Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Peugot 307 lift - Przy jakiej prędkości minimalnej odpalają poduszki powietrzne?

nogreg 07 Lut 2018 10:58 1254 20
  • #1 07 Lut 2018 10:58
    nogreg
    Poziom 15  

Witam
    Potrzebuję szybkiej informacji, przy jakiej minimalnej prędkości w Peugot 307 po liftingu odpalają poduszki powietrzne przednie, a przy jakiej boczne/kurtyny. Kobieta na rondzie wymusiła mi pierwszeństwo, a rzeczoznawca uzależnia jej winę od jej prędkości. Strzeliły jej kurtyny boczne, a poduszki przednie nie. Potrzebuję tej informacji z jakiejś instrukcji, opisu, dokumentu od Peugota bądź producenta poduszek, ale w takiej postaci, by można to użyć w sądzie, jutro rozprawa!!! Proszę o szybką pomoc.

0 20
  • #2 07 Lut 2018 11:08
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Dla sterownika od poduszek bardziej liczy się przeciążenia "g" które jest zależne od prędkości obu pojazdów i sposobu w jaki się zderzyły, równie dobrze ona mogła stać w miejscu a ty byś w nią uderzył to poduszki też powinny jej wystrzelić. Dodatkowo samochód posiada czujniki które wykrywają z której strony nastąpiło uderzenie więc jest podczas zderzenie nie uderzyła w nic przodem to przednie poduszki nie powinny się odpalić żeby nie stwarzać zagrożenia.
    http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/kiedy-dziala-airbag/jf76k
    https://autokult.pl/14943,zasady-dzialania-i-rodzaje-poduszek-powietrznych
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Poduszka_powietrzna

1
  • #3 07 Lut 2018 11:14
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Odpalenie kurtyn bocznych jest zależne od prędkosci? Powinny chronić nawet jak samochód nie jest w ruchu, a uderzenie nastąpi z boku. Podobnie przednie poduszki też powinny zareagować gdy ci ktoś czołowo przysoli...
    BTW - swego czasu słynna była sprawa goscia któremu poduszka odpaliła w 307-ce po strale w tłumik, samochód stał bez ruchu...

1
  • #4 07 Lut 2018 12:45
    sk700
    Poziom 30  

Z sensora nie da się odczytać prędkości w momencie zderzenia?

0
  • #5 07 Lut 2018 17:38
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Pytanie czy sterownik poduszek ma takie coś jak "zamrożone ramki". Chyba że podczas zderzenia wywaliło jakiś błąd silnika to by można było te dwa elementy powiązać.

Dodano po 4 [godziny] 44 [minuty]:

To powinno wystarczyć jako dowód

Link

0
  • #6 07 Lut 2018 19:19
    milejow
    Poziom 42  

nogreg napisał:
    Strzeliły jej kurtyny boczne, a poduszki przednie nie.

Jak ją trafiłeś w bok to poduszki czołowe nie muszą się napełnić, zadziałanie bocznych jest uzależnione od siły uderzenia jakie zarejestrował czujnik zderzenia bocznego, prędkość auta nie jest tu brana pod uwagę tylko przeciążenie zarejestrowane w wyniku przemieszczenia bocznego auta.

0
  • #7 07 Lut 2018 20:24
    servicemen
    Poziom 27  

nogreg napisał:
    Kobieta na rondzie wymusiła mi pierwszeństwo, a rzeczoznawca uzależnia jej winę od jej prędkości.

Trochę to pokrętne, skoro wymusiła to jej wina niezależnie z jaką prędkością to zrobiła.
    Ten rzeczoznawca został wynajęty przez kogo ?

0
  • #8 07 Lut 2018 21:01
    milejow
    Poziom 42  

servicemen napisał:
    Ten rzeczoznawca został wynajęty przez kogo ?

Z łapanki, aby ilość się zgadzała, leżał za sklepem to go wzięli :D

0
  • #9 07 Lut 2018 21:29
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Sądząc po teoriach jakie głosi to bardzo prawdopodobne.

0
  • #10 07 Lut 2018 21:29
    melchior71
    Poziom 9  

Tak jak napisano powyżej - prędkość jest nie ważna . Liczy się przeciążenie z czujnika udarowego . Kumplowi w VW wywaliło poduchy po dość mocnym zatrzymaniu przednimi kołami na wysokim krawężniku .

0
  • #11 07 Lut 2018 21:46
    darfur5
    Poziom 29  

Kobitka wymusila pierwszeństwo na rondzie więc sprawa powinna być jasna i wystrzelone poduszki nie mają tu żadnego znaczenia. Ja nie skupił bym się na poduszkach a na tym kim ta pani jest.

0
  • #12 07 Lut 2018 22:03
    melchior71
    Poziom 9  

Czy ty uderzyłeś w bok pojazdu czy w tył ? Jeśli w bok to wina całkowita po stronie baby jeśli w tył to sprawa może się potoczyć różnie .Bok samochodu uważany jest do końca tylnych drzwi , potem mogą się dowalić że miałeś wystarczająco dużo czasu na reakcję .

0
  • #13 07 Lut 2018 22:06
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Jakby walnął w tył to raczej kurtyny by nie zadziałały. Chociaż ja szukałem to były różne sytuacje w 307 :D Najlepsza sprawa by było nagranie, mnie raz już uratowało jak wjechałem w tył babce bo zajechała mi drogę zmieniając pas i policjant powiedział że gdyby nie nagranie to wyglądało na ewidentnie moja winę ale w razie czego akurat tam był monitoring.

0
  • #14 07 Lut 2018 22:14
    melchior71
    Poziom 9  

Tak tylko że walnięcie w tył z dużą prędkością może być odczytane jako w bok . Nie mam tu na myśli zderzaka ale błotnik

0
  • #15 07 Lut 2018 22:18
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

To naprawdę by musiał ostro łupnąć a na radzie to raczej ciężkie do zrobienia.

0
  • #16 08 Lut 2018 09:10
    kakibara
    Poziom 27  

Wydaje mi się to nie zawsze takie proste do stwierdzenia - nikt nie pisze z nas programów do sterowników Airbag.
    Zauważcie że poduszka powinna otworzyć się bez pasów a jest wiele opinni że nie odpali bez pasów- napinacz.
    Dlatego zawsze trzeba jezdzic z pasami plus nigdy nie wolno parkowac z dzieckiem na kolanach w aucie z poduszka w kierownicy.
    Teoria teorią - ile razy ktoś lekko puknal w murek lub auto i poduszka sie nie otworzyla- a niby powinna.
    A w tej sytuacji pewnie kobieta uznała że zdąży i przyspieszyliscie wspólnie ty niby uprzywilowany i uderzenie było jak kolega pisze poniżej tylnych drzwi w okolice tylnego koła.
    P.s. zawsze możesz powiedzieć że broniles się ucieczką nie spanikowales i bales się uderzyc z cala siła w fotel kierowcy poprostu życie kierowcy było dla ciebie najważniejsze.

1
  • #17 08 Lut 2018 09:50
    andrzej20001
    Poziom 42  

Obstawiam że to było rondo typu naleśnik o śr.3-4m. Wez wytłumacz że wymusiła.

0
  • #18 08 Lut 2018 10:43
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

kakibara napisał:
    .
    Zauważcie że poduszka powinna otworzyć się bez pasów a jest wiele opinii że nie odpali bez pasów- napinacz.
    Dlatego zawsze trzeba jeździć z pasami plus nigdy nie wolno parkować z dzieckiem na kolanach w aucie z poduszka w kierownicy.

Tylko nie wszystkie samochody posiadają czujniki zapiętych pasów bądź obecności pasażera w fotelu.

0
  • #19 08 Lut 2018 11:11
    kakibara
    Poziom 27  

Chyba w tej wypowiedzi jest to zawarte - że nie ma złotego środka na otwarcie poduszki- mój przykład zapiete pasy kontrolka zgasła mówiąca o zapieciu pasów, cofam autem dość szybko z tyłu przeszkoda zderzak klapa pogieta - wiadomo wkurw...ie - ale kark od uderzenia tak mocno nie bolał mnie dawno i w sekundzie myśl chyba zaraz sie otworzy poduszka - a tu zonk - na szczęście nosek cały.

0
  • #20 09 Lut 2018 19:26
    nogreg
    Poziom 15  

Kończąc temat.
    Dzięki za odpowiedzi co do poduszek, też udało mi się ustalić, że decyduje przeciążenie.
    Niestety sąd uniewinnił oskarżoną. Rzeczoznawca został powołany przez sąd. Ustalił, że skoro nie ma udokumentowanej prędkości, z jaka oskarżona wjechała na rondo, to nie można przypisać jej ewidentnej winy. Opierając się na w miarę precyzyjnie oznaczonym miejscu zderzenia, ustalił że; mój pracownik przejechał około 25 na rondzie z prędkością 50km/h. Oskarżona pokonała ok. 10m, co oznacza, że jeśli jechała poniżej 20km/h, to wjechała na skrzyżowanie pierwsza i miała pierwszeństwo przed moim pracownikiem. Jeśli jechała ponad 20km/h, to wjechała na skrzyżowanie wymuszając pierwszeństwo.
    czyli winny nie został ustalony.
    Takie życie.

0
  • #21 09 Lut 2018 19:30
    nogreg
    Poziom 15  

jak wyżej, decyduje przeciążenie, nie prędkość.

0