Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła, czy nibe1155 to dobry wybór

szamski 07 Feb 2018 18:09 1242 9
 • #1
  szamski
  Level 3  
  Witajcie,
  Rodzice chcą zainstalować pompę ciepła na działce- budynek 2 piętrowy, podstawa to 20x10 m, zakopane jest 800 metrów przewodów, instalatorzy zaproponowali pompę nibe f1155 16kW. Pytanie laika, czy to dobry wybór, nadmienię, że nie ma podłogówki(budynek z 1997r.), wszelkie rady sugestie w temacie są mile widziane.
  Pozdrawiam
 • #2
  manitou
  Level 20  
  Jak pisałem w innym temacie dom musi posiadać emitery ciepła (ogrzewanie podłogowe, ścienne, klimakonwektory czy co tam sobie wymyślisz) którym wystarczy niska temp. zasilania ok 35-40 stopni, nie warto kupować pompy ciepła jeśli ma produkować wodę CO o temp. ponad 45 stopni. Wyjątkiem są prawdziwe wysokotemperaturowe pompy ciepła-dwusprężarkowe z dwoma kaskadowymi obiegami chłodniczymi, które mogą ekonomicznie pracować przy zasialniu CO rzędu 55-65 stopni. Ma je w ofercie LG oraz Daikin. No ale skoro ktoś już zrobił odwierty czy wymiennik poziomy za grube pieniądze to chyba jest jasne, że nie zamierza zastosować grzejników liczonych na 55 stopni...? Można zastosować grzejniki ale muszą być obliczone na 40-45 stopni- będą ok 3x większe niż liczone na 55 stopni i niestety przy zasilaniu 40-45 stopni nie będzie tak tanio jak przy 35 stopniach, mimo, że obiekt dostanie tyle samo ciepła. A czy Nibe czy inne ustrojstwo to już szczegół. Ważniejsza jest firma ktora to zainstaluje i da gwarancję. Pompa ciepła to nie kocioł gazowy i każdy błąd w doborze w zasadzie każdego elementu systemu będzie się mścił.Dlatego albo trzeba wybrać dobrą firmę z doświadczeniem albo samemu poświęcić czas i się zorientować w temacie.
 • #3
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Powiem jako użytkownik pompy ciepła, powietrze-powietrze, Nibe Split ACVM270. Mam tylko kaloryfery (zimne), woda w kranie, może ciepła (przypadek) a rachunek za prąd - astronomiczny!
 • #5
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Jestem w trakcie przeróbki instalcji grzewczej i będą częściowo kaloryfery i ogrzewnie podłogowe. Wiąże się to z dodatkową pompą obiegową, ale o efektach powiem po czasie.
 • #6
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Podłogówka i pompa ciepła to fantazja, oraz komfort termiczny. Jest cieplutko, chociaż kaloryfery tylko lekko ciepłe. Jestem zachwycony i polecam takie rozwiązanie.
 • #7
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Rachunki za prąd wciąż dobijają. Miesięczne zużycie prądu przy temperaturze na zewnątrz około zera, 2000kWh.
 • #8
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Pompa ciepła jest może i dobra, ale w moim przypadku, wymaga codziennego dozoru, bo może wejść w tryb awaryjny i pracować jako ogrzewanie elektryczne. Gdy dojdzie do awarii to szukaj serwisu w "polu" i za du...że pieniądze. Jeżeli tak ma wyglądać ekologika, to ja to...
 • #9
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Piasecki Bogusław wrote:
  Powiem jako użytkownik pompy ciepła, powietrze-powietrze,

  Piasecki Bogusław wrote:
  Mam tylko kaloryfery (zimne),

  Widzę tu sprzeczność, albo i nie, bo jak PC powietrze-powietrze, to grzejniki będa zimne.
 • #10
  Piasecki Bogusław
  Level 24  
  Zawsze tak myślałem i nikt mnie nie poprawił. Pompa bierze ciepło z powietrza i ogrzewa wodę - czyli to PC "powietrze-woda". Panie "andrzeju...", ukłon w Pana stronę.