Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowych

Oximon 07 Lut 2018 12:21 1047 7
  • #1 07 Lut 2018 12:21
    Oximon
    Poziom 27  

Witam

Od kilku dni walczę ze wzmacniaczem w wiekowym radiu Sonata 2202 i przyznam szczerze, ze skończyły mi się już pomysły...
    Urządzenie, które otrzymałem było w fatalnym stanie. Przechowywane przez lata w złych warunkach, w jego wnętrzu zamieszkiwali też najwyraźniej mali goście. Pomimo tego, wzmacniacz działał. Nieco charczał i trzeszczał, ale grał naprawdę głośno. Podjąłem się zatem na początku próby regeneracji potencjometru (podwójny, typ C 1M oraz typ A 50k), która najwyraźniej zakończyła się sukcesem. Zanim wmontowałem go ponownie, wymieniłem wszystkie kondensatory papierowe na ich współczesne odpowiedniki (4 sztuki bezpośrednio przy potencjometrze oraz 3 sztuki na płytce).

Po podłączeniu urządzenia pojawił się problem - wzmacniacz nie grał w ogóle. Bardzo cichy dźwięk pojawił się w momencie odlutowannia od jednego z wyprowadzeń przewodu, który oryginalnie był spięty do okładziny w jednym z kondensatorów papierowych (trzecie wyprowadzenie). W nowych kondensatorach takowego nie ma, więc nie ma tam nic dolutowanego.

Szukając przyczyny problemu, do regulacji dźwięku zakupiłem współczesny potencjometr logarytmiczny 1M i tymczasowo wlutowałem go do urządzenia. Efekt był absolutnie taki sam. Zupełnym przypadkiem odkryłem jednak, że wzmacniacz zaczyna grać sporo głośniej (nadal cicho) po zwarciu lewego ze środkowym wyprowadzeniem w potencjometrze. Regulacja głośności nadal działa.

Sam dźwięk z urządzenia jest zaskakująco czysty i pełny. Nic nie buczy, bas jest głęboki, a wysokie tony wyraźne.

Niestety nie potrafię po schemacie dojść, co może być nie tak. Może to jest jakiś typowy problem wskazujący na konkretny błąd? Na chwilę obecną nie bardzo mam pomysł, jak dokładniej to wszystko wytłumaczyć. Jeżeli ktoś będzie chciał coś wiedzieć - służę wyjaśnieniem i ewentualnymi dodatkowymi zdjęciami.

Pozdrawiam

Sonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowychSonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowychSonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowychSonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowychSonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowychSonata 22002 - Cichy dźwięk na wyjściu po wymianie kondensatorów papierowych

0 7
  • Pomocny post
    #2 07 Lut 2018 12:50
    zworys
    Poziom 32  

Kondensatory z 3 nóżką to były kondensatory z ekranem, trzecia końcówka szła na masę . Odłącz przewód od środka potencjometru P2 i podaj sygnał na kondensator 20nF w siatce 1 lampy EF80. Musiałeś popełnić błąd przy wymianie elementów bo przy zamianie na sprawne nie powinno sie tak zrobić. Sprawdź jeszcze raz ze schematem w ręku wszystkie połączenia. Może zamiast przewodu sygnałowego w tych trzyelementowych kondensatorach podłączyłeś masę?

Jeszcze jedno istotne pytanie - czy nowe kondensatory miały właściwe napięcia pracy? Minimum to 250V lepsze byłyby na 350V. Być może któryś został przebity

0
  • #3 07 Lut 2018 13:59
    Oximon
    Poziom 27  

Po podaniu sygnału na kondensator 20nF wszystko działa poprawnie! Sądzisz, że warto szukać błędu, czy puścić dźwięk w ten sposób, a regulacje głośności zrealizować bezpośrednio na na sygnale audio?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2018 15:11
    zworys
    Poziom 32  

To teraz wiesz gdzie jest problem - potencjometr P2 i przewód od niego do kondensatora . Warto doprowadzić to do końca - znaleźć usterkę.. Być możę masa potencjometru jest słaba. Masz umiejscowioną usterkę teraz kolejno i metodycznie nalezy sprawdzać wszystkie miejsca gdzie może być zlokalizowana usterka. .

0
  • #5 07 Lut 2018 15:56
    Oximon
    Poziom 27  

Może i masz rację. Tyle już nad tym siedzę, że nie warto odpuszczać na finiszu. Dzięki wielkie za pomoc!

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lut 2018 19:08
    zworys
    Poziom 32  

Sprawdź potencjometr P2. W niektórych była specjalna grafitowa wkładka w ślizgaczu i być może uległa ukruszeniu , albo ślizgacz jest dalej brudny i nie kontaktuje. Jeśli był w złym stanie to może nie wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte.

0
  • #7 07 Lut 2018 22:45
    Oximon
    Poziom 27  

To nie jest kwestia potencjometru, ponieważ po wlutowaniu zamiast niego nowego ze sklepu efekt jest identyczny.

0
  • #8 07 Lut 2018 23:36
    zworys
    Poziom 32  

To zmień przewód i kondensator od tego potencjometru do siatki EF80. Być może kondensator ma przebicie i zmienia punkt pracy lampy. Od kondensatora do siatki masz przewód ekranowany - jeśli jest w ekranie sprawdź czy ekran nie zwiera "gorącego" przewodu. Sprawdź tak samo drugą stronę potencjometru aż do przełącznika źródła sygnału.

0