Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test dysku HDD - Vivard nie uruchamia się

Monangel 08 Lut 2018 16:26 708 24
  • #1 08 Lut 2018 16:26
    Monangel
    Poziom 3  

Cześć

Mam taki problem. Chciałem sprawdzić dysk twardy programem Vivard, który znajduje się na płycie Hirens. Niestety podczas wyboru tego programu wyskakuje mi cos takiego:

Nie mogę uruchomić programu Vivard ani innego z tej listy i przeprowadzić testu. Jak uruchomić tego vivarda przy takim błędzie. Wcześniej działał mi ten program przy kilkunastu innych dyskach, a teraz kiedy chciałem sąsiadce stestować dysk to nie działa :(

0 24
  • #3 08 Lut 2018 18:35
    Monangel
    Poziom 3  

W tym biosie SATA działa tylko w trybie AHCI i nie da się przestawić w tryb ATA. Po rozwinięciu opcji jest tylko AHCI. Żaden niestety program z listy hirensa wywala ten błąd który wstawiłem.

0
  • #5 08 Lut 2018 18:39
    Monangel
    Poziom 3  

Tak, żaden z programów nie działa, wywala to co na zdjęciu.

0
  • #6 09 Lut 2018 09:00
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Dysk jest widoczny w BIOS'ie?

0
  • #7 09 Lut 2018 09:11
    Monangel
    Poziom 3  

RADU23 napisał:
    Dysk jest widoczny w BIOS'ie?

Oczywiście, mało tego działa. Uruchamia się system. Robią się jednak BSOD-y więc chciałem jej standardowo zanim przeinstaluje system zrobić test dysku i pamięci. A tu zonk, żadnym programem z listy hirensa nie mogę zrobić testu dysku. Tu już nawet nie chodzi o to że jakimś programem pod windowsem czy innym to zrobię. Chodzi o to że Hirensa dość często używam i chciałbym rozwiązać ten problem aby na przyszłość wiedzieć jak się zachować.

0
  • #8 09 Lut 2018 09:23
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Na temat Hirens'a nie wiele koledze pomożemy ze względu na nielegalne/modyfikowane oprogramowania które się tam znajdują.

Monangel napisał:
    Robią się jednak BSOD-y więc chciałem jej standardowo zanim przeinstaluje system zrobić test dysku i pamięci.

Jedyne co mogę polecić do testowania dysków, to bootowalny MHDD =>
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    A do testowania pamięci RAM, bootowalny Memtest =>
    https://www.memtest86.com/

Ewentualnie jeśli bardzo chce kolega korzystać z "paczki" programów, to =>
    http://www.ultimatebootcd.com/download.html

0
  • #9 09 Lut 2018 11:56
    KodIT

Poziom 21  

Z HirenCD tak niestety bywało, że programy dosowe na niektórych komputerach się nie uruchamiają. Swego czasu to był znany problem.
    Z ahci mhdd nie masz w ogóle co uruchamiać. Skoro masz już tego Hirena, to uruchom z niego Windows XP i tam powinny być narzędzia do testowania dysku np. Victoria.

Moderowany przez RADU23:

Słowne ostrzeżenie za polecanie użycia nielegalnego/modyfikowanego systemu miniXP znajdującego się w pakiecie HBCD.

0
  • #10 09 Lut 2018 12:52
    safbot1st
    Poziom 43  

Co to jest za dysk? Zwykły SATA? Więc wyjmij i "po ludzku" podłącz jako SATA do stacjonarnego PC.
    Możesz zacząć od podania nam SMART. ;)
    ps. Co więcej możesz dysk podłączyć do dowolnego laptopa z możliwością NativeIDE lub do kieszeni USB. Są możliwości.

Dodano po 3 [minuty]:

ps. 2 czytam znów i patrzę - np. Victoria nie działa? Nie da się odczytać SMART CDI, HDtune?
    Wiadomo, pod OS z dysku test wyjdzie "kulawy", ale jak uspokoisz "wodotryski" windowsa może HDDScan?

0
  • #11 12 Lut 2018 21:30
    Monangel
    Poziom 3  

Tak, to zwykły dysk Sata w pececie. Nowsza widocznie płyta główna i stare dosowe programy nie działają. No trudno tym razem jej nie sprawdzę. Zainstalowałem jej tylko nowy system i sprawdziłem RAM póki co wszystko działa.

0
  • #13 14 Lut 2018 12:04
    Monangel
    Poziom 3  

Nie robiłem odczytu SMARTa bo po zaisntalowaniu nowego systemu odmuliło sie i śmiga szybko. Nie mniej sprawdziłem ten dysk w kieszeni pod USB i....nadal programy dosowe nie uruchamiają się, pokazuje ten sam błąd który jest na screenie. Pomyślałem że może coś z dyskiem albo płyta więc zszedłem piętro niżej do kolegi (ma dośc nowa płytę) i uruchomiłem hirensa, wyskoczyło to samo co na screenie. Sciągnąłem ze strony hirensa i wypaliłem jeszcze raz obraz (może coś z płytą) ale bez rezultatu. Na 2 nowych komputerach nie mogłem odpalic programów dosowych z hirensa :( Jak zatem pod dosem przeprowadzić relokację jeśli pojawią się jakieś bad sectory ??

0
  • #14 14 Lut 2018 12:11
    safbot1st
    Poziom 43  

Ma on jakiś model widoczny na nalepce na obudowie? To SSD?

0
  • #16 14 Lut 2018 12:34
    safbot1st
    Poziom 43  

@RADU23 Już z 4 razy był polecany MHDD i kolega @Monangel zapewne wielokrotnie już go włączał, jednak wydaje mi się, że on ma po prostu SSD, więc o żadnych badsektorach nie może być mowy.
    A co do podania (wreszcie) SMART:

Monangel napisał:
    zszedłem piętro niżej do kolegi

Czemu, ach czemu nie podałeś SMART jak już zszedłeś do kolegi z dowolnego programu z pod windowsa?

0
  • #17 14 Lut 2018 12:37
    Monangel
    Poziom 3  

To jest dysk 1000GB talerzowy zwykły. Tak próbowałem innych. Ściągnąłem MHDD wypaliłem na płycie zarówno wtedy jak i u sasiada pojawia się podobny komunikat:

smarta nie podawałem bo po zainstalowaniu systemu wszystko było ok, drąże temat nie dlatego ze podejrzewaem dysk ale dlatego ze czesto bede chcial sprawdzac dyski widze ze z nowymi płytami robi sie problem bo programy dosowe nie działają. Szukam zatem sposobu na sprawdzanie dyskow pod dosem tak jak do tej pory robilem to hirensem. MHDD sprawdziłem z linku ktory podaliście i nadal nic (screen wyzej). Wypale jeszcze Ultimate boot cd i sprawdze nim

0
  • #20 14 Lut 2018 13:03
    Monangel
    Poziom 3  

Jest postęp jeśli chodzi o Ultimate boot cd. Mianowicie jak wybieram mhdat to wywala ten sam błąd który jest w pierwszym poście ale....vivard działa :) !!! Póki co będę się posługiwał tym vivardem który jako jedyny zadziałał ale tylko z płyty ultimate boot cd. Podejrzewam że jest bogatsza od hirensa i coś dogrywa po drodze bo co chwile coś dogrywa (jakies sterowniki może ) bo pyta o klawe, myszke i jakies inne podłaczenia i rzeczy na ktorych sie nie znam i po dograniu wszystkiego Vivard startuje :):)
    Nigdy nie było tematu w którym byście nie pomogli dziekuje.
    A tak na marginesie to dlaczego te stare progrmay dosowe zaczynają szwankowac na nowych komputerach ?

Mam jeszcze takie pytanie. Jako stary dziad potrafię o dziwo zrobic bootowalnego pendrive z ubuntu czy pod ubuntu jest jakiś program działający jak vivard ? taki aby nie tylko sprawdzał ale też robił relokację badsektorów?

0
  • #21 14 Lut 2018 13:09
    safbot1st
    Poziom 43  

Bo nie umiesz ich używać / przygotować poprawnie pen? EDIT:
    Napisałem Ci jak zrobić MHDD. Działa 100% za każdym razem na każdym PC.
    Nawet na wlutowanym eMMC, iSSD w płytę (tylko oczywiście nic nie pokazuje), ale się włącza przynajmniej.
    Czy zmieścisz nareszcie SMART, po 20 postach walki?

0
  • #23 14 Lut 2018 13:20
    Monangel
    Poziom 3  

safbot1st napisał:

Czy zmieścisz nareszcie SMART, po 20 postach walki?

Juz oddałem tamten komputer, Teraz tylko u sąsiada siedze aby tylko sprawdzić czy to samo wyskoczy ( podobny komunikat był jak uruchamiałem z hirensa) ale udało mi się z UBCD uruchomic vivarda więc podejrzewam że na każdym nowym kompie uruchomię. Pendrive nie potrafię zrobić bootowalnego z mhdd ale jak wroce do domu to popróbuje. Umiem natomiast zrobic pena z ubuntu czy w tej dystrybucji jest jakies wmontowane narzędzie do naprawy dysku ?

Dodano po 1 [minuty]:

pidar napisał:
    Monangel napisał:
    A tak na marginesie to dlaczego te stare progrmay dosowe zaczynają szwankowac na nowych komputerach ?

A płyta główna jaki to producent, model :wink: :?:

Sam VIvard też sprawdź. :idea:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16124056#16124056

To płyta MSI h110m pro vd +

0
  • Pomocny post
    #25 14 Lut 2018 13:44
    safbot1st
    Poziom 43  

Ehh napisałem mu dokładnie jak zrobić MHDD rufusem w #18.

Monangel napisał:
    Umiem natomiast zrobic pena z ubuntu czy w tej dystrybucji jest jakies wmontowane narzędzie do naprawy dysku ?

Nie ma. :D Za to jest narzędzie, które pokazuje SMART (w przeciwieństwie do wielu innych linuxów).

0