Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana ( podmiana ) uszkodzonej matrycy w netbooku Asus TP 200 S

07 Lut 2018 00:14 762 15
  • Poziom 26  
    Witam.
    Netbook jak w temacie.
    Jest tam matryca M116NWR4. Matryca z panelem dotykowym. Chciałbym podmienić w tym sprzęcie na matrycę LP116WH7. Obie to matryce eDP. LP116WH7 ma 30 pinów, podobnie jak M116NWR4. Rezygnuję z dotyku, ale będę miał za około 60 PLN używana matrycę o rozmiarach takich jak uszkodzona. Oryginał kosztuje około 400 może więcej. Górna granica jaką ustawiłem to 100. Montaż mechaniczny na śrubki, silikon, klej na gorąco. Zostaje sprawa kabelka ( albo będzie pasował, albo spróbuje przełożyć piny ) .
    Pytanie:
    - czy ktokolwiek robił podobne kombinacje ?
    - jak widzicie sens ?
    - dużo "grzebania" ?
    Co zyskuję?
    Sprzęcik mały, zgrabny z legalnym systemem W10.
    Co tracę?
    Estetyke ? Możliwe. Panel dotykowy na ekranie. Ewentualnie problemy z użyciem jako tabletu. Czas i kasę ;-) jak nie wypali. Ale 40 do 60 PLN jakoś zboleję.

Zależałoby mi na manualu do LP116WH7.
  • Poziom 21  
    Witam.Czy elektronika jest poza matrycą to znaczy poza obramowaniem matrycy bo w tej jest LP116WH7 i nie wejdzie.Dotyk powinien działać ale matryca musi być dopasowana.
  • Poziom 26  
    Nie wiem o jakiej elektronice piszesz.. W matrycy natywnej oprócz złącza eDP są jeszcze 2 taśmy przyklejone do niej. Dotyk - touchpad będzie działał, ale dotyk na matrycy nie, bo to matryca bez panelu dotykowego. Sprzęt robię "na czuja", bo brak schematu.
  • Poziom 26  
    Zdjęcia matrycy od przodu. Jak widać niewiele z niej zostało.
    Wymiana ( podmiana ) uszkodzonej matrycy w netbooku Asus TP 200 S

Na czerwono zaznaczyłem gniazda, które nie wykorzystam.

Zdjęcie gniazda , które wykorzystam, zaznaczone na czerwono. Podejrzewam, że to jest złącze eDP.

Jeszcze raz powtórzę. Zależy mi by móc przetestować W10 ( w sumie żadna nowość ) :-) . Gniazdo eDP- mogę spróbować przestawić piny - albo od strony matrycy, albo od strony płyty głównej. Podłączanie pod minihdmi jest uciążliwe.
    Tracę mobilność oraz wtyczka jest "ciulowata" , rozłącza.Pojadę po ambicji .. Przy pomocy elektrodowiczów nie da rady przetestować, czy tok rozumowania jest słuszny..? No koledzy..wyzwanie.. ja mam sprzęt i "wolne moce przerobowe", Wy wiedzę .. ;-) Nie da rady.. ?
  • Poziom 21  
    Ten dotyk to też był połamany czy dopiero jak od ramki został demontowany to popękał?

To gniazdo z prawej strony jest do podświetlania matrycy.
    Dwie taśmy Flex są od połamanego dotyku.

Chciałem tylko napisać że wszystko można było od dzielić od siebie bez połamania czyli matryce od dotyku i dotyk od ramki ale w sumie to po co ruszać dotyk od ramki mógł zostać a od dzielić tylko matrycę od dotyku i w tedy dać tą drugą zastępczą matryce i byłby koniec roboty.
  • Poziom 26  
    Dziecko załatwiło celnym strzałem matrycę i dotyk. Nic nie było widać na matrycy z wyjątkiem maziajów, dotyk nie reagował bądź włączał x rzeczy po podłączeniu do tv. Obłupane z kilku stron w wielu miejscach. Odklejając matrycę od ramkodotyku dobiłem tylko kilka nie zniszczonych miejsc. Do tego zapomniano hasło i .. zonk. Walczyłem z nim jakiś czas zanim uruchomiłem, a użytkownik nie chciał takiego przeszczepu. Kupił nowy..
    W ramach eksperymentu chciałem uruchomić..
  • Poziom 21  
    Jak nie droga jest ta zastępcza matryca to można spróbować podmienić gniazdo niby takie same do wiązki .Aby wymiary pasowały .Bo gniazda kombinować z prze lutowaniem lub zamiana pinów to nie polecam bo jest to żmudna praca i nie wiadomo czy odpali matryca.Jak tania to kupić wmontować i dopiero odpalić jak będzie nie tak to powinno zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe może nic się nie popali.
  • Poziom 26  
    Najgorzej z zasilaniem.. By nie podać na to co nie trzeba..
  • Poziom 21  
    Jak kupisz matryce to przy pinach 12 i 13 będzie zasilanie +3,3v i bezpiecznik smd tak myślę to porównasz między starą matrycą a nową.

Jest jeszcze następny problem nawet jak nic się nie spali i sygnały będą prawidłowe może nie odpalić prawidłowo bo każda matryca posiada własny bios i tu może być problem.
  • Poziom 26  
    O biosie matrycy nie wiedziałem. Spróbuę wtedy wgrać.
  • Poziom 21  
    zanim wgrasz to z czytaj i zapisz w pliku bin
  • Poziom 26  
    Przyjrzałem się aplikacji natywnej matrycy.. Niestety nie wrzucono tam informacji o małym gnieździe z prawej strony, ani pozostałych gniazdach od dotyku. W zamienniku jest tylko 30 pinowe gniazdo.
  • Poziom 21  
    Bo tylko 30 pin jest potrzebne do tego Asusa.Małe gniazdo może być od taśmy która zasila podświetlenie matrycy .A dotyk nie był podłączony taśmami do matrycy więc gniazd niema .
  • Poziom 26  
    Kupiłem za 50 PLN matrycę LP116WH7 (SPxB2) typu eDP. Jest to matryca matowa bez dotyku. Sprzedający zapewniał, że matryca była przetestowana i jest sprawna. Wtyczka od starej matrycy pasuje. Musze teraz wyszukać w schemacie starej matrycy piny zasilania i porównać z zakupioną matrycą. Jeśli zasilanie będzie takie same to zaryzykuję podłączenie "na żywca". Następnie będę musiał usunąć stary klej z ramki i wkleić tam prawdopodobnie pleksę lub szkło. Ewentualnie odszukam jakąś padniętą matrycę i spróbuję dopasować do obudowy szkło przy pomocy dremela. Dodatkowo muszę w obudowie pokrywy usunąć niektóre plastiki, bo przeszkadzają przy montażu nowej.

Niestety, zabrakło mi cierpliwości do mierzenia tych cieniutkich ścieżek. Po wstępnym przyjrzeniu się przez lupę obu gniazdom w matrycach zdecydowałem się podłączyć nową. Najpierw jednak podłączyłem starą by mieć pewność, że działa. Na starej matrycy uruchomiła się "kaszana". Czyli obraz rzuca. Podłączyłem nowy zakup i ruszył. Obraz jest, teraz muszę dopieścić technikami. I wymiana systemu operacyjnego, bo W10 to PORAŻKA na tym.

Niestety, dziś sprzęt się nie uruchomił. Trup.
  • Poziom 26  
    Netbook zdechł. Wykończyła go elektrostatyka.