Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

a8-7600 wysoka temperatura - wysoka temperatura procesora a8-7600

07 Lut 2018 16:01 1824 25
  • Poziom 4  
    Witam, kupiłem komputer rok temu z kartą graficzną dość słabą więc postanowiłem ją wymienić na gtx 750Ti, jakiś czas po wymianie zaczęły się problemy z temperaturą procesora po włączeniu i nic nie robieniu pokazuje ok. 60 stopni w grach typu LoL ok. 80 do tego gdy zaczyna skakać temperatura zaczynają się spadki fps oraz czasem rzadko ale jednak się zresetuje, wydaje mi się, że wina leży po stronie zasilacza, bo go nie wymieniałem przy zakupie karty graficznej, lub za słabe chłodzenie ew. uszkodzenie procesora. Mój obecny pc to:

zasilacz: atx Fortron fsp280-40epa
    GPU: gtx750Ti
    CPU: AMD a8-7600

Dodam jeszcze, że ostatnio włączyłem komputer i nie było obrazu ale wszystkie wiatraczki działały, oraz wczoraj podłączałem komputer na zintegrowanej karcie graficznej i temepratura i tak była wysoka. Temperatura karty graficznej w grach jest w okolicach 40 stopni.
  • Poziom 43  
    Spisz moce z tabliczki zasilacza - ile to ma amper na linii 12V?
    Jednak skoro działało to raczej dość.
    Na sam początek popraw chłodzenie CPU. Zdejmij wyczyść, nałóż nową pastę termoprzewodzącą np. AAB TG2 albo TG4 jak ma być "wypas". Objaw wskazuje na przegrzewanie CPU nie na zasilacz.
  • Poziom 4  
    Wszystko jest wyczyszczone, przedmuchane sprezonym powietrzem, starą paste zdjalem alkoholem izopropylowym nalozylem nową temperatura w grach nadal kolo 80.
  • Poziom 4  
    Be quiet dc1 tydzien temu w spoczynku 55 stopni teraz
  • Poziom 43  
    Że tak podążę temat - nie za dużo pasty dałeś? Docisk dobry? Chłodzenie fabryczne czy jakieś inne? Pasta jest dobra, trochę ciężko w te temp. uwierzyć jeśli wszystko jest OK. Wentylator rozumiem pracuje i obroty zmienia?
    Albo inaczej - kiedykolwiek było lepiej?
    Możesz pokazać screen z HWiNFO tryb sensor only zrobiony po 5 minutach testu power supply w OCCT? Były by zestawienia temperatur napięć taktów itp. Wytrzyma taki test?
  • Poziom 4  
    Chłodzenie fabryczne, wymienialem paste kilkakrotnie te temperatury są mniej więcej od wakacji. Pamiętam że kupilem kartę odpalilem wiedzimina 3 i mi wtedy wylaczylo kompa gdyż byla przekroczona ata granica temperatury, od wtedy sprawdzam HwMonitor i patrze na temperatury. Mogę załączyć ale jutro gdyz mam awarię routera i nie mogę pobrać OCCT, ale mam pobrany Hwinfo jak coś
  • Poziom 43  
    Temperatury zawsze mogły być wysokie a teraz z nową kartą PC ma więcej liczenia i zrobiły się za wysokie. Jak obudowa wygląda? Tunel na bocznej ścianie jest? Ile wentylatorów i gdzie? Zasilacz góra czy dół?
  • Poziom 4  
    Obudowa dość mała, wentylatory z tyłu obecnie bez ściany jednej mam (tam gdzie był tunel), zasilacz góra. Zobacz lenovo h50-50 w google taki mam;)
    Zamieszczam ss z HWiNFO, po 5 minutowym teście w OCCT power supply typ: infinite
    Dodam jeszcze ze dzis jak włączyłem komputer zresetowal się pare razy sam i dopiero wtedy się włączył. Pojawiał się napia "Lenovo" i sie resetowal wtedy
  • Poziom 43  
    Jak wyglądają temp. w AMD Overdrive? Szczerze nie miałem nigdy AMD jednak w googlu często piszą że tylko ten program względnie pewnie odczytuje temp. z CPU. Podaje on tzw "thermal margin" czyli odległość do temp maksymalnej. Nie pomogę ci w interpretacji tego wyniku może ktoś inny. Bądź co bądź jak tam będzie ze 30 stopni zapasu to wszystko OK.
    W HWiNFO widać że odczyt z płyty temperatury CPU to ledwo 30 stopni maks a z czujnika płyty maks 50 stopni. Podejrzewam że program "pomylił" czujniki - jako że to lenowo mogło tak się stać bo to raczej typowa płyta główna nie jest. Jeśli tak przyjąć i maks temp. CPU to 50 stopni i nawet jakby się mylił i odejmował 10 stopni to nadaj jest OK. A odczytać i zinterpretować temp. z czujnika w samym CPU od AMD to żaden program nie potrafi ;) To powszechny "problem"
  • Poziom 4  
    W AMD Overdrive pokazuje mi około 50 stopni zapasu w grze typu LoL także jestem zaskoczony.
  • Poziom 4  
    Podczas testu power supply w programie OverDrive pokazuje, że thermal margin wynosi 30 stopni, zakładając, że temperatura maksymalna to 90C, wychodzi, że temperatura CPU to jakieś 60 stopni, czyli tyle ile pokazuje mi Hwinfo w czasie spoczynku,a czy zacinanie się gier może być spowodowane tym, że mam tylko 4gb ramu?
  • Poziom 43  
    No to zagraj mając w tle HWiNFO i zobacz do ilu zejdzie wolna pamięć fizyczna. Masz wszystkie dane tylko interpretować. Jeżeli pamięci brakuje to w chwili lagu zamruga dioda sygnalizująca prace dysku twardego. I oczywiście tak to możliwe.
  • Poziom 4  
    Możesz wskazać, gdzie znajdę informacje w HWiNFO na temat ilości wolnej pamięci fizycznej? Oraz ile powinienem mieć tej wolnej pamięci, aby było wszystko dobrze?
  • Poziom 43  
    Physical memory available - dostępna pamięć fizyczna
    Page file use - użycie pliku wymian.
    Pierwsze jak spadnie w okolice 10% drugie zacznie rosnąć. Wzrost drugiego będzie się objawiał zamuleniem/lagami zależy co się robi.
    PS nie znasz angielskiego w ogóle? HWi pokazuje sporo rzeczy ale generalnie nazywa je tak że można się połapać co jest co ;)
  • Poziom 4  
    Znam i widziałem tą dostępną pamięć fizyczną w czujnikach, ale pokazuję mi np. 1,243 MB i poniżej jest obciążenie na poziomie ok. 70% i nie wiem jak interpretować te wyniki. Chyba, że patrzę nie tu gdzie trzeba.
    1,243 MB to 1 GB 243 MB? i 10 % chodzi o 10 procent z 4 GB tak?
  • Poziom 4  
    enhanced napisał:

1GB =1024MB
    .

?? wiem, chodzi mi o zapis w HWiNFO, że mam tyle dostępnej pamięci np. 1,311 MB, oznacza to 1 GB i 311 MB, chodzi mi o ten przecinek, czy mam nie patrzeć na niego czyli to jest 1331 MB? Chodzi mi bardziej o ten przecinek :D
  • Poziom 43  
    No i musisz patrzeć na kolumny maksymalne/minimalne. I tu też logiczna zagadka - minimalna wartość dostępnej pamięci to wartość najgorsza dla pliku wymian wartość maksymalna jest najgorsza. No ale wiesz już na co patrzeć.
  • Poziom 38  
    A8-7600 to dosyć ciepłe procesory, zwykle bez obciążenia w BIOS to 52C. Pudełkowe chłodzenie nadaje się do gier jedynie w [performance mode] czyli najgłośniejszej wersji ustawień w BIOS trybu pracy wentylatora CPU.
    W dobrą stronę przekręciłeś dźwignię zatrzasku radiatora? Różne wersje chłodzenia były dokładane w tym taka gdzie do właściwej blokady należało przestawić dźwignię w górę gdy radiator był po prawej stronie względem niej choć typowe typowo, dużo częściej w dół. Obejrzyj zapięcie z boku za pomocą np. lusterka jak jest blokowane? Wygląda to jakbyś miał niedociśnięty radiator. Stąd te duże skoki temperatury między stanem nieobciążenia a obciążenia.
    Jeżeli jest możliwość fizycznie zastosować nieco wyższe chłodzenie to zalecałbym za przysłowiowe 10zł zakupić chłodzenie od FX-6300. Różni się ono od pudełkowego A8-7600 tym, że ma wyższy radiator. W sumie to by się zgadzało, że tak powinno być gdyż FX-6300 ma TDP 95W a A8-7600 45/65W.
    Pamietaj, że strumień powietrza z radiatora CPU trafia na pamięci a także kartę graficzną i to może mieć znaczenie.
  • Poziom 4  
    Chłodzenie z tego co widzę mam z TaiSol 12vdc ball bearing jeżeli ma to jakieś znaczenie. Jeżeli jest to słabe chłodzenie możesz podesłać jakieś do wymiany. Nie wiem tez czy ma to jakiś związek ale dzis i z dwa dni temu wyskoczyły mi błędy "faulty hardware corrupted page" oraz "Memory Management". Robiłem memtest okolo dwa miesiące temu i nie bylo żadnego błędu ale mogę powtórzyć. Dodatkowo pobrala mi się aktualizacja po tych wyłączenia może to przez to ze nie miałem aktualizacji.
  • Poziom 43  
    Te dwa błędy w zestawie to niestabilny procesor albo kontroler pamięci (czyli fizycznie też procesor). Może być to objaw przegrzewania, degradacji CPU albo złych ustawień zasilania bo zakładam żadnego OC nie ma. Może też tak być jak procesor jest źle zasilany czyli uszkodzona sekcja zasilania no bo raczej się sekcja sama w sobie nie przegrzewa skoro pracuje w teorii na pół gwizdka.

Z drugiej strony tu
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A10-Series%20A8-7600.html
    Masz napięcie najwyższe 1,125 a HWi pokazuje maks u ciebie 1,4V czyli coś chyba z górką tego prądu mu dajesz i to też nie ułatwia chłodzenia. Tylko to by ktoś musiał potwierdzić jeszcze - takiego procesora to ja na żywo nawet nie widziałem.
  • Poziom 38  
    Pudełkowe chłodzenie ma radiator o wysokości 20mm i on jest trochę słaby jak na te 65W. Dlatego warto poszukać chłodzenia pod FX-6300 TDP 95W, które ma aluminiowy radiator wysokości 30mm DK8-00004-A1-GP albo miedzinego lub aluminowego pod Phenoma II X4 z TDP 125W. One wszystkie pasują zamiennie między AM3/ AM3+ i FM2/FM2+. Miedziane AV-Z7UH40Q001 na znanym portalu kosztuje 15zł.
    Ogólnie ceny chłodzeń pod FM2/AM3 są obecnie bardzo konkurencyjne.
  • Poziom 4  
    Okej, spróbuję wymienić chłodzenie na podane wyżej i dam Wam znać co i jak:)