Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miflex t 45 jako transformator.

06 Lut 2018 13:31 390 8
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam pytanie, czy mogę z tego zrobić jakiś prosty zasilacz na 24v, zasilający wzmacniacz TDA4935? Chciałbym to jak najbardziej uprościć, o ile się oczywiście da. Jeżeli chodzi o schemat to jest to najprawdopodobniej ten (przynajmniej ja tego używałem).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    plm2052 napisał:
    czy mogę z tego zrobić jakiś prosty zasilacz n

To jest transformator impulsowy i prostego zasilacza na nim nie zrobisz.
  • Poziom 9  
    A jakie są inne tanie sposoby zasilenia tego wzmacniacza?
  • Poziom 41  
    Wkleiłeś schemat telewizora :D
  • Poziom 9  
    karolark napisał:
    Wkleiłeś schemat telewizora :D

Tak bo stąd pochodzi i wzmacniacz i transformator, z odzysku dlatego chciałem to zrobić jak najtańszym sposobem.
    plm2052 napisał:
    A jakie są inne tanie sposoby zasilenia tego wzmacniacza?

Są - transformator sieciowy (zwykły, na rdzeniu blaszkowym), mostek diodowy, kondensator filtrujący.
  • Poziom 9  
    Jaką mniej więcej musiałby mieć wydajność prądową ten transformator?
    plm2052 napisał:
    Jaką mniej więcej musiałby mieć wydajność prądową ten transformator?

Zalezy od tego czy chcesz wydusić pełna moc ze wzmacniacza czy nie. Prościej mówiąc - zalezy od impedancji głośników.

BTW - żeby powstał zasilacz radu stałego o napięciu 24V to oczywiście transformator musi miec odpowiednio mniejsze napięcie uzwojenia wtórnego, bo kondensator filtra ładuje się do napięcia szczytowego.
  • Poziom 9  
    Zakładając, że głośniki będą z telewizora, do którego podałem schemat czyli 2 razy po 2 głośniki jeden 8Ω 10W a drugi 8Ω 1,5W. I zakładając, że będę używać maksymalnej mocy wzmacniacza (chociaż prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe) to jaka ± musi być wydajność transformatora? 20voltowy transformator byłby dobry?