Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w bloku - dostęp osób nieupoważnionych

michalc13 06 Lut 2018 00:04 654 8
  • #1 06 Lut 2018 00:04
    michalc13
    Poziom 9  

Witam.

Niestety jestem laikiem w temacie instalacji elektrycznych, mam więc kilka pytań. Mieszkam w wieżowcu z roku 1982, "układ szczeciński". Niedawno, kilka pięter wyżej wprowadził się koleś, który do prac remontowych zatrudnił jakiegoś geniusza z dziedziny kabli i prądów. Nie wiem na czym ten ich remont polega, ale po raz kolejny wyłączyli mi bez ostrzeżenia prąd - tym razem o 21 z minutami. Wyłączyli wykręcając oprawkę z bezpiecznikiem topikowym, który znajduje się w szafie w piwnicy. Złapałem typa na gorącym uczynku z bezpiecznikiem w łapie. Oprawka i bezpiecznik są słusznych rozmiarów, więc chyba wbrew temu co twierdzi "inwestor" ze swoim fachowcem, na tym zabezpieczeniu wisi nie tylko ich lokal, a raczej na pewno jeszcze przynajmniej mój. I teraz moje pytania:

Czy prosić elektryka ze spółdzielni żeby sprawdził czy wkręcony bezpiecznik jest odpowiedni (nie wiem czy geniusz elektryczny nie podmienił na jakiś wg niego "właściwy")?

Jakie przeróbki instalacji elektrycznej w mieszkaniu uzasadniają wykręcanie bezpiecznika w piwnicy w sytuacji, gdy w mieszkaniach są liczniki energii elektrycznej, z bezpiecznikami, a także zabezpieczenie przed licznikiem z bezpiecznikiem o wartości jaką przewiduje umowa z operatorem?

Co w przypadku, gdy uszkodzą mi przez te ich zabawy jakiś sprzęt/ stracę dane podczas pracy na kompie?

P.S. Napisałem mejla do spółdzielni, z prośbą o zamknięcie tej szafy na kłódkę, ale nie "energetyczną".

0 8
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Lut 2018 00:23
    snakess
    Poziom 12  

Pewnie ten bezpiecznik to główne zabezpieczenie , po co oni to ruszają to nie mam pojęcia -chociaż może wyrzuciło wszystko po kolei .
    Interwencja w spółdzielni jak najbardziej wskazana.

1
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 06 Lut 2018 00:45
    michalc13
    Poziom 9  

Tych bezpieczników w tej szafie jest kilkanaście i co dla mnie ciekawe, to pietro niżej i piętro wyżej mieli prąd, więc w moim pionie jest chyba kilka obwodów jak mniemam. Czyli mam szczęście do sąsiada. :)

I jeszcze jedno pytanie: czy wkręcajac taki bezpiecznik w momencie, gdy włączonych jest kilka odbiorników prądu, czyli parę ładnych kW, wkręcający nie ryzykuje wypalenia oprawki bezpiecznika, albo, że coś sfajczy w tej szafie?

0
  • #4 06 Lut 2018 01:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

michalc13 napisał:
    Niestety jestem laikiem w temacie instalacji elektrycznych

Prawdopodobnie chcieli wyłączyć WLZ aby podpiąć nową linię zasilającą do remontowanego lokalu.
    Dlaczego nie było ogłoszeń i czemu akurat o 21, trudno dociekać.

michalc13 napisał:
    P.S. Napisałem mejla do spółdzielni, z prośbą o zamknięcie tej szafy na kłódkę, ale nie "energetyczną".

Takie szafy każdy elektryk otworzy, niezależnie czy powieszą jedną, czy dziesięć kłódek z biedronki.
    Jest na to sposób :D

0
  • #5 26 Lut 2018 09:53
    750kV
    Poziom 21  

michalc13 napisał:
    .... Wyłączyli wykręcając oprawkę z bezpiecznikiem topikowym, który znajduje się w szafie w piwnicy. Złapałem typa na gorącym uczynku z bezpiecznikiem w łapie. Oprawka i bezpiecznik są słusznych rozmiarów, więc chyba wbrew temu co twierdzi "inwestor" ze swoim fachowcem, na tym zabezpieczeniu wisi nie tylko ich lokal, a raczej na pewno jeszcze przynajmniej mój.

Jest to zabezpieczenie tzw. ,,pionu", przy czym nie musi to być dosłowny pion. Obejmuje ono zabezpieczenie po jednym lokalu na każdej kondygnacji.
    michalc13 napisał:
    ... Jakie przeróbki instalacji elektrycznej w mieszkaniu uzasadniają wykręcanie bezpiecznika w piwnicy w sytuacji, gdy w mieszkaniach są liczniki energii elektrycznej, z bezpiecznikami, a także zabezpieczenie przed licznikiem z bezpiecznikiem o wartości jaką przewiduje umowa z operatorem?

Wymiana tablicy podlicznikowej, wymiana instalacji (przyłączenie do zacisków licznika).

0
  • #6 26 Lut 2018 14:02
    michalc13
    Poziom 9  

Z tym, że w mieszkaniu, przed licznikiem też jest bezpiecznik. Dowiedziałem się w spółdzielni, że lokator i jego fachowcy nie są uprawnieni do prac przy tej tablicy.

Cytat:
    Takie szafy każdy elektryk otworzy, niezależnie czy powieszą jedną, czy dziesięć kłódek z biedronki.
    Jest na to sposób :D

Nazywa się on piłką do metalu, nożycami, wiertarką etc. Działa na 90% kłódek dostępnych na rynku. Takie rzeczy to otwiera złodziej, nie elektryk.

0
  • #7 26 Lut 2018 14:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

michalc13 napisał:

Nazywa się on piłką do metalu, nożycami, wiertarką etc. Działa na 90% kłódek dostępnych na rynku. Takie rzeczy to otwiera złodziej, nie elektryk.

Bez przesady, tak to otwierają amatorzy.

0
  • #8 26 Lut 2018 14:32
    zbich70
    Specjalista elektryk

michalc13 napisał:
    Z tym, że w mieszkaniu, przed licznikiem też jest bezpiecznik.

Może właśnie zabezpieczenie przedlicznikowe było wymieniane, może cała rozdzielnica mieszkaniowa.
    michalc13 napisał:
    Dowiedziałem się w spółdzielni, że lokator i jego fachowcy nie są uprawnieni do prac przy tej tablicy.

To akurat kwestia drugorzędna, bo uzyskanie pozwolenia to żaden problem.
    A do prac jak napisałem wyżej napięcie trzeba zdjąć, tak stanowią przepisy BHP.
    Przyczepić się natomiast można do wyłączenia o tak niegodziwej porze i braku wcześniejszego powiadomienia.
    Pewnie właśnie dlatego, że gmerał pod napięciem i zrobił zwarcie.

0
  • #9 26 Lut 2018 16:34
    michalc13
    Poziom 9  

Otóż to. Gdyby, po prostu uprzedził - niech robi sobie co chce, mieszkamy w bloku, trzeba się jakoś dogadywać.

0
  Szukaj w 5mln produktów