Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy telefon bez karty SIM może zadzwonić?

[Q] 11 Lut 2018 09:58 9489 47
    karolark
    Poziom 40  
    Są rzeczy które się fizjologom nie śniły
    Komórki używam od ponad 20 lat i takie rzeczy nigdy mi się nie zdarzyły
    Były w każdej polskiej sieci w roamingu itd, modeli i marek już też nie zliczę.
    Widać pyłkiem jestem że mnie nikt nie chce podsłuchowywać :D
  • Relpol przekaźniki
    [Q]
    Poziom 10  
    To może zostaniemy przy tym, że takie zachowanie telefonu wynika z błędów operatora (tylko pytanie którego skoro nie ma karty SIM).
    O podsłuchach możemy tu długo teoretyzować. Pewnie są narzędzia w rękach bogatszych państw, które im to umożliwiają, łącznie z analizą komputerową i segregacją rozmów na takie którymi się warto zainteresować i takie mało interesujące. Wszystko to jednak będą nasze przypuszczenia i gdybania.
    Pan.Kropa
    Poziom 20  
    pikarel napisał:
    zastosowane metody szyfrowania dają gwarancję, że nawet gdyby ktoś zdołał przechwycić strumień danych to jego odczytanie potrwa do 50 lat
    Enigma też miała być nie do złamania a została złamana i to w czasach gdy nie było komputerów.
    [Q]
    Poziom 10  
    Nie było komputerów ale byli matematycy.
  • Relpol przekaźniki
    AxelNext
    Poziom 38  
    [Q] napisał:
    Z tego co wiem, to Amerykanie w Niemczech w okolicach Manncheim mają swoją Europejską centralę do przetwarzania i analizowania danych.

I właśnie rozmawiałem dwukrotnie przez WhatsApp ze znajomym z Mannheim kiedy występowało to stukanie łyżeczką o szklankę :D
    Chyba nie podejrzewają go o terroryzm :?: :D
    Pan.Kropa
    Poziom 20  
    [Q] napisał:
    Nie było komputerów ale byli matematycy.
    No tak. Ale teraz są i matematycy i komputery o wielkiej mocy obliczeniowej. Taki komputer zrobi tyle operacji w ciągu sekundy co matematyk w ciągu milionów lat. Oczywiście matematyk potrzebny żeby wprowadzić co komputer ma obliczać.
    E8600
    Poziom 38  
    Podejrzewam, że przy obecnej liczbie telefonów komórkowych istnieją takie o identycznym numerze IMEI. Z tego powodu mogą wynikać takie cyrki. Karta sim to tylko taki identyfikator stanu konta oraz dane osobowe.

Kiedyś były podobne cyrki z numerami telefonów gdy sieci trzymały się usilnie znaków rozpoznawczych np. numery Orange zaczynały się od 5. Wygasły numer od nowa był sprzedawany ale byłą możliwość aktywacji tego wygasłego i w ten sposób były 2 identyczne nr. w sieci. Dośc popularne zjawisko swego czasu w jakieś sieci bodajże Heya.
    W obecnej dobie połączenia identyfikowane są po nr. chipu w SIM, który jest znacznie dłuższy (niepowtarzalny) dzięki temu możemy sobie wybrać samemu numer telefonu np. w Orange. Przy wymianie Karty SIM nasz numer telefonu jest parowany z innym numerem chipu.
    Zapewne obecnie podobnie jest z nr IMEI każdy ma po kilka telefonów w szufladzie nie używanych już kilka lat dlatego też nowe telefony mogą posiadać Identyczny IMEI.

Pomijam możliwość zmiany nr IMEI, który jest nielegalny właśnie z powodu możliwości podsłuchiwania innych.
    pikarel
    Poziom 32  
    Nie ma możliwości produkcji telefonów z identycznych IMEI, produkcji identycznych kart SIM, nie ma też możliwości generowania takich samych numerów kodów doładowujących.
    Takie dane są koncesjonowane (grupy numerów), dostęp i dystrybucja są ściśle kontrolowane przez odpowiednie systemy.
    Coś "podwójnego" w handlu - to tylko działania oszustów.
    Średniozaawansowany haker zna sposób takich dystrybucji.

Jeśli ktoś twierdzi inaczej - to ma sposób myślenia kogoś, kto własne błędy obsługi komputera skwituje prostym stwierdzeniem:
    sie mi komputer pomylił :)

Własna poprzednia rozmowa słyszalna w telefonie to możliwość nagranie tej rozmowy jako informacji np. przez wciśnięcie nieznanej kombinacji klawiszy.
    sanfran
    Poziom 38  
    pikarel napisał:
    Nie ma możliwości produkcji telefonów z identycznych IMEI,

Ale jest/była kreatywna metoda na usuwanie telefonu z „black list”. Nie mam na myśl, ze jest coś nie tak z telefonem autora, raczej jest możliwość, że jego numer IMEI znalazł się w jakimś innym aparacie na skutek „wybielania telefonu”.

A dwa takie same numery IMEI kiedyś spokojnie działały jednocześnie (początki GSM w Polsce), nie wiem jak teraz.
    blahfff
    Poziom 33  
    [quote="sanfran"]
    pikarel napisał:

A dwa takie same numery IMEI kiedyś spokojnie działały jednocześnie (początki GSM w Polsce), nie wiem jak teraz.

Nic sie tutaj nie zmienilo. Co wiecej, mozna znalezc rozne chinskie marki badz podrobki, gdzie setki telefonow dziala z tym samym IMEI.

Co zas sie tyczy WhatsAppa, winilbym raczej jakies bledy zwiazanie z kompresja dzwieku czy polaczeniem z interentem po ktorejs ze stron.
    sanfran
    Poziom 38  
    O WhatsApp nawet nie mówię, bo jest bzdurą w dobie cyfrowego przekazu dźwięku myśleć, że komuś się chciało się strumień danych przechwytywać, dekodować, miksować ze swoim dźwiękiem i kodować ponownie. Jeśli już, to kopia rozmowy leży sobie gdzieś na jakimś dysku i będzie użyta w razie potrzeby.
    Poza tym WhatsApp ma fatalną jakość rozmów w porównaniu do innych cyfrowych przekazów. Jeśli miałbym postopniować rozmowy przez WiFi od najlepszej do najgorszej jakości (przy tych samych warunkach sieciowych) to u mnie wygląda to tak:
    1. WiFi Calling
    2. FaceTime (tylko audio)
    3. Skype
    4. WhatsApp
    pikarel
    Poziom 32  
    blahfff napisał:
    (...) mozna znalezc rozne chinskie marki badz podrobki, gdzie setki telefonow dziala z tym samym IMEI.(...)

Ja pisałem o normalnych producentach, nie oszustach.
    pikarel napisał:
    Nie ma możliwości produkcji telefonów z identycznych IMEI, produkcji identycznych kart SIM, nie ma też możliwości generowania takich samych numerów kodów doładowujących.
    Takie dane są koncesjonowane (grupy numerów), dostęp i dystrybucja są ściśle kontrolowane przez odpowiednie systemy.(...)

nie o chńszczyźnie z niewiadomego źródła.
    E8600
    Poziom 38  
    W dzisiejszych czasach nie można być niczego pewnym w 100%. Markowe telefony także są odnawiane w Chinach i trafiają na rynek Europejski. Takie odnowienie może też obejmować zmianę IMEI (czyli zalegalizowanie telefonu z wątpliwego źródła).

Z tym identycznym IMEI to z tego co kojarzę aby podsłuchać kogoś oba telefony musiały być zalogowane do tej samej anteny.

Kiedyś były serwisy online gdzie można było sprawdzić na podstawie IMEI do jakiego modelu telefonu jest on przypisany.
    pikarel
    Poziom 32  
    E8600 napisał:
    (...)Markowe telefony także są odnawiane w Chinach i trafiają na rynek Europejski. Takie odnowienie może też obejmować zmianę IMEI (czyli zalegalizowanie telefonu z wątpliwego źródła).
    (...)

To też jesz oszust.
    Żaden producent tak nie postępuje, bo nie ma to żadnego uzasadniania.
    E8600
    Poziom 38  
    pikarel napisał:
    To też jesz oszust.
    Żaden producent tak nie postępuje.

Zgadza się ale takie telefony normalnie są na naszym rynku. Ludzie kupują gdzie taniej nie sprawdzając źródła. Jakiś najnowszy flagowiec odnowiony z Chiń kosztuje 30% mniej niż na naszym rynku. Dawniej znakiem rozpoznawczym były nieoryginalne dodatki jak ładowarka/słuchawki dziś natomiast jest to trudne do odróżnienia.
    pikarel
    Poziom 32  
    Jeśli ja decydowałbym się na tani zakup telefonu z Chin - to kupiłbym wyłącznie oryginalny, chiński produkt.
    Jest tańszy i przede wszystkim nowy.
    Mój znajomy tak postąpił; kupił z Chin trzy telefony - sobie i dwóm synom - w cenie jednego S7.
    Dodatkowo w "tych piniądzorach" dostali etui oraz szkła na sto lat używania :)
    a najważniejsze, że każdy z nich jest zadowolony z działania telefonu.
    Szkoda, że nie zapamiętałem, jaka to marka.

Edycja:
    Nie jest to Xiaomi, nazwa jest krótsza :)