Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik silnikowy "za falownikiem" - falownik ABB

Daniel_GSM 05 Lut 2018 19:26 753 10
  • #1 05 Lut 2018 19:26
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Witam,

Otóż wszędzie "trąbią", że za falownikiem nie powinno być żadnych zabezpieczeń...
    Ja mam schemat na którym takie zabezpieczenia są za falownikiem ABB.

Rozumiem, że skoro producent pozwala tzn., że można.

Wyłączniki jakie chciałem zastosować to np. takie (dobrane na znamionowy prąd silnika):

https://sklep.elhelu.com/view,1219,2,178,wylacznik_silnikowy_mms_32s_6_10a.html

Ciekawe jak taki wyłącznik zachowuje się przy częstotliwości np 30Hz (za falownikiem)
    I co w przypadku kiedy go "wywali" podczas pracy silnika sterowanego falownikiem?

0 10
  • #2 05 Lut 2018 19:33
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Daniel_GSM Jednak bym nie ryzykował - odcięcie podczas pracy bloku tranzystorow IGBT zasilanych z potężnego kondensatora........ :cry:

1
  • #3 05 Lut 2018 19:39
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

To ciekawe...
    ABB jest producentem i ABB jest autorem schematu...

Może ktoś jeszcze ma doświadczenie z tymi falownikami i takimi zabezpieczeniami na wyjściu...

Poczekam :)

0
  • #4 05 Lut 2018 19:55
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Teoria teorią, ale różne cuda się zdarzają. Np. Italiani pożałowali jednego falownika Yaskawa V1000 i zasilili z jednego falownika 2 różne silniki przełączane stycznikami po stronie wtórnej, przy czym każdy miał własny wyłącznik silnikowy. Z tego, co wiem, działa to już 3 rok, poza niezwiązanym z tym połączeniem faktem, że po rozruchu jeden z silników sam wybudował się z przekładni omal nie posyłając inwestora na OIOM (szczęśliwie zawisł na przewodach 3m nad ziemią).

0
  • #5 05 Lut 2018 20:12
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego kilka tygodni temu z włoskiej maszyny pozbyłem się takiego rozwiazania.
    Powód - uszkodzenie tranzystorów IGBT
    falownika.

0
  • #7 05 Lut 2018 20:29
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Art.B napisał:
    Teoria teorią, ale różne cuda się zdarzają. Np. Italiani pożałowali jednego falownika Yaskawa V1000 i zasilili z jednego falownika 2 różne silniki przełączane stycznikami po stronie wtórnej, przy czym każdy miał własny wyłącznik silnikowy. Z tego, co wiem, działa to już 3 rok, poza niezwiązanym z tym połączeniem faktem, że po rozruchu jeden z silników sam wybudował się z przekładni omal nie posyłając inwestora na OIOM (szczęśliwie zawisł na przewodach 3m nad ziemią).

To jest właśnie jedna z makroaplikacji falownika ABB - sterowanie wielosilnikowe...
    Jeden falownik i kilka silników rozpędzanych po kolei.
    Po rozpędzeniu pierwszego załącza się na stałe przez stycznik a falownik rozpędza drugi itd. aż do czterech.
    Vacon ma podobne aplikacje - z tym, że tam można więcej silników podłączyć.

W momencie przełączania z pierwszego na drugi silnik falownik zostaje rozłączony z silnikiem (przez stycznik) a następnie podłączony do kolejnego silnika...przez stycznik

Firmy takie rozwiązania stosują...

0
  • #8 05 Lut 2018 20:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Art.B Luigi ? Porca de Italia :D ? U Chinczyków to nagminny patent....i cżż...usuwa się to, zmieniając przy okazji zwalony chiński falownik na coś przyzwoitszego.

0
  • #9 05 Lut 2018 21:04
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Italiańska myśl techniczna zapewne Kitajskiej nie ustępuje :D . Zdarzyło mi się polecieć do Bolonii, aby "Luigiemu" próbować wyłożyć wyższość zastrzału trójkątnego nad trapezowym, ale Konstruktor był nieugięty... Efekt- kilkutonowa kratownica pozbawiona sztywności. Na tej samej maszynie oczywiście jeden falownik na 2 silniki. Jakby wystarczyło wejść cyfrowych, to by były i 3...

0
  • #10 07 Lut 2018 20:59
    wodzinek212
    Poziom 12  

Rozwiązanie rozpowszechnione w przypadku dwóch i więcej silników i jednego falownika. W jakiś sposób trzeba zabezpieczyć elektrycznie silnik. Taki układ gwarantuje synchronizację silników połączonych wspólnym wałem mechanicznym np sita bębnowe. Prawdopodobieństwo, że oba zabezpieczenia opadną jest mała a w przypadku wyłączenia jednego zabezpieczenia styk pomocniczy wyłącza falownik.

0
  • #11 11 Kwi 2018 20:11
    Jarik
    Specjalista Automatyk

Zabezpieczeń termicznych nie powinno się stosować na wyjściu przetwornic. Człon przeciwzwarciowy powoduje przegrzewanie się takiego termika (cewka) na dłuższą metę to nie podziała termiki są do wymiany miałem taki układ podziałał kilka tygodni i wszystkie termiki brązowe.

0