logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jaki Kocioł gazowy dwufunkcyjny do 50 m mieszkania na ostatnim piętrze w bloku

Zaz.a 05 Lut 2018 23:19 21090 10
REKLAMA
  • #1 17016157
    Zaz.a
    Poziom 9  
    Posty: 7
    Wymiana kotła proszę o rade jaki kocioł w 2018
    Immergas czy arriston czy junkers , mieszkanie 50 m2 3 pokoje, kuchnia i łazienka, co plus ciepła woda.
    Proszę o radę, dodam, że był gazowy 40 letni, chcę nowy z zamkniętą komorą spalania.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 17016224
    BUCKS
    Poziom 39  
    Posty: 3820
    Pomógł: 536
    Ocena: 1085
    Marka obecnie ma mniejsze znaczenie, bo raczej wszystko klepią na podobne kopyto, więc nowy kocioł musisz traktować jako inwestycję na 10, góra kilkanaście lat.
    Każdy kocioł kondensacyjny jest z zamknięta komorą spalania. Warto zwrócić uwagę, że są też kotły kondensujące, a nie pełne kondensaty. Kotły z otwartą komorą spalania to obecnie nisza.

    c.o. + c.w.u. w mieszkaniu to raczej kocioł 2-funkcyjny, choć można rozważyć trochę większy gabarytowo kocioł z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności ok. 50 l.

    Pod kątem c.o. zwracałabym uwagę, aby moc minimalna takiego kotła była na poziomie ok. 3kW, zamiast np. 5kW, bo 5kW to przyda się tylko przy mrozach -20, a przez większą część zimny będziesz potrzebowała najwyżej połowę z tego, czyli 2,5kW.
    Ostatnio widziałem Junkersa Cerapur Compact ZWB 24-1 DE i jako 2-funkcyjny kocioł wydaje się być OK.
  • Pomocny post
    #3 17016584
    ls_77
    Poziom 38  
    Posty: 2441
    Pomógł: 500
    Ocena: 946
    Jak najbardziej potwierdzam słowa kolegi BUCKS - szukaj kotła z jak najniższą mocą minimalną na CO.

    Dowiedz się w spółdzielni jakie są możliwości dot. komina do kotłów kondensacyjnych - czy jest możliwość przeróbki "zwykłego" komina na taki do kotłów z zamkniętą komorą spalania.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 17016633
    serwo66
    Poziom 25  
    Posty: 654
    Pomógł: 61
    Ocena: 292
    Jest tak jak piszą koledzy , patrz na moc min. i poszukaj dobrego serwisanta. Wielkie miasto i zapewne każda marka ma po kilku serwisantów.
  • #5 17016798
    wnoto
    Poziom 34  
    Posty: 3634
    Pomógł: 58
    Ocena: 744
    Ile spalałeś gazu w poprzednich sezonach grzewczych ?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 17017020
    BUCKS
    Poziom 39  
    Posty: 3820
    Pomógł: 536
    Ocena: 1085
    wnoto napisał:
    Ile spalałeś gazu w poprzednich sezonach grzewczych ?

    Napisz wprost, że chcesz zaproponować ogrzewanie elektryczne, będzie prościej, bo ktoś jeszcze uwierzy, że faktycznie chcesz doradzić w kwestii wyboru kotła gazowego ;)

    Postaw się na miejscu autora/autorki wątku.
    Co jest prostsze wymiana kotła gazowego na nowy, czy zaoranie obecnego c.o./c.w.u. i zrobienie wszystkiego od zera pod kątem elektryki.
    Aby prąd był opłacalny to wymaga to akumulowania energii w nocy, gdy w taryfach do ogrzewania prąd jest tańszy.
    W przypadku przejścia na prąd to c.w.u. wymaga dołożenia bojlera 80l, którego nie ukryjesz w mieszkaniu 50m.
    W grę wchodzą aspekty wizualne, estetyczne, dostępność miejsca, zakres niezbędnych prac modernizacyjnych itd.
    Jeśli ktoś nie planuje generalnego remontu to przejście z gazu na energię elektryczną jest praktycznie mało realne.
  • #7 17017175
    wnoto
    Poziom 34  
    Posty: 3634
    Pomógł: 58
    Ocena: 744
    Nie wiem czy chce zaproponować elektrykę. To zależy od tego jak ciepłe jest mieszkanie i jakie nakłady są potrzebne do zamiany pieca.

    Natomiast pytania o zużycie w poprzednich latach powinno być moim zdaniem standardem na tym forum - to tak jak pytanie o rozmiar mieszkania.. To w oparciu o takie informacje jesteśmy w stanie coś doradzić a ... nie zawsze na jedno kopyto. Nawet nie wiadomo czy są grzejniki czy podłogówka (a tylko przy niej jest sens rozważania elektryki)
    BUCKS napisał:
    Co jest prostsze wymiana kotła gazowego na nowy, czy zaoranie obecnego c.o./c.w.u. i zrobienie wszystkiego od zera pod kątem elektryki.

    No właśnie to trzeba ustalić.... kotły kondesacyjne wymagają innego komina (wkładu) i odprowadzenia kondensatu. Nie zawsze to jest proste i tanie.
    Widziałeś wczorajsze FAKTY odnośnie wybuchu gazu.
    Może lepiej dać autorowi alternatywę (jeśli ma ona sens ekonomiczny). Niech sam dokona wyboru.

    Alternatyw jest więcej. Autor/autorka mieszka na ostatnim piętrze. Przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło - może warto dostawić klimatyzator i dogrzewać .... oraz chłodzić mieszkanie. Te elementy moim zdaniem warto połączyć czasami.
    A nie za każdym razem pisać .... " proponuję .... Termet/Junkers z minimalna mocą palnika"



    A pisząc tylko o kotłach gazowych nie dajemy takiej alternatywy. A 90% piszących takie pytania tutaj nigdy nie przeliczało czy czasami nie warto zastosować innego ogrzewania.
  • #8 17017399
    Zaz.a
    Poziom 9  
    Posty: 7
    Dodam jeszcze, że mam zgodę kominiarza na wkład do komina, i ciekawi mnie jeszcze ta klimatyzacja z funkcją grzania ?.
    Blok jest ocieplony, okna wymienione, kaloryfery pod oknami 4 szt i drabinka w łazience, łazienka tak mała, że kocioł będzie w kuchni.
    Zużycie gazu 429 lub 395 lub 272 m 3 - zależy jaka była zima .
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 17017500
    wnoto
    Poziom 34  
    Posty: 3634
    Pomógł: 58
    Ocena: 744
    Obecnie każdy klimatyzator potrafi grzać do ok -10C. Czyli pobiera ciepło z "zimnego" powietrza i dostarcza ciepło do mieszkania.
    Przykładowo przy obecnej cenie pradu G11 55 gr i średnim SCOP ok 3 (parametr klimatyzatora) ciepło masz w cenie 55gr /3 = 18,33 gr/kWh ciepła. Porównywalnie z gazem - zaryzykuję że nawet taniej (bo SCOP powyżej 3.0 to żaden wyczyn obecnie).
    Mając taki klimatyzator np. w salonie możesz nim stale dogrzewać to pomieszczenie i pośrednio inne (ale słabo). Klimatyzator potrafi pobierać tyle prądu ile potrzeba aby zapewnieć ciepło w pomieszczeniu - najczęściej to kilkaset Wat. Plusem jest to że w lecie chłodzi. Jak poczytasz etykiety klimatyzatorów to teraz wyraźnie się mówi że klimatyzator przeciętnie więcej czasu pracuje w zimie niż w lecie - chociaż o tym wiele osób nawet nie myślało wcześniej Ale klimatyzator to taka pompa ciepła w kompaktowym wydaniu. Są osoby które ogrzewają tylko klimatyzatorami = ale ja tego nie polecam (są takie co pracują do -35C). Do -10C uważam za ok.
    Dodano po 21 [minuty]:
    Zaz.a napisał:
    Zużycie gazu 429 lub 395 lub 272 m 3 - zależy jaka była zima .


    Tutaj @BUCKS jest lepszy w te klocki (bardziej skrupulatny ... prawie jak księgowy :) i to cenię) ... ale to rzeczywiście nieduże zużycie. Spróbuję coś wyliczyć aby pokazać koszty i relacje rocznych kosztów eksploatacyjnych do kosztów inwestycji.

    Przyjmijmy (największe zużycie) 429 m2 to ok 4300 kWh (ale pewnie będzie mniej bo stary kocioł był zapewne mocno nieekonomiczny i pewnie realnie warto brać 80% z 429m3) . czyli 4300 x 0,55 = 2365 zł. Taki byłby orientacyjny koszt ogrzewania prądem gdybyś grzała zwykłym grzejnikiem elektrycznym w taryfie G11. Gazem - było pewnie sporo taniej (pewnie bliżej 1000 zł).

    Gdybyś całe to ciepło uzyskała z klimatyzatora (SCOP 3,5) to koszt grzania mieszkania wyniósłby 2365/3,5 = 675 zł !!!
    Istotna różnica :) Im cieplejsza zima tym SCOP rośnie ! Ale jednym klimatyzatorem split nie ogrzejesz całego mieszkania.

    Do instalacji klimatyzatora zachęcam... mimo że jest na prąd. Aby obniżyć koszty prądu poczytaj o taryfach G12 m.in. o G12as, g12w. W Twoim przypadku jak znalazł (nawet jak wybierzesz gaz) !!!!

    ale to nie są pełne dane do podjęcia decyzji. Warto i należy moim zdaniem zebrać całościowe koszty zmiany kotła + komin + skropliny (czy kocioł będzie w miejscu starego ?) i dopiero wtedy podejmować ostateczną decyzję. Nie skreślam gazu !!! Te wywody służą bardziej do pokazania że warto się rozglądnąć i podjąć świadomie decyzje.

    W Twoim przypadku minusem jest brak podłogówki, która zakumulowałaby ciepło na długi czas. Czy planujesz większy remont w najbliższym czasie ?

    Wady klimatyzacji to głównie powiew z klimatyzatora (stale lekko wieje).
  • Pomocny post
    #10 17017595
    BUCKS
    Poziom 39  
    Posty: 3820
    Pomógł: 536
    Ocena: 1085
    wnoto napisał:
    To w oparciu o takie informacje jesteśmy w stanie coś doradzić a ... nie zawsze na jedno kopyto

    A czytałeś pytanie?
    Podsumowując mam stary kocioł, chcę nowy to jaki polecacie w 2018 roku.
    Nie było pytania jak i czym ogrzać mieszkanie.
    Zawsze kopyto będzie to samo. W mieszkaniu gaz albo prąd, bo innej alternatywy zwykle nie ma.

    wnoto napisał:
    kotły kondesacyjne wymagają innego komina (wkładu) i odprowadzenia kondensatu. Nie zawsze to jest proste i tanie.

    Jeśli ktoś ma stary kocioł z wkładem kominowym i wymienia na nowy to zwykle większego problemu nie ma. W mieszkaniu kocioł zwykle jest w kuchni albo w łazience, a tam jest kanaliza, więc większego problemu z odprowadzeniem kondensatu też nie ma. Ostatnie piętro, więc komin raczej krótki, więc koszty też mniejsze.
    Dla chcącego nic trudnego, a problemy zawsze można znaleźć.

    wnoto napisał:
    Widziałeś wczorajsze FAKTY odnośnie wybuchu gazu.

    Nie widziałem ale jeśli masz na myśli Bydgoszcz to po pierwsze to nie gaz ziemny z sieci miejskiej ale zapewne propan-butan, a to jest dziadostwo. Przy wycieku PB nie da się wywietrzyć jak gazu ziemnego, bo PB jest cięższy od powietrza i zalega przy podłodze, więc nawet przy otwartym oknie i drzwiach może Ci pozostać mieszanka wybuchowa.
    Z drugiej strony wiele osób ginie w wypadkach samochodowych, to będziesz orędownikiem jazdy rowerem po drogach leśnych, komunikacją miejską, czy może lepiej z domu nie wychodzić.

    wnoto napisał:
    Mając taki klimatyzator np. w salonie możesz nim stale dogrzewać to pomieszczenie i pośrednio inne (ale słabo)

    Krótko mówiąc 1szt to słaby pomysł w mieszkaniu z kilkoma pomieszczeniami do grzania.
    Inna sprawa to kwestia zgód formalnych na montaż takiego cuda. Zgoda właściciela budynku to rzadkość, a Ci co ją mają to mogą czuć się jak szczęściarze.
    Może klima fajna ale mało realna w praktyce.

    Zaz.a napisał:
    Zużycie gazu 429 lub 395 lub 272 m 3 - zależy jaka była zima .

    Jak budynek ocieplony to też małe zapotrzebowanie i wtedy można rozważyć ogrzewanie elektryczne tylko do wyboru zostają piece akumulacyjne albo ogrzewanie podłogowe albo ścienne pozwalające akumulować ciepło.
    Ale tu nie ma prostej metody, zmiana z gazu na elektrykę oznacza też spore nakłady finansowe i w zasadzie generalny remont mieszkania.
    Gdzieś trzeba mieszkać, więc na logikę wydaje się, że najmniej problemowa jest wymiana kotła na nowy niż zmiana gazu na energię elektryczną.
    Decyzja należy do Ciebie.
  • #11 17053017
    Zaz.a
    Poziom 9  
    Posty: 7
    jeszcze się zastanawiam nad kotłem immergas

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat wyboru gazowego kotła dwufunkcyjnego do mieszkania o powierzchni 50 m², znajdującego się na ostatnim piętrze bloku. Użytkownicy zalecają wybór kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania, zwracając uwagę na moc minimalną, która powinna wynosić około 3 kW. Wskazano na modele marek Immergas, Ariston oraz Junkers, z szczególnym uwzględnieniem modelu Junkers Cerapur Compact ZWB 24-1 DE. Użytkownicy podkreślają również znaczenie serwisu oraz możliwości przeróbki komina na potrzeby kotłów kondensacyjnych. Pojawiły się sugestie dotyczące rozważenia klimatyzacji z funkcją grzania jako alternatywy dla gazu, zwłaszcza w kontekście ocieplonego mieszkania i wymienionych okien.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA