzw gorący masz w punkcie wlutowania tej pseudo-anteny (drucika). Masa tuż obok szeroka ścieżka.
    Dolutuj kawałek przewodu ekranowanego RF, i podłącz gniazdo. Do gniazda antena i .....

O ile wymiana anteny w odbiorniku może nie przynieść żadnych rezultatów, to zastosowanie w nadajniku normalnej i zestrojonej anteny zamiast kawałka drutu na pewno poprawi osiągi.
    Kamen31
    Level 2  
    Zaczekam na antenę, jeśli jej wymianą osiągnę swoje wymagane minimum to tak zostawię, jeśli nie to pewnie będę zmuszony do zamontowania anteny w nadajniku
    paweliam
    Level 10  
    Proponuję popatrzeć gdzie wchodzi przewód z baterii i po tej trasie znaleźć masę .
    paweliam
    Level 10  
    Mam pytanie moze dość głupie ale sie nie znam wiec pytam. Czy mozna mase anteny wziasc z minusa baterii ?
    paweliam
    Level 10  
    bo podłączyłem tak i zasięg jest kiepski i teraz sie nad tym zastanawiam

Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

Czy może jakiś wzmacniacz sygnału mi pomoże poprawic zasięg ?
    paweliam
    Level 10  
    Mam prośbę czy może ktoś dokładnie zaznaczyć na zdjęciu gdzie znajduje się masa
    Marecki00131
    Level 1  
    Witam. Czy można zwiększyć zasięg przez ten wzmacniacz
    Marka: GHXAMP
    BLT53A jest bardzo odpowiedni dla niektórych cyfrowy system transmisji, w niektórych konkretnych okazjach może trzeba 2 w komunikacji zasilania, takich jak odczytu liczników handheld, bezpieczeństwa, hydrologicznych monitorowania, model samolotu i innych aplikacji. Korzystanie z BLT53A może być bardzo szybko, aby uzyskać wymaganej mocy, tak, aby osiągnąć wymagane odległość komunikacji.
    1. BLT53A jest krzemu na bazie wzmacniacz mocy, który zapewnia dużą przepustowość od DC-3G operacji wsparcia.
    2. zaprojektowany dla ultra-cienki, ultra małe SOT89 pakiet, BLT53A zapewnia pełną wejście i wyjście blisko 50 ohm wewnętrzna mecz.
    3. BLT53A ma bardzo wysoką wydajność, 6 v zasilania, 433 m częstotliwość pracy wyjście 33dbm (2 w), gdy zasilanie wydajność 65%.
    4. BLT53A wewnętrzne anti-ochrona ESD diody, może być dobrym anti-ESD, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia.
    5. BLT53A jest bardzo prosty w użyciu, aby osiągnąć ultra-low BOM kosztów, i zapewnić wiele odniesienia aplikacji pod częstotliwości projektowania, takich jak z SI4432 3.3 v wyjście 1 w
    AN2: SI4432 + BLT53A 3.3 v 1 w 433 m
    AN3: A7102 + BLT53A 3.6 v 1 w 433 m
    AN4: SI4432 + BLT53A 4.8 v 2 w 433 m
    AN5: CC1100 + BLT53A 4.8 v 1 w 433 m
    Maksymalny pobór mocy jest 23dbm, który jest 0.2 w. W amplifire IC nie jest zdolne do 1 w zasilanie.
    Pakiet
    1 pc pokładzie
    pictures
    12456
    agataf
    Level 5  
    Witam. Podpinam się pod temat ale zapytanie o antenę sma. Jakie wymiary, bo gdzieś się zapodziała i chcę kupić identyczną

Moderated By Madrik:

Google - Wymiary złącza SMA.

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problem

[/mod]
    bungaflorendo
    Level 1  
    Urządzenie jest stratą pieniędzy i zawodne.