Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stołowy zegarek urodzinowy

magrys 08 Lut 2018 17:37 3264 12
  • Stołowy zegarek urodzinowy
    Witam serdecznie.
    Prezentuję moje wykonanie zegarka na podstawie projektu ze strony:
    https://s-huehn.de/elektronik/tischuhr/tischuhr.htm

Możliwości zegarka:
    -wyświetlacz analogowy czasu z godziną, minutą i sekundami
    -cyfrowy wyświetlacz czasu z dużymi liczbami
    -wyświetlanie daty i dnia tygodnia
    -wyświetlanie 3 niezależnych czasów alarmu
    -wyświetlanie kolejnych 3 wprowadzonych urodzin (max. pamięć 115 urodzin)
    -synchronizacja czasu za pomocą modułu DCF77 (wzorzec czasu)
    -sygnalizacja dźwiękowa alarmów, urodzin (melodyjki, gongi)

Stołowy zegarek urodzinowy Stołowy zegarek urodzinowy Stołowy zegarek urodzinowy

Autor bardzo szczegółowo opisuje projekt (język niemiecki) oraz udostępnia plik źródłowy, który można modyfikować (polskie menu, itp.).
    Co do kosztów wykonania - wszystko zależy od wykorzystanych elementów.

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 08 Lut 2018 19:00
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Widzę, że kolega poświęcił sporo pracy na wykonanie zegarka, szkoda kolega popełnił błędy od strony ortograficznej. Powinno być "Birthday", a nie "Brithday", poza tym w menu powinno być "Wydarzenia", a nie "Wydazenia". Pewnie ktoś powie, że się czepiam, ale te błędy rzucają się w oczy.

• #4 08 Lut 2018 19:43
    piotr_go
    Poziom 27  
  • #5 09 Lut 2018 00:36
    grzegorz1981
    Poziom 11  

Zgadzam się z przedmówcami.
    Za błędy ortograficzne minus.

Wykonanie zaś mi się podoba. Chociaż osobiście wolę wyświetlacze pozytywowe nie negatywowe.
    Ale kwestia gustu.
    Dodam że sam jestem na etapie koncepcji i testów podobnego urządzenia. Moje jest na razie na płytce stykowej. U siebie synchronizację czasu chciałem przetestować na ewentualnym module GPS. Rozważam również jako główny układ nie atmegę a ESP8266 albo ESP WROOM 32 żeby synchronizować czas beprzewodowo przez internet tudzież przez bluetooth za pomocą na przykład telefonu lub komputera. Podtrzymanie czasu na DS3231 (odchyłka w ekstremalnej sytuacji około sekunda na około 5 do 6 dni w zakresie temperatur pracy od 0 do 40 stopni Celsjusza na plusie). Zegar czasu rzeczywistego chcę dodać ponieważ moduły te są tanie a dokładność czasu chciałbym utrzymać na wypadek niemożności synchronizacji tegoż.
    Mocno mnie korci żeby wykonać zegar tak jak kolega wykonał na module DCF77. I tutaj rodzi się moje pytanie: skąd kolega wziął ten moduł?
    Znalazłem parę źródeł ale ceny są mocno zróżnicowane w zależności od kraju w którym jest sklep.
    Jestem też ciekaw jak z czułością takiego modułu, tzn. jak z synchronizacją w pokoju, gdzie zegar znajduje się oddzielony od świata dwiema lub nawet trzema ścianami?
    Posiadałem kiedyś zegarki naręczne z modułami DCF77 wewnątrz i w każdym z nich w instrukcji było podane że w razie problemów z synchronizacją czasu ustawić zegarek w odpowiedniej pozycji przy oknie. Domyślam się że antena ferrytowa w takim naręcznym zegarku jest parę razy mniejsza aniżeli ta z zegarka kolegi. Stąd rozmiar tejże może mieć wpływ na czułość. Ale ciekaw jestem kolegi doświadczeń z tym modułem.
    Będę wdzięczny oczywiście też za namiar na źródło tego modułu.
    Jeszcze raz plus za zegar.

• #6 09 Lut 2018 08:08
    magrys
    Poziom 9  

Na 5 prób synchronizacji w pomieszczeniu w dzień 3 udane. Dodam ze programowo synchronizacja ustawiona jest na godz.3 w nocy o tej porze
    wszystkie próby udane (zegarek dziala już dwa miesiące).
    Moduł zakupiłem w pollin.de cena 5 euro.Na ebay.de około 10 euro.

• #7 09 Lut 2018 20:20
    AnicoZ
    Poziom 15  

Czemu "Sroda" a nie "Środa"? Czcionka jest jakimś wielkim problemem?
    Czemu Mega128 na adapterze? Nie ma problemu z lutowaniem no i lepsza (teraz może i tańsza) jest Mega1281.
    Ja synchronizacje zrobiłem po Wi-Fi. Jest niestety problem z wprowadzeniem nazwy sieci, hasła, adresu serwera NTP. U mnie akurat jest USB, więc jednorazowo trzeba podłączyc zegarek do komputera.

• #9 10 Lut 2018 10:26
    AnicoZ
    Poziom 15  

magrys napisał:
    Co do elementów wykorzystałem to co miałem.

T muszą byc stare zapasy. Ja od wielu lat używam Mega1281 zamiast 128. Podobnie Mega88 zamiast droższej, gorszej Mega8.

magrys napisał:

W moim wieku lutowanie elementów smd to już duże wyzwanie.

Minilale da sie kupić za ok 150zł (razem z grotem). Do amatorskich zastosowań wystarczy. Pomocny jest mikroskop USb za 70zł. Statyw do kitu ale jak nie lutuje sie serii to wystarczy. TQFP100 (0,4 x 0,4mm) bez problemu takim sprzetem polutujesz.

• #12 14 Lut 2018 20:35
    GrzeZa
    Poziom 2  

Się koledzy czepiają. Sam mam dysleksję. Nie stwierdzoną oczywiście na papierze, bo kiedy byłem młody to takich papierów nie wystawiali. Trzeba się po prostu pilnować, używać przeglądarki ze sprawdzaniem pisowni. Jeśli ktoś sobie zdaje z tego sprawę i dba o image :-)
    Plusik za konstrukcję i pomysł.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo