Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz na tranzystorach MOSFET. Teoria

dawidogrom 06 Lut 2018 09:53 321 2
  • #1 06 Lut 2018 09:53
    dawidogrom
    Poziom 2  

Szukam osób, które mogłyby napisać co nieco o kluczach na tranzystorach d-mosfet i e-mosfet. Korzystam obecnie z książki "Sztuka elektroniki" i natrafiłem na klucz z tranzystora e-mosfet, gdzie podłoże jest zwarte do masy, a znowu w innym jest napięcie dodatnie na podłożu. Mógłby mi ktoś w miarę prosto wytłumaczyć, dlaczego tak jest to podłączone i czy isnieją inne schematy kluczy na MOSFETach? Może komuś się jeszcze to przyda.

Klucz na tranzystorach MOSFET. Teoria

0 2
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2018 19:18
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    natrafiłem na klucz z tranzystora e-mosfet, gdzie podłoże jest zwarte do masy, a znowu w innym jest napięcie dodatnie na podłożu.
    A czy zauważyłeś że zależy to do typu kanału w tranzystorze?

Pomiędzy kanałem i podłożem jest złącze pn i zależy nam na tym żeby były spolaryzowane zaporowo - żeby nie płynął prąd do B. Dlatego w tranzystorze N-kanałowym dobrze jest połączyć B do najniższego potencjału.

Cytat:
    czy isnieją inne schematy kluczy na MOSFETach?
    Kiedy dysponujemy tranzystorem ze zwartym B z S (MOSFET z oddzielnie wyprowadzonym B to rzadki widok) wtedy "body diode" utrudnia zrobienie klucza i trzeba użyć dwóch tranzystorów połączonych przeciwnie-szeregowo.

A kiedy nie mamy gwarancji że napięcie na G będzie odpowiednio wyższe niż na S i D, to oprócz tranzystora N-kanałowego trzeba dodać P-kanałowy ale o tym możesz przeczytać w Sztuce elektroniki.

0
  • #3 06 Lut 2018 21:49
    dawidogrom
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, informacje na temat kluczy znajdują się na końcu 3 rozdziału.

0
  Szukaj w 5mln produktów