Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające oświetlenie LED mimo zapasu mocy

07 Lut 2018 15:55 432 4
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,
  Wykonałem w łazience 5-cio punktowe oświetlenie LED w suficie podwieszanym. Użyłem zasilacza Bergmen Aleco 40 12V/3.3A/40W i świetlówek LED Bergmen Luna MR16 12V/5W. Pierwsze (i czasem kilka następnych) naciśnięcie włącznika daje pożądany efekt, ale kolejne, zwłaszcza w krótkim odstępie czasu powodują miganie wszystkich świetlówek (mniej więcej 2 razy na sekundę). Jako że zasilacz ma ok. 15W zapasu oddałem go do reklamacji, ale specjalista uznał, że jest z nim wszystko ok. Dostałem inny egzemplarz tego samego modelu zasilacza i problem dalej się pojawia, choć rzadziej. Włącznik jest dwuklapowy, z niezależnymi przyciskami. Jeden przycisk włącza oświetlenie sufitowe, drugi będzie włączał lustro (sprawdzane prostym próbnikiem, działa). Zasilacz i oprawki są wodoodporne (IP67). Na czas reklamacji zamontowana była pojedyncza świetlówka LED (w miejsce zasilacza) i problem nie występował.

  Zasilacz: Bergmen Aleco 40 (PN:04-009-001-12-40, 170~250V AC, 40W, 3.33A, 50~60Hz)
  Świetlówki: Bergmen Luna MR16 (PN:02-004-007-02-05, typ LED:2835, 10-14 12V AC/DC, 5W)
  Elementy łączone złączkami Wago do linek. Przewód linka 2x1 mm.

  Czy ktoś z forumowiczów wie może w czym może tkwić problem? Jeśli do diagnozy potrzeba więcej informacji postaram się je uzupełnić.
  Pozdrawiam


  Migające oświetlenie LED mimo zapasu mocy
 • Poziom 39  
  Podłącz amperomierz, 1 lampę i będzie jasne.
  Problemy mogą być 2 - świetlówka 5W owszem wypromieniowuje ale pobiera na przykład 9.
  Drugi problem to mocy może być wystarczająco ale trzeba dodać kondensator filtrujący bo ten w środku jest dobrany po bandzie.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź. Amperaż sprawdzę najwcześniej jutro, bo nie mam w nowym mieszkaniu multimetru.
  Mogę rozumieć, że istnieje możliwość, że zasilacz o mocy mniejszej niż suma mocy odbiorników będzie działał poprawnie w jakichś warunkach? Czy to dlatego że moc wyjściowa zasilacza też podawana jest z pewną niezerową dokładnością czy może np. jego temperatura, na pewno rosnąca w trakcie pracy, ma na to wpływ?

  Umieszczanie kondensatora filtrującego w tego typu układzie to jest ogólnie dobra praktyka czy tylko w przypadku takich niedrogich zasilaczy?
 • Poziom 39  
  Można przypuszczać że taki zasilacz został zaprojektowany tak żeby był tani a tanie rzeczy nie zawsze są dobre. Może 30W by oddał bez problemu. Ja do taśmy 60W kupowałem zasilacz SAGEMCOM 60W i działa dobrze a cena niecałe 30 złotych. Na światło stroboskopowe jestem bardzo uczulony nawet w samochodach jeśli są w ruchu widzę które diody pracują na prądzie stałym a które na impulsach.
 • Specjalista elektronik
  Warto sprawdzić: ile naprawdę prądu pobiera taka "świetlówka LED", co się dzieje z napięciem zasilacza, kiedy pojawia się miganie. Może np. zasilacz jest sprawny, a te "świetlówki LED" pobierają za duży prąd i przeciążają zasilacz? A może zasilacz daje duże tętnienia i one powodują miganie?