Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo TX 3000 uszkodzona końcówka mocy? Proszę o poradę.

lunakk 08 Lut 2018 09:04 252 2
 • #1 08 Lut 2018 09:04
  lunakk
  Poziom 9  

  Witam,

  Ostatnio w moje ręce trafił Amplituner Onkyo TX 3000
  Sprzęt po włączeniu działa bez zarzutu, jednak po chwili, czasem jest to kilkanaście sekund czasem pół godziny, prawy kanał zaczyna trzeszczeć/strzelać , wtedy zostaje odłączony przez przekaźnik zabezpieczający głośniki.
  Z reguły po kilkunastu sekundach wszystko wraca do normy, ale w małym procencie przypadków przekaźnik głośnikowy zostaje rozłączony aż do czasu wył/wł zasilania. :)
  Dodam że wywołać ten efekt na żądanie można stukając delikatnie w płytkę wzmacniacza.
  W pierwszej kolejności sprawdziłem zimne luty, i okablowanie - OK
  Wymieniłem przekaźnik głośnikowy na nowy - usterka pozostała.
  Na koniec sprawdziłem napięcie na wyjściu wzmacniacza kanału prawego, i tutaj okazało się że podczas trzasków na wyjściu pojawia się - 41V DC
  Moje pytanie brzmi, czy oprócz najprawdopodobniej uszkodzonej końcówki STK0050-II coś innego może powodować pojawienie się negatywnego napięcia DC w torze audio?

  Tutaj pojawia się niepożądane napięcie
  Onkyo TX 3000 uszkodzona końcówka mocy? Proszę o poradę.2.jpg Download (208.45 kB)

  Drugie pytanie, jeżeli to wina wzmacniacza gdzie kupić dobre STK0050-ii lub zamiennik? Jeżeli będę wymieniał końcówkę to czy można wymienić tylko 1 układ czy wymienić parami i na co zwrócić uwagę.

  W załączniku przesyłam serwisówkę
  Onkyo-TX30..rec.pdf Download (1.31 MB)

  Dziękuje z góry za pomoc.

  Pozdrawiam
  Hubert

  0 2
 • Pomocny post
  #2 08 Lut 2018 10:28
  dybas
  Poziom 37  

  Porada na odległość jest w dużym stopniu wróżbą. Piszę, bo objawy wzajemnie sobie przeczą. Pojawienie się pełnej połówki zasilania na wyjściu świadczy o usterce wzmacniacza mocy, ale w sprzeczności stoi fakt możliwości jej wywołania przez stukanie w płytkę. To wskazuje na brak kontaktu mechanicznego w torze. Gdzie i jak szukać? Precyzyjnie i z wyczuciem. Odłączyć głośniki, zapiąć woltomierz na wyjście i delikatnie "macać" płytkę. Przelutować jeszcze raz (zamienić) STK i okolice. To może być uszkodzenie w hybrydzie, ale także mikroprzerwa w rezystorze, kondensatorze. Warto popróbować, byle nie przepalić druku.

  0
 • #3 08 Lut 2018 11:03
  lunakk
  Poziom 9  

  Spróbuje w takim zamienić końcówki miejscami i zobaczymy czy usterka powędruje za końcówka czy zostanie dalej na prawym kanale.

  EDIT:
  Zamieniłem końcówki miejscami, usterka nadal została na prawym kanale.
  Ostukałem, opukałem i pomierzyłem jak tylko umiałem ale nic konkretnego nie znalazłem, sprawdziłem jeszcze raz wszystkie kondensatory i opornik, tutaj nic jak z fabryki nichicon to jednak nichicon :)
  Podczas któregoś opukiwania, przekaźnik głośnikowy jak zwykle rozłączył wyjście i już tak został, mimo włączania i wyłaniania zasilania.
  Wtedy wykryłem że na pinie nr 1 STK0050 w kanale prawym zamiast -3V mam szalejące napięcie od kilku woltów do -41V, które podawane jest z pina 10 STK3062.
  Kupie dziś nowy STK3062 i zobaczę czy to pomoże.

  Jednak wcześniej mam pytania:

  czy podanie nieprawidłowego tak jak w tym przypadku napięcia z stk3062 na stk0050 uszkodzi go, czy końcówka ma szanse na przeżycie.

  Drugie pytanie, czy takie skoki napięcia wywołane nieprawidłową pracą STK3062 mogły być przyczyną problemu który opisałem w pierwszym poście.

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Popzdrawiam

  0