Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór systemu grzewczego dla pracowni 42m2

06 Lut 2018 23:32 438 7
 • Poziom 2  
  Dzień dobry.

  Proszę o pomoc w wyborze sposobu ogrzewania pracowni o powierzchni około 40m2, 2,6m wysokości. Lokal znajduje się w suterenie, w starym budownictwie. Jedyna możliwość to ogrzewanie elektryczne. Z tego co zdążyłem zorientować się w temacie: przy elektrycznym ogrzewaniu mieszkania teoretycznie najbardziej opłacają się chyba piece akumulacyjne. Tutaj sytuacja jest zasadniczo inna, ponieważ z pracowni korzystam jedynie przez 6-10 godzina dziennie, 4-6 dni w tygodniu. Pod moją nieobecność wystarczy, że temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni. Czy w tym wypadku bardziej opłacalne nie będą promienniki podczerwieni? Istotna będzie także cena samego sprzętu: lokal wynajmuję na 5 lat i nie koniecznie opłaca mi się kosztowna inwestycja np. w instalację elektryczną c.o.

  Z góry dziękuję za pomoc!
 • HELUPOWER
 • HELUPOWER
 • Poziom 40  
  maacn napisał:
  przy elektrycznym ogrzewaniu mieszkania teoretycznie najbardziej opłacają się chyba piece akumulacyjne.

  To prawda. Ale właśnie w przypadku, gdy pomieszczenie użytkowane jest stale.

  maacn napisał:
  Tutaj sytuacja jest zasadniczo inna, ponieważ z pracowni korzystam jedynie przez 6-10 godzina dziennie, 4-6 dni w tygodniu. Pod moją nieobecność wystarczy, że temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni. Czy w tym wypadku bardziej opłacalne nie będą promienniki podczerwieni? Istotna będzie także cena samego sprzętu: lokal wynajmuję na 5 lat i nie koniecznie opłaca mi się kosztowna inwestycja np. w instalację elektryczną c.o.

  Ja bym stawiał w takiej sytuacji, na jakiś porządny klimatyzator z funkcją grzania.
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuję za poradę.

  Sprawdzę temat klimatyzatorów, nie spodziewałem się, że to może być odpowiednia opcja.
  Czy jest Pan w stanie polecić jakieś firmy?

  Pozdrawiam!
 • Poziom 40  
  maacn napisał:
  Czy jest Pan w stanie polecić jakieś firmy?

  Niestety nigdy nie używałem klimatyzatorów, więc nie jestem w stanie czegoś praktycznego (w sensie jaka firma będzie dobra itd.) o nich powiedzieć.

  maacn napisał:
  nie spodziewałem się, że to może być odpowiednia opcja.

  IMHO dla niewielkiego pomieszczenia klimatyzator to najlepsza opcja. Po pierwsze masz dość niski koszt kWh ciepła - dla COP ok. 3 w taryfie G11 będzie to jakieś 15 gr/kWh - o połowę taniej niż z elektrycznych pieców akumulacyjnych i 3 razy taniej niż klasycznych grzejników elektrycznych. Po drugie łatwość sterowania i programowania (to ważne jak lokal będzie używany tylko kilka godzin na dobę) w celu oszczędzania energii. Po trzecie przy takim metrażu i przeciętnym przydziale mocy (parę kW) nie będą powinny być potrzebne żadne remonty instalacji elektrycznej czy dodatkowe przydziały mocy (co w przypadku np. piecyków elektrycznych może być konieczne). Po czwarte cena jest względnie umiarkowana (okolice 2 tysięcy PLN z tego co widziałem za jakiś lepszy klimatyzator), więc kosztowo dla tymczasowej inwestycji wychodzi całkiem nieźle. Po piąte dochodzi do tego plus w postaci opcji chłodzenia latem tego pomieszczenia.

  Jest jednak pewien dość poważny problem, który może ci umożliwić całkiem montaż klimy - musisz mieć możliwość montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora na elewacji budynku. Oprócz możliwości technicznych potrzebna ci będzie zgoda właściciela budynku, a jeśli budynek jest zabytkowy to pewnie także konserwatora zabytków. Jeśli takiej zgody miał nie będziesz, to z montażu klimy będą nici.
 • Poziom 32  
  Z markowych i z takich trzymających parametry przy mrozach (bo na papierze to wszystkie nawet te no-name ładnie wyglądają) to Daikin i Mitsubishi.

  Też kiedyś liczyłem sobie ogrzewanie "kontenera" (pawilony handlowego) i klima wychodziła najbardziej korzystnie + możliwość chłodzenia!
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuję, to niezwykle przydatne sugestie!

  Mam jeszcze chwilę zanim podpisze umowę, zorientuję się w możliwości instalacji jednostki na elewacji. Lokal jest od strony podwórka w raczej zapuszczonej kamienicy, także jeśli zarządca nie będzie nastawiony specjalnie negatywnie, nie powinno być problemu.

  Pozdrawiam!
  M
 • Poziom 32  
  Powiedz mu że po tych 5 latach zdemontujesz.

  Chyba że będzie chciał żeby mu to zostawić bo wtedy łatwiej kogoś znajdzie na kolejny wynajem - "Lokal Klymatyzowany" :D