Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła, czy nibe1155 to dobry wybór

07 Lut 2018 18:09 429 4
  • Poziom 3  
    Witajcie,
    Rodzice chcą zainstalować pompę ciepła na działce- budynek 2 piętrowy, podstawa to 20x10 m, zakopane jest 800 metrów przewodów, instalatorzy zaproponowali pompę nibe f1155 16kW. Pytanie laika, czy to dobry wybór, nadmienię, że nie ma podłogówki(budynek z 1997r.), wszelkie rady sugestie w temacie są mile widziane.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Jak pisałem w innym temacie dom musi posiadać emitery ciepła (ogrzewanie podłogowe, ścienne, klimakonwektory czy co tam sobie wymyślisz) którym wystarczy niska temp. zasilania ok 35-40 stopni, nie warto kupować pompy ciepła jeśli ma produkować wodę CO o temp. ponad 45 stopni. Wyjątkiem są prawdziwe wysokotemperaturowe pompy ciepła-dwusprężarkowe z dwoma kaskadowymi obiegami chłodniczymi, które mogą ekonomicznie pracować przy zasialniu CO rzędu 55-65 stopni. Ma je w ofercie LG oraz Daikin. No ale skoro ktoś już zrobił odwierty czy wymiennik poziomy za grube pieniądze to chyba jest jasne, że nie zamierza zastosować grzejników liczonych na 55 stopni...? Można zastosować grzejniki ale muszą być obliczone na 40-45 stopni- będą ok 3x większe niż liczone na 55 stopni i niestety przy zasilaniu 40-45 stopni nie będzie tak tanio jak przy 35 stopniach, mimo, że obiekt dostanie tyle samo ciepła. A czy Nibe czy inne ustrojstwo to już szczegół. Ważniejsza jest firma ktora to zainstaluje i da gwarancję. Pompa ciepła to nie kocioł gazowy i każdy błąd w doborze w zasadzie każdego elementu systemu będzie się mścił.Dlatego albo trzeba wybrać dobrą firmę z doświadczeniem albo samemu poświęcić czas i się zorientować w temacie.
  • Poziom 24  
    Powiem jako użytkownik pompy ciepła, powietrze-powietrze, Nibe Split ACVM270. Mam tylko kaloryfery (zimne), woda w kranie, może ciepła (przypadek) a rachunek za prąd - astronomiczny!
  • Poziom 24  
    Jestem w trakcie przeróbki instalcji grzewczej i będą częściowo kaloryfery i ogrzewnie podłogowe. Wiąże się to z dodatkową pompą obiegową, ale o efektach powiem po czasie.