Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba odzysku danych z uszkodzonego dysku

Malgoska 06 Lut 2018 17:18 243 5
  • #1 06 Lut 2018 17:18
    Malgoska
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Mam problem z dyskiem Seagate. Dysk z laptopa. Historia jest taka, że komputer działał normalnie, następnego dnia nie dał się uruchomić. Mieliśmy inny dysk z uszkodzonego laptopa i po podłączeniu go, sformatowaniu i zainstalowaniu windowsa, komputer chodzi normalnie. Czyli diagnoza -
    uszkodzony dysk. Ale... Na uszkodzonym dysku mam mnóstwo zdjęć, które chciałabym odzyskać. Kupiłam kabel, którym mogę ten dysk podłączyć przez usb. Komputer bardzo długo mieli, zanim odczyta ten dysk. Wykrywa 3 dyski (dysk był podzielony na 3 części) ale na żaden nie można wejść. Na jednym wywala błąd crc a na reszcie, że dysk jest niedostępny, niepoprawna funkcja. Próbowałam sporo programów do próby naprawy, lub odzysku danych. Żaden nie może sobie z nim poradzić. Albo nie działa, albo nie widzi dysku, albo nic nie można z nim zrobić. Oddałam go nawet do znajomego serwisu komputerowego. Powiedzieli mi, że prawdopodobnie jest walnięta elektronika. Widać od spodu na lutach ciemne brązowe miejsca, więc może tak być. Ale nie daje mi to spokoju, że komputer ten dysk widzi... A skoro go widzi, to musi być jakaś opcja, żeby odzyskać z niego dane. W końcu trafiłam na to forum i program, którego jeszcze nie testowałam. Pobrałam, zainstalowałam i zeskanowałam dysk. Prosiłabym jednak o pomoc, bo pomimo próby przeczytania manuala, nie bardzo wiem, co z tym dalej zrobić. Załączam screena po zakończonym pełnym skanowaniu. Gdziekolwiek nie nacisnę wywala ponownie okno skanowania.
    Może te 500 gb które widać jako nieprzydzielone, powinnam dać na Tworzenie, tylko co wybrać, żeby nie zepsuć i nie stracić danych.
    Próba odzysku danych z uszkodzonego dyskuPróba odzysku danych z uszkodzonego dysku

0 5
  • #3 06 Lut 2018 18:12
    Malgoska
    Poziom 10  

kokapetyl napisał:
    Malgoska napisał:
    tylko co wybrać, żeby nie zepsuć i nie stracić danych.

Koleżanka już wiele napsuła na tym dysku. :cry:
    Zasada jest podstawowa, w pierwszej kolejności wykonać kopię posektorową, a następnie na niej dokonywać prób odzyskiwania danych.
    Kopię robimy https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1330869&highlight=

Najlepsze jest to, że póki co, żaden program nie ruszył tego dysku. Albo go nie widział, albo się nie uruchamiał, albo mielił w nieskończoność. To jest pierwszy, który zrobił cokolwiek. A zrobiłam tylko pełne skanowanie.
    Była próba zrobienia kopii z linuxa i przez MHDD i copyr i jeszcze jakiś. Wszystkie nie zrobiły nic, kopii niestety też nie. Ale ok. Spróbuje zrobić według tej instrukcji. Zobaczymy, czy się uda.

0
  • #4 06 Lut 2018 18:52
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

To, że skanujesz uszkodzony dysk to jedno (powoduje pogorszenie stanu dysku prawdopdobnie), a drugie to podłączenie przez USB. Dysk uszkodzony powienien być podłączony przez SATA. Dysk sprawny na kopię może być podłączony przez USB. Najlepiej zamontować ten dysk w laptopie tam, gdzie był, użyć systemu live CD i wykonać kopię posektorową na sprawny dysk (do pliku jeśli są na nim inne dane), następnie próbować odzyskiwać. Tu widać też efekty podłączenia po USB i pracy na niesprawnym dysku czyli powtarzające się BAD.

0
  • #5 07 Lut 2018 11:59
    laptokowiec
    Poziom 26  

1. to na pewno nie elektronika
    2. kopia posektorowa na sprawny dysk (najlepiej ddrescue)
    3. odzysk z kopii

0
  • #6 07 Lut 2018 19:17
    Malgoska
    Poziom 10  

Ok. Przeczytałam wszystko, mam nadzieję, ze ze zrozumieniem. Mimo, że mnie linux przerasta i trochę przeraża, podrukowałam sobie instrukcje, zgrałam wszystko i będę próbować. Odezwę się po próbie sklonowania dysku. Mam nadzieję, że udaną :-)

0