Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik punktów na CD4026

plm2052 06 Lut 2018 20:16 2610 13
  • Witam!

Ostatniego czasu przyszedł mi do głowy pomysł, aby skonstruować prosty licznik punktów do gier, takich jak np. siatkówka, ping-pong, itd. Zbudowałem go w oparciu o dwa po dwa liczniki CD4026 i 2 dwucyfrowe, siedmiosegmentowe wyświetlacze LED. Jeżeli chodzi o schemat, to jest taki:
    Licznik punktów na CD4026
    Jest to schemat dla jednego wyświetlacza. Jeżeli chodzi o wyprowadzenia, które nie są podpięte, muszą do nich zostać podpięte wyprowadzenia wyświetlaczy. Jeżeli chodzi o to, ile licznik może policzyć, jest to liczba 99 - oczywiście można to rozbudować. Całość udało mi się zamknąć w obudowie Z-77.

Jest to moja pierwsza konstrukcja udostępniona na elektrodzie, dlatego z góry przepraszam, jeżeli coś zrobiłem źle.
    Licznik punktów na CD4026Licznik punktów na CD4026Licznik punktów na CD4026Licznik punktów na CD4026

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    plm2052
    Poziom 9  
    Specjalizuje się w: początkujący elektronik
    plm2052 napisał 311 postów o ocenie 24, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Tarnów. Jest z nami od 2016 roku.
    Prawiejakpro
    Poziom 9  
    Przydałyby się jeszcze przyciski odejmujące punkty, bo co jak się pomylisz albo będziesz liczył punkty ujemne? Niestety na CD4026 może być to trudne do zrealizowania.
    plm2052
    Poziom 9  
    Prawiejakpro napisał:
    Przydałyby się jeszcze przyciski odejmujące punkty, bo co jak się pomylisz albo będziesz liczył punkty ujemne? Niestety na CD4026 może być to trudne do zrealizowania.

No właśnie trudne, a założenie było takie żeby zrobić to tanio i żeby wszystko działało. Nie zawsze zdarza mi się pomylić, ale wtedy resetuje i szybko dodaje punkty (wiem, że nie jest to najwygodniejsze).
    W moim przypadku zastosowałem przyciski do dawania impulsu (nie chciałem się zbytnio bawić w tranzystory) co nie jest najlepszym pomysłem, gdyż bez kondensatora 100nF licznik lubiał dodawać dodatkowe punkty. Po dodaniu kondensatora problem znikł, użytkuję go już dobry miesiąc (dość intensywnie) i nie zdarzyło mi się żeby dodał dodatkowe punkty.
    phanick
    Poziom 28  
    Ciekawy projekt, ale wyjście (pin 14, pin4) do masy?
    Co do odejmowania to -1 to można to zrealizować jako +9 (lub +99 jeśli na dwóch cyfrach) -> jakiś dodatkowy generator, który wykonuje przy jednym naciśnięciu przycisku -1 tyle impulsów (i gasi przy tym wyświetlacz, aby nie było widać odliczania)
    plm2052
    Poziom 9  
    phanick napisał:
    ale wyjście (pin 14, pin4) do masy?

Powiem szczerze, że schemat zaczerpnąłem z książki pt.:"Elektronika. Od praktyki do teorii ".
    electron123
    Poziom 11  
    Te układy mają jedno zadanie, więcej możliwości jest na mikroprocesorze.
    Ja też miałem pomysł licznika na 4026. Odkryłem jednak, że na ARDUINO jest więcej możliwości.
    plm2052
    Poziom 9  
    electron123 napisał:
    Te układy mają jedno zadanie, więcej możliwości jest na mikroprocesorze.
    Ja też miałem pomysł licznika na 4026. Odkryłem jednak, że na ARDUINO jest więcej możliwości.

Tak tylko na razie nie mam czasu na nauczenie się programowania, akurat w książce, z której uczę się elektroniki był taki schemat dlatego postanowiłem go wykorzystać.
    electron123
    Poziom 11  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mikrob
    Poziom 14  
    Bardzo fajny i prosty układ , na procesorze chyba jeszcze nikomu nie udało się czegoś podobnego zbudować , szukałem przez kilka dni w internecie i nic nawet podobnego nie istnieje . Najwięcej problemu mają z traceniem impulsów gdy pochodzą z czujników , a te układy są niezawodne . Chętnie zobaczyłbym prosty projekt jak ten na arduino o tych samych możliwościach : zliczania na dwóch licznikach sygnałów z np. 2 fotokomórek i ich wyświetlanie .
    To chyba najwygodniejsze rozwiązanie i najmniej skomplikowane , można by to wykonać na uniwersalnych kostkach 4029 ale do każdej trzeba jeszcze dodać dodatkową kość dekodera do wyświetlaczy , co zwiększy 2 krotnie liczbę użytych układów i cenę .
    phanick
    Poziom 28  
    Cytat:
    Bardzo fajny i prosty układ , na procesorze chyba jeszcze nikomu nie udało się czegoś podobnego zbudować

Niesamowite. Atmega8 ma 20 wyprowadzeń we/wy (+2 jeśli nie korzystasz z zewnętrznego kwarcu). Przy zastosowaniu umiarkowanej jasności, nie potrzeba dodatkowych tranzystorów, a wystarczy to na wysterowanie np. 8 cyfr na wyświetlaczu 7 segmentowym (15 wyjść = 7 segm + 8 cyfr). Możesz sobie wybrać wyświetlacz jaki tylko masz w szufladzie (wspólna anoda/katoda), możesz wykorzystać dowolne piny w procesorze i zaprojektować płytkę jak tylko Ci wygodnie.

Możesz zrobic zliczanie w górę/w dół i jeszcze na kilka przycisków starczy czy miejsca.

Atmega8 kosztuje 0.2$, a te układy ile? I jakie mają zastosowanie? Tylko jedno.
    Mikrob
    Poziom 14  
    phanick
    Tylko że ten układ każdy potrafi połączyć kilkoma przewodami i ma gotowe liczniki jak kolega tu przedstawił , podłączyć ten procek też jest prosto niestety nikt ( chyba w całym necie ) nie potrafi napisać programu . Chętnie zrobię schemat z tym prockiem lub gotową płytką Arduino tylko ciekawe czy znajdzie się ktoś kto napiszę 100% działający program który będzie zliczał niezależnie pojawiajace się impulsy na dwóch wejściach i wyświetlał ich stan . Może kolega napisze taki program skoro tak zachwala ten procesor !
    phanick
    Poziom 28  
    Cytat:

działający program który będzie zliczał niezależnie pojawiajace się impulsy na dwóch wejściach i wyświetlał ich stan

Opisz to dokładniej:
    - ma reagować na zbocze na każdym z wejść?
    - ma sumować z obu wejść?
    Mikrob
    Poziom 14  
    phanick
    dokładnie tak , 2 niezależne wejścia i na każdym pojawiają się impulsy np. z transoptorów szczelinowych , impulsy z tych obu wejść osobno liczone i wyświetlane na 2 parach wyświetlaczy LED ( 2 x 99)jak w tym projekcie , kasowanie obu liczników oraz dodawanie i odejmowanie ręcznie ich zawartości , fajnie by było dołożyć 4 cyfry do zegara minut i sekund . Całość ma służyć do obsługi gry typu piłkarzyki itp.
    Będę to robił na tych prostych układach ( 10 wyświetlaczy , 10 układów 4026 , 1x 4060 generator zegara , 1x4011 , kwarc 32768Hz , kilka przycisków i 2 bariery laserowe zasilacz 5V ) koszt wszystkich elementów ok. 30-35 zł