Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereo w 4 strefach - jak - 4 strefy stereo - ten sam dźwięk i osobne sterowanie

07 Lut 2018 13:57 1140 15
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich serdecznie i na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem jak „Kowalski” (nie obrażając osoby noszące to nazwisko) w dziedzinie Hi-Fi.
    Jestem na etapie okablowania domu a raczej pewnej jego części i wymyśliłem sobie pewne rozwiązanie do którego chciałby otrzymać Wasze komentarze a jeszcze lepiej podpowiedzi.
    Chciałem nagłośnić – stereo (muzyka) a nie kino domowe strefę otwartą w domu, którą tworzy salon (Strefa 1) z kuchnią (Strefa 2) oraz łazienkę (Strefa 3) i latem taras (Strefa 4).
    Kilka słów o poszczególnych strefach i moich założeniach lub lepiej powiedzieć „zachciankach”:
    - Salon – Strefa 1 – o powierzchni ok. 60 m2 – myślę o zamontowaniu 4 głośników w suficie w sposób następujący: połączenie szeregowe głośnika 1 + 3 i podpięcie do zacisków np A strona P / połączenie szeregowe głośnika 2 + 4 i podpięcie do zacisków A strona L – głośniki JBL STAGE 602E o mocy RMS 45 W i impedancji 4 Ohm każdy – da mi 8 Ohm na zaciskach
    - Kuchnia – Strefa 2 – o powierzchni ok. 20 m2 – myślę o zamontowaniu 4 głośników w suficie w sposób podobny do salonu czyli: głośniki 5 + 7 do zacisków np. B strona P / głośniki 6 + 8 do zacisków B strona L – głośnki JBL STAGE 502 o mocy RMS 35W i impedancji 4 Ohm każdy – co dało by impedancje 8 Ohm na zaciskach

- Łazienka – Strefa 3 – o pow. ok. 6 m2 – tu się zastanawiałem czy zamiast dawać dwa głośniki i kombinować pod co to podłączyć to nie zmienić ustawienia w kuchni i w kuchni dać tylko dwa głośniki np. te same co w salonie i od kuchni do łazienki doprowadzić kable i podłączyć w łazience jeden głośniki stereo…. Lub po prostu kupić radio podtynkowe z pilotem i podłączyć pod oświetlenie 😊
    - Taras – Strefa 4 – mam wyprowadzone dwa wyjścia na głośniki – i chciałbym aby je można było włączać kiedy się chce wiec nie mogę ich sprzężyć z tymi w środku ….
    Wiem (przeczytałem chyba milion różnych wątków na różnych forach), że zaraz odezwą się głosy że głośniki w suficie to syf…. Że najlepiej to system multiroom gotowy kupić i po sprawie. Zastanawiałem się nad tym również, ale nie potrzebuję odtwarzać różnych sygnałów w poszczególnych strefach bo one są połączone więc nie wyobrażam sobie, że w kuchni będzie ktoś słuchał innej muzyki niż w salonie… oczywiście łazienka to osobne podejście a jedynym wyjątkiem jest taras który jeżeli będzie grała muzyka w salonie to na tarasie ta sama ale z opcją wyłączenia w salonie ale puszczenia na tarasie.
    Poza tym nie chcę radiowęzła w domu – chce stereo a nie mono 😊 a podczas odwiedzania różnych sklepów wszyscy „wciskają” 100V lub zestawy za 10 tys….
    Pomóżcie czy coś takiego jest do zrobienia – ja zastanawiałem się nad sterowaniem z jednego amplitunera Hi-Fi z A+B z dodatkowym wyjściem Pre Out gdzie podłączony byłby wzmacniacz również A + B np. Denon 720. Myślałem czy da się to podłączyć w ten sposób że pod amp pod zaciski głośnikowe A podłaczyłbym Strefę 1 (salon) a pod zaciski B Strefę 4 (taras) a do Pre Out wzmacniacz w którym do zacisków A podłączyłbym Strefę 2 (kuchnię) a do zacisków B Strefę 3 (łazienkę). Głośność Stref wszystkich sterowałbym ampli i miał możliwość dosterowania kuchni i łazienki za pomocą wzmacniacza…. Czy to ma sens? I czego użyć (jaki ampli i jaki wzmacniacz).
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 4  
    A może zastosować strefowy mikser stereo z 4 strefami?
  • Poziom 4  
    Czy naprawdę na forum nie ma ani jednej osoby która byłaby chętna na pomoc? Zaczyna się zastanawiać czy moje pytanie nie jest jakimś "UFO"...
  • Poziom 39  
    Kolego, najlepiej jest kupić wysoki model amplitunera kina domowego, taki który ma możliwość zrobienia, stworzenia czterech stref.
    Tylko jest jedno Ale.
    Musisz sprawdzić czy amplituner da Ci stereo na każdą strefę czyli 2.0
    W amplitunerach kina domowego bywa tak że amplituner posiadający cztery strefy jest wstanie zasilić dwie w stereo a dwie następne w mono, czyli po głośniku na strefe
    Lub trzy strefy w stereo. To wszystko z poziomu końcowek mocy w amplitunerze

Druga opcja jest taka, że amplituner kina domowego ma wyjścia pre out na każdą strefę, ale wtedy do zasilenia dodatkowych stref potrzeba dodatkowych wzmacniaczy stereo lub końcówki mocy.

Zaletą tego wszystkiego jest to, że można sterować tym wszystkim z poziomu telefonu.
  • Poziom 4  
    też myślałem o takim rozwiązaniu ... ale moje poszukiwania ampli z 3 strefami stereo przyniosły fiasko. Wiec jeżeli masz takie coś przykładowego to z chęcią poznam jego dane :-)... Poza tym, do strefy 3 czyli do łazienki zastosuję chyba specjalnie do tego dedykowane radio podtynkowe stereo z modułem bluetooth - da mi to możliwość załączania radia wraz z głównym oświetleniem a dodatkowo odbiór muzyki poprzez bluetooth...
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 39  
    Zrobienie osobnego radyjka w łazience to dobry pomysł.Amplituner jak i wzmacniaczy stereo nie ma z wbudowanymi strefami, do takich celów potrzebny jest amplituner kina domowego.
  • Poziom 4  
    Powiem Ci że szukałem i tego i tego i znalazłem jedynie z Zone 2 ale nie znalazłem ani jednego z Zone 2 + Zone 3.... a poza tym te ampli KD z Zone 2 to przeważnie są 7.1 lun 9.1 i wynika na to, że Zone 2 korzysta z dwóch wyjść a reszta i tak jest kolportowana na pozostałe wyjścia i tu też mam problem jak z 5.1 (pozostałych) zrobić pełnoprawne stereo :-)
  • Poziom 39  
    Zone 3 i 4 w stereo jest przeważnie po pre out.
    A jak chcesz zone3 to musisz rozdzielić zone 2 i wtedy dwie strefy grają w mono a czwarta po pre.
    Z tego co pamiętam to denon avr ma 4 strefy ale dwie pełne po pre plus dwie z końcówek ampli.

Sprawdź sobie Denona AVC X8500H, on jest trzynasto kanałowy :)
    Tylko cena żeby Cię nie zabiła :D
  • Poziom 4  
    cena zabiła nie tylko mnie ale również wszystko we mnie :-).... ale na stronach marantza znalazłem ustawienie ampli na 5.1 + 2 strefy w stereo...
    Stereo w 4 strefach - jak - 4 strefy stereo - ten sam dźwięk i osobne sterowanie

Wynika z tego ze z 9.1 można zrobić 2 dodatkowe strefy stereo ... ale są dwa pytania - jaki to ampli KD oraz jak z main zone zobić zwykłe stereo :-)
  • Poziom 39  
    Nie mam czasu aby teraz szukać, ale to nie problem
    Z Main Zone to nie problem, wciskasz tryb stereo i grają dwie kolumny :)
  • Poziom 4  
    A czy orientujesz się czy kazdy z KD 9.1 będzie miał takie opcje? czy to wszystko zależy od producenta.... Mam takiego Denona AVR-X4400H i zastanawiam się czy on tez da tak radę...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tez myślałem o tym Denonie.
    Teoretycznie powinien mieć tak samo, sprawdź w instrukcji.
  • Poziom 4  
    Wielkie dzięki za wszystko na razie... teraz mam 90 min przerwy i wróce pewnie jeszcze :-)

Dodano po 12 [godziny] 31 [minuty]:

A co sądzicie na temat głośników samochodowych w suficie? Czy one dadzą radę i będą OKI
  • Poziom 39  
    Głośniki samochodowe są do samochodu.
  • Poziom 4  
    Wiem ale patrząc na konieczność łączenia ich to impedancja jest Oki. ..
  • Poziom 4  
    a co powiesz na coś takiego jak Sherwood RX-5502 ... 4 kanałowy dający całkowitą niezależność 2 stref a w każdej strefie jeszcze przełączanie A/B...