Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję awaryjnie naładować akumulator LITOWY (LID) 10,8 V, 650 mA, 1,5 Ah

Ryszard Szulc 06 Lut 2018 13:43 243 4
  • #1 06 Lut 2018 13:43
    Ryszard Szulc
    Poziom 8  

Potrzebuję awaryjnie naładować akumulator LITOWY (LID) 10,8 V, 650 mA, 1,5 Ah .
    Oryginalna ładowarka do wiertarki STOMER, zaginęła, szukam oryginalnej, ale jak dotąd bez efektu...
    Dotyczy : wkrętarka Stomer SAD-10,8 NX2-LID ( Lithium 10,8 Volt 1, 5Ah).
    Posiadam 2 oryginalne akumulatory, jeden całkowicie rozładowany (dioda czerwona), drugi częściowo rozładowany ( diody : żółta i czerwona).

Zainteresowała mnie ładowarka - przetwornica impulsowa 12 V, 650 / 750 mA, z dwoma diodami sygnalizacyjnymi. ?
    Może w szereg włączyć żarówkę dla obniżenia napięcia ładowania ?
    Ładowarka i akumulator maja trzy styki.
    Czy można ładować tylko poprzez dwa styki ?

Nie mam też schematu oryginalnej ładowarki, nie wiem więc jak połączony jest ten trzeci styk w akumulatorze ? I do czego służy

Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2018 14:05
    jack63
    Poziom 42  

Ryszard Szulc napisał:
    nie wiem więc jak połączony jest ten trzeci styk w akumulatorze ? I do czego służy

Wymieniałem ogniwa aku w lidlowej wkrętarce lion. Znam budowę aku i ładowarki. Podejrzewam, że Twoja wkrętarka ma podobne rozwiązania.
    Styki aku:
    1. Wspólny minus
    2. Plus dla ładowania aku występujący w ładowarce
    3. Pkus dla rozładowania aku występujący we wkrętarce.
    Kolejność styków może być różna!
    Sprawdź która para styków jest we wkrętarce.
    Miernikiem sprawdź bieguny (+, -). Wtedy będziesz wiedział do których styków podłączyć ładowarkę.
    Ładowarka powinna mieć napięcie wyjściowe: 3x4.2V=12.6V z ograniczeniem prądowym do ok 1A. Zależy od typu ogniw aku.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Lut 2018 14:14
    Jawi_P
    Poziom 33  

Z opisu wynika, że w pakiecie są 3 akumulatory 3,6V połączone szeregowo, stąd 10,8V znamionowego napięcia. Akumulatory litowe trzeba bardzo pilnować pod względem napięcia ładowania. Ten pakiet po naładowaniu może dojść do 4,1 - 4,2V x3 czyli do 12,3- 12,6V i tego trzeba się trzymać, nie wolno przekraczać. Ładowarka do akumulatorów ołowiowych, bo pewnie o taką chodzi to się nie nadaje absolutnie. Bo opisana jest jako 12V, ale ładuje do grubo ponad 14V. Żarówka nie ograniczy napięcia.
    Zrobić do tych akumulatorów ładowarkę bardziej dedykowaną z kontrolą napięcia, lub można zasilaczem pewnie regulowanym, ale jak sądzę nie posiadasz takiego.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2018 13:42
    jack63
    Poziom 42  

@Ryszard Szulc Rozwiązałeś swój problem?
    Uwagi kolegi @Jawi_P są jak najbardziej na miejscu.
    Dla zupełnie awaryjnego naładowania ogniw baterii można użyć nawet sprawny akumulator samochodowy, czyli mający ok 12.5V w stanie spoczynku, włączony w szereg z rezystorem:
    12.5V-(3*2.8V [napięcie rozładowanego ogniwa])/1A= 4.1 om Typowy rezystor to 4.7 om, moc min 1A*1A*4.7 om= 5W. Niestety trzeba dość często kontrolować napięcie na baterii i to czy się nie rozgrzewa zbytnio.
    Ale uwaga! Takie ładowanie musi być poprzedzone znalezieniem styku ładującego!
    Próba ładowania stykiem rozładowczym skończy się ... niczym.
    W środku baterii jest elektronika, która uniemożliwi ładowanie drugim stykiem.

0
  • #5 07 Lut 2018 17:17
    Ryszard Szulc
    Poziom 8  

Bardzo Panom dziękuję za wszystkie uwagi, są bardzo przydatne i jeśli nie znajdę oryginalnej ładowarki do akumulatorów wkrętarki Stomer, zastosuję Panów uwagi. Jak będę musiał ładować awaryjnie zrobię tak ja zostało napisane. Niezależnie szukałem i nadal szukam schematu ładowarki, ale bez rezultatu...Pozdrawiam wszystkich Panów bardzo serdecznie.

0